اصفهان صاحب مقام اول ثبت سرطان كشورشد

۱۳۸۷/۰۹/۰۶ - ۱۰:۳۵ - کد خبر: 13705
اصفهان  صاحب مقام اول ثبت سرطان كشورشد

حسين توا ضعي درگفتگو با خبرنگار سلامت نیوز افزود: درسال شصت و سهُ قانوني درمجلس شوراي اسلامي تصويب شد كه طبق آن پاتولوژيست ها بايد انجام هر گونه سرطان بدخيم را ثبت و به سيستم بهداشت و درمان استان مربوطه ارائه دهند.

وي بيان داشت:‌ براين اساس هشتاد مورد از سرطان ها ازطريق پاتولوژيست هاي مراكز درماني خصوصي و دولتي ثبت شد و اين درحالي كه ثبت سرطان ها با اين روش دراستان هاي ديگر جواب نداده است.

مسئول ثبت سرطان هاي مركزبهداشت استان اصفهان خاطرنشان كرد: ازسال گذشته نظارت برانجام و ثبت سرطان ها در استان اصفهان توسط گروه فعالي از كارشناسان انجام و به صورت روزمره بر عملكرد پاتولوژيست ها در بيمارستان اعمال نظرمي شود و سرطان ها برپايه كتاب ICDO كدگذاري مي شود.

وي اظهارداشت: طبق آمار به دست آمده از سال هشتاد و پنج، نود و هشت مورد ثبت سرطان در استان كدگذاري و ثبت شده است.

تواضعي تصريح كرد: ده تا پانزده درصد از موارد ثبت سرطان از طريق ثبت مبتني برجمعيت انجام وبا نظارت برسونوگرافي،‌سي تي اسكن،‌مدارك پزشكي بيمارستان ها و مراكز تصويرنگاري صورت می گیرد.

وي با اشاره به اينكه دربسياري از موارد درثبت سرطان ها كم شماري می شود و كميت و كيفيت كدگذاري هاي سرطان با دقت انجام نمي گيرد گفت:‌ درسال هشتاد و چهار،‌در پنجاه و يك درصد از برگه هاي پاتولوژي به نوعي با نقص روبرو بوديم و چهار سال گذشته اين نقص به هفتاد درصد مي رسد كه امسال به كمتراز بيست درصد رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41625s, 18q