خدمات درماني و زيبايي تفکيک شود

۱۳۹۳/۱۱/۱۱ - ۱۴:۴۵ - کد خبر: 137035
خدمات درماني و زيبايي تفکيک شود

سلامت نیوز:عبدالرضا مصري ،وزير اسبق رفاه و عضو کميسيون اجتماعي مجلس در روزنامه سپید نوشت: معمولا در نظام سلامت کشورهاي موفق در اين حوزه، تمام خدمات دندانپزشکي در بيمه‌هاي پايه تعريف نشده‌است. البته در اين کشورها پوشش‌ بيمه‌اي محدود در بيمه پايه و پوشش بيمه‌اي مطلوب در بيمه‌هاي تکميلي به چشم مي‌خورد.

خوشبختانه در برنامه جديد کشورمان قرار است خدمات دندانپزشکي افراد زير 14 سال، تحت پوشش بيمه‌هاي پايه قرار‌گيرد و در قبال سنين بالاتر بيمه دهان و دندان با پوشش بيمه تکميلي به ميان مي‌آيد.انتظار بر اين است در بخش مراقبت‌ها و بخش پيشکيري چنين پوششي در نظر گرفته‌شود. در سلامت دهان و دندان مراقبت‌ها نقش اول را ايفا مي‌کنند و جنس دندان و غذا نيز در اين زمينه در مراحل بعدي اثرگذاري است.

اميدواريم با تعاريف صورت گرفته در حوزه اين خدمات و با کمک پوشش بيمه‌هاي تکميلي شاهد بهبود سلامت دهان و دندان شويم. البته آنچه بايد مورد توجه قرار گيرد، آن است که متاسفانه بيمه‌هاي پايه ما به درستي تعريف نشده‌است. بيمه پايه در نظام سلامت ما در يک دفترچه که آن هم در اختيار بيمار است، تعريف شده‌است.

به عبارتي بيمار با مراجعه‌هاي غيرضروري به پزشکان مختلف مي‌تواند ده‌ها برابر هزينه ايجاد کند. اگر بيمه‌هاي پايه به درستي تعريف شود و پزشک خانواده و نظام ارجاع در کشور شکل بگيرد طبيعتا منابع موجود مي‌تواند، خدمات دندانپزشکي را نيز تامين کند و تحت پوشش بيمه‌ها قرار گيرد، اما تا زماني‌که بيمار خود تصميم به مراجعه به پزشک مي‌کند، نمي‌توان اميدوار به بهبود شرايط بود. حال اگر مجراي تشخيص، پزشک خانواده شود، طبيعتا اين مراجعات حذف مي‌شود. تا زمانيکه بيمار مبناي پرداخت هزينه بيمه‌ها است، نمي‌توانيم تعهدات جديدي را براي فعاليت بيمه‌ها بيفزاييم.

موضوع ديگر اين است که متاسفانه در حوزه دهان و دندان بخش زيبايي و درماني تفکيک نشده‌است.دندانپزشکي هم مي‌تواند خدمات لوکس در زيبايي و ارتودنسي و هم خدمات درماني باشد. کما اينکه عمل بيني هم مي‌تواند در راستاي درمان انحراف باشد و هم جراحي پلاستيک براي زيبايي باشد. همين خدمات ارتودنسي وجراحي لثه هم مي‌تواند عمل زيبايي و هم درماني باشد.

البته در بحث بهداشت و سلامت دهان و دندان، فرهنگ مراقبت‌ها از اهميت بسيار برخوردار است که متاسفانه ما چنين فرهنگي را به ويژه در ميان کودکان رواج نداده‌ايم.

به عبارتي ما اساس را بر درمان گذاشته‌ايم تا پيشگيري. تصور کنيد در کشورهايي که مصرف قهوه بالا است، فرهنگ رفتاري در اين کشورها وجود دارد؛ در کنار قهوه، آب براي نوشيدن مي‌گذارند، علت آن هم کاهش تاثير قهوه بر دندان است. ما چنين فرهنگسازي انجام نداده‌ايم. ما حتي فرهنگ مسواک زدن را نتوانسته‌ايم در کودکان نهادينه کنيم. زيرا اساس را بر درمان گذاشته‌ايم تا پيشگيري.

بايد توجه داشته‌باشيد بيمه براساس تعرفه و دريافت بر اساس سرانه است. در ديداري که با سفير دانمارک داشتم، آن‌ها هم بخش عمده‌اي از خدمات دندانپزشکي را در پوشش بيمه‌اي خود ندارند. اگر بخواهيم بيشتر بيمه دريافت کنيم بايد از بسته‌هاي بيمه تکميلي استفاده کنيم. اينکه با يک سرانه ثابت حداقل، از حداکثر بيمه استفاده کنيم، غير ممکن است. بيمه تکميلي بيمه توافقي است که مي‌توان از آن در سطوح مختلف بهره برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87834s, 19q