استرس مادران باردار باعث تولد نوزادان لب شکري مي شود

۱۳۸۷/۰۹/۰۶ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 13699
 استرس مادران باردار باعث تولد نوزادان لب شکري مي شود
دکتر محمد تقي خرسندي در اين خصوص در گفت و گو با ايرنا گفت: ضايعات مادرزادي سر و صورت به صورت شکاف کام و شکاف لب که با عنوان لب شکري نيز شناخته شده است در نوزادان مادراني که در شرايط استرس زا هستند بيشتر ديده مي شود.
وي با اشاره به اينکه اين اختلال علل مختلفي دارد، گفت: عوامل ايجاد اختلال شکاف کام و شکاف لب هم مي تواند ارثي و ژنتيکي باشد و هم مي تواند تحت تاثير عوامل محيطي ايجاد شود.
عضو کميته علمي جامعه جراحان گوش و حلق و بيني يادآور شد: در بين عوامل محيطي استرس مادر و مصرف خودسرانه برخي داروها ، بيشتر از ساير عوامل در بروز پديده لب شکري در نوزادان موثر است.
به گفته اين متخصص در برخي جوامع ممکن است تحت تاثير عوامل ژنتيکي و محيطي، ميزان شيوع اين بيماري بيشتر باشد. همچنين در کساني که فاميل پدر يا مادر مبتلا باشد و يا اينکه يکي از فرزندان آنها مبتلا به شکاف کام يا لب باشد ميزان شيوع عارضه لب شکري در ساير فرزندان بين 15 تا 30 درصد است.
وي با اشاره به اينکه در خصوص ميزان شيوع اين عارضه آمار هاي متفاوتي وجود دارد، گفت: به طور کلي ميزان شيوع شکاف لب به صورت يک مورد در هر هزار تولد و ميزان شيوع شکاف کام به صورت يک مورد در هر پنج هزار تولد است.
عضو هيات علمي دانشگاه تهران با اشاره به اينکه شکاف کام در دختران و شکاف لب بيشتر در پسران ديده مي شود گفت:يکي از مشکلاتي که وجود دارد مسايل روحي و رواني است که متعاقب تولد يک نوزاد با اين مشکل در خانواده و در اعضاي فاميل ايجاد مي شود.
وي گفت:مساله ظاهر و زيبايي اين افراد طي جراحي هاي مختلفي قابل جبران است جراحي هايي که به منظور ترميم زيبايي در اين افراد صورت مي گيرد در آنهايي که هم دچار شکاف کام و هم داراي شکاف لب هستند از پيچيدگي بيشتري برخوردار است.
دکتر خرسندي تصريح کرد: يکي از مشکلات اين بيماران مشکلات در گوش و شنوايي آنها است به اين صورت که بيشتر افراد دچار شکاف لب و کام دچار التهاب گوش مياني مي شوند به دنبال کاهش شنوايي، کودکان دچار افت تحصيلي نيز خواهند شد.
به گفته اين متخصص درمان مشکل شکاف کام و شکاف لب يک کار گروهي است که در آن متخصصين گوش و حلق و بيني ، جراحان فک و صورت، شنوايي سنجان، ارتودنسي و روانشناسان نقش دارند.
دکتر خرسندي تصريح کرد: در زمان جنگ به علت شرايط استرس زاي جنگ تعداد اين بيماران بيشتر بود.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران يادآور شد:هر اندازه جامعه استرس کمتري داشته باشد فرد آرامش بيشتري دارد و متعاقب آن بسياري از مشکلات و ناراحتي هاي موجود نيز ايجاد نخواهند شد.
وي در پايان به زنان توصيه کرد: هر چند استرس را به طور کامل نمي توان از بين برد اما زنان در دوران بارداري بهتر است استرس کمتري به خود وارد کنند و از مصرف داروها به صورت خودسر خودداري کنند.
اين متخصص در ادامه تاکيد کرد: چنانچه سابقه فاميلي ابتلا به عارضه شکاف لب و شکاف کام در خانواده وجود دارد حتما قبل از بارداري مشاوره ژنتيکي بايد انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شیوا
این بیماری درمان قطعی داره؟. وبعد درمان مثل یه فرد سالم میشه طوری؟ که نشه اونو با یه فرد سالم تمییز داد؟
3.80916s, 19q