از سوی انجمن علمی سرطان ایران

چاقی، دخانیات، سموم غذایی و آلودگی‌های محیطی عوامل سرطان اعلام شد

۱۳۹۳/۱۱/۱۲ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 137146

سلامت نیوز: انجمن علمی سرطان ایران اعلام کرد: عوامل موثر در ابتلا به سرطان چاقی، استعمال دخانیات و آلودگی‌های زیست‌محیطی از جمله سموم و پرتوهای یونیزه هستند که در این زمینه اصلاح نگرش و شیوه زندگی مردم اهمیت دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، در بیانیه پایانی همایش سرطان و پیشگیری که 6 و 7 بهمن برگزار شد آمده است: نظر به اینکه سرطان یکی از علل عمده مرگ و میر انسان‌ها در جهان است و در حال حاضر حدود 12درصد موارد مرگ و میر در سرتاسر جهان به علت سرطان اتفاق می‌افتد.

پیش‌بینی می‌شود که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان تا سال 2030 تا 45درصد افزایش پیدا کند و به 12 میلیون نفر در سال برسد.

سرطان در ایران سومین عامل مرگ و میر است و سالانه بیش از 30هزار نفر از مردم کشور ما به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود که این میزان تا دو دهه آینده به دو برابر افزایش یابد.

با تصدیق درد و رنج بیماران سرطانی و خانواده‌هایشان و توجه به تأثیر منفی که سرطان در صورت مبتلا کردن اعضای فعال جامعه در امر توسعه کشور دارد و با تأکید بر روند رو به افزایش عوامل خطرزا و میزان بروز سرطان و گسترش عوارض و مرگ و میر ناشی از آن خصوصاً با توجه به هرم جمعیتی کشور و با تصدیق اینکه بسیاری از موارد سرطان و مرگ و میر ناشی از آن قابل پیشگیری است و از 40درصد موارد بروز سرطان می‌توان پیشگیری کرد و بدیهی است که پیشگیری با صرفه‌ترین روش برخورد با سرطان است.

با توجه به توسعه فناوری تشخیص و درمان سرطان و نظر به اینکه بسیاری از موارد سرطان را می‌توان در صورت تشخیص به موقع مداوا نمود.

با تأکید بر اهمیت برنامه جامع ملی کنترل سرطان با در نظر گرفتن زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی کشور با هدف کاهش موارد بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و نیز بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی و خانواده‌های آنان از طریق اجرای منظم، مرحله به مرحله و عادلانه راهکارهای پیشگیری، تشخیص زودرس، تشخیص و درمان و مراقبت‌های تسکینی سرطان و با عنایت به اهمیت یکپارچه‌سازی این برنامه در نظام سلامت کشور و تعیین اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، میان‌مدت و درازمدت به منظور انجام اقدامات مبتنی بر شواهد و پایدار در تمام سطوح مراقبت‌های بهداشتی و اولویت‌بندی در تخصیص منابع و برنامه‌ریزی دقیق به‌منظور انجام فعالیت‌های مؤثر در جهت کاهش دادن خسارت‌های جانی، مالی و اجتماعی سرطان.

با توجه به اهمیت آموزش عمومی و آگاهی دادن به مردم درباره شیوه زندگی سالم و آشنایی با سرطان و عوامل خطرساز و راه‌های پیشگیری از آن و همچنین تضمین اطلاع‌رسانی دقیق و مناسب در رابطه با پیشگیری،‌ تشخیص و درمان سرطان و اقدامات حمایتی از بیماران سرطانی.

بهبود نگرش اجتماعی و فرهنگی مردم در مورد سرطان و اصلاح باورهای غلط در این باره اهمیت دارد و بر ضرورت سرمایه‌گذاری و حمایت از تحقیقات علمی پایه و کاربردی دربارة راهکارهای پیشگیری، تشخیص زودرس و کنترل سرطان و تسریع در به‌کارگیری یافته‌های تحقیقاتی در مراقبت‌های بالینی و بهداشت عمومی تاکید شده است.

تدوین و استفاده از راهنماهای علمی (guidlines) منطبق بر نیازها و الگوهای بومی در زمینه غربالگری، تشخیص زودرس و درمان سرطان ضروری است.

شناخت نقش با اهمیت نیروی انسانی آموزش دیده و متخصص در جنبه‌های مختلف کنترل سرطان و فراهم آوردن فرصت‌های جدید آموزشی و افزایش انگیزه آنان مهم است.

بر اهمیت تعامل و هماهنگی بین‌بخشی بین تمامی سازمان‌ها و نهادهای مسئول اعم از بخش عمومی و خصوصی و تعهد همه‌جانبه برای پیشبرد برنامه جامع ملی کنترل سرطان با اولویت پیشگیری تاکید شده و تمام میثاق نامه‌های ملی و بین‌المللی مربوطه، خصوصاً قطعنامه پنجاه و هشتمین مجمع بهداشت جهانی مربوط به پیشگیری و کنترل سرطان (WHA 58.22) و چارچوب کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی درباره کنترل مصرف دخانیات (FCTC) و قطعنامه مربوط به استراتژی جهانی رژیم غذایی،‌ فعالیت بدنی و بهداشت (WHA 57.17) فراموش نشود.

ما پزشکان،‌ متخصصین و صاحبنظران امر سرطان در کشور در رشته‌های مختلف علوم پایه و بالینی و کارشناسان سازمان‌های دولتی و غیردولتی مرتبط با موضوع پیشگیری سرطان، پس از دو روز برگزاری دومین همایش سرطان و پیشگیری در تاریخ 6 و 7 بهمن ماه 1393 توسط انجمن علمی سرطان ایران و مرکز جامع سرطان موارد ذیل را به سیاستگذاران، مدیران اجرایی و عموم مردم توصیه می‌نماییم:

الف: مصرف انواع دخانیات، به روش‌های مختلف، مهمترین عامل قابل اجتناب ابتلا به سرطان است. حدوداً یک سوم تمامی موارد بروز سرطان ناشی از مصرف دخانیات است و ابتلا به انواع متنوعی از سرطان‌ها شامل ریه، مری،‌ حنجره، دهان، مثانه، کلیه،‌معده ،‌گردن رحم و کولون و رکتوم با مصرف دخانیات ارتباط دارد.

تعداد کل موارد مرگ و میر مرتبط با دخانیات در جهان در سال 2015 به حدود 4/6 میلیون مورد می‌رسد که 1/2 میلیون مورد آن مربوط به سرطان است.

در این باره موارد ذیل توصیه می‌شود:

1. افزایش قیمت دخانیات از طریق بالا بردن مالیات (با توجه به نازل بودن قیمت دخانیات در ایران)

2. ایجاد محیط‌های کاملاً عاری از دود دخانیات در تمامی اماکن عمومی سرپوشیده و محل کار

3. منع تبلیغ مستقیم و غیرمستقیم دخانیات و جلوگیری از حمایت مالی از شرکت‌های تولیدکننده این فرآورده‌ها

4. درج هشدارهای بهداشتی با متن روشن و صریح و حروف درشت بر روی بسته‌بندی دخانیات

5. آموزش و آگاه‌سازی مردم در مورد مضرات مصرف دخانیات

6. الزامی نمودن اقداماتی برای کاهش وابستگی به دخانیات و توقف مصرف آن

7. جلوگیری از تجارت غیرقانونی دخانیات

8. ممنوعیت فروش دخانیات به افراد زیر سن قانونی

9. ممنوعیت نمایش فرآورده‌های دخانیات در محل فروش آنها

10 حمایت از فعالیت‌های جایگزین عرضه و فروش دخانیات

11. گسترش خدمات حمایتی قابل دسترسی مربوط به ترک سیگار

ب: چاقی، اضافه وزن و فقدان فعالیت بدنی نقش مهمی در بروز سرطان دارد. سرطان‌های مری، کولون و رکتوم، پستان، رحم و کلیه با چاقی ارتباط دارد. 19٪ از مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پستان و 26٪ از مرگ و میر ناشی از سرطان کولون و رکتوم به اضافه وزن و فقدان فعالیت بدنی مربوط است.

در این باره موارد ذیل توصیه می‌شود:

1. محدود نمودن چربی مواد غذایی و تغییر الگوی غذایی از چربی‌های اشباع شده به چربی‌های اشباع نشده و حرکت به سمت حذف اسیدهای چرب ترانس

2. مصرف روزانه حداقل 400 گرم میوه و سبزیجات و ایجاد انگیزه‌های مالی برای خرید میوه و سبزی

3. محدودیت مصرف گوشت قرمز و محصولات فرآوری شده

4. محدودیت مصرف غذاهای نمک‌سود شده

5. محدود کردن مصرف نمک و تضمین اینکه نمک مصرفی دارای ید می‌باشد.

6. ترویج مصرف فرآورده‌های غلات کامل و سبوس‌دار.

7. ترویج حفظ شاخص توده بدنی (BMI) بین 25-5/18 و جلوگیری از اضافه وزن

8. جلوگیری از تماس با آفلاتوکسین از طریق بهبود روش‌های تولید، بسته‌بندی، نگهداری و مصرف مواد غذایی

9. اجتناب از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های خیلی داغ

10. نصب برچسب‌های واضح مربوط به ارزش غذایی بر روی فرآورده‌ها

11. اولویت‌دهی به پیشگیری چاقی در کودکان و جوانان

12. عرضه غذای مفید و سالم در مدارس و محل‌های کار

ج: آلودگی‌های زیست‌محیطی هوا، آب و خاک عامل بروز 4-1 درصد کل موارد سرطان است. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا در محیط‌زیست ممکن است از طریق نوشیدن آب یا آلودگی هوای داخل منزل یا هوای بیرون باشد.

آلودگی‌های شغلی عامل 10تا 5 درصد موارد سرطان است.بیش از 40 عامل سرطان‌زای شغلی شناخته شده است. سرطان‌های ریه، مثانه، حلق، حنجره و پوست با عوامل سرطانزای شغلی رابطه دارد.

تابش یونیزان (مانند اشعه ایکس یا تابش گسیل‌شده از منابع طبیعی مانند گاز رادون و مواد رادیواکتیو) با بروز سرطان مربوط است. تابش غیریونیزه‌کننده از میدان‌های الکترومغناطیسی مانند تلفن همراه، کابل برق و اشعه فرابنفش به‌وجود می‌آید.

در این باره موارد ذیل توصیه می‌شود.

1. فراهم کردن زیرساخت لازم برای سنجش آلودگی‌های زیست‌محیطی به مواد سرطان‌زا

2. سنجش و کنترل مداوم سطوح قرارگیری در معرض مواد سرطان‌زای محیطی

3. اولویت‌بندی اقدامات برای رسیدگی به مهم‌ترین خطرات

4. ایجاد یک چارچوب قانونی برای شناسایی سرطان‌هایی که توسط مواد شیمیایی ایجاد می‌شوند و حذف نمودن یا کاهش دادن میزان قرارگیری در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا از جمله حذف کردن تدریجی مواد شیمیایی جایگزین‌پذیر، کاهش دادن غلظت ناخالصی‌های سرطان‌زا در فرآورده‌ها و نظارت نمودن بر کیفیت آب آشامیدنی

5. نظارت بیشتر بر زباله‌های صنعتی برای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی

6. انتشار اطلاعات و بالا بردن آگاهی گروه‌های در معرض خطر توسط سازمان‌های ذیربط مسئول مواد شیمیایی و صنایع، کارخانجات صنعتی، اتحادیه‌های کارگری و سازمان‌های مربوط به مصرف‌کنندگان

7. افزایش دسترسی به منابع اطلاعاتی موجود مانند برگه بین‌المللی ایمنی مواد شیمیایی. (International Chemical Safety Card)

8. توقف مصرف تمام انواع آزبست

9. کاستن از مصرف مواد سرطان‌زا و جایگزین نمودن آنها با مواد کم‌خطرتر

10. انجام اقداماتی به منظور اجتناب از قرار گرفتن کارکنان و کارگران در معرض مواد سرطان‌زا یا کاهش تماس با آنها و مجهز نمودن آنان به تجهیزات حفاظتی

11. علامت‌گذاری تمامی مکان‌ها یا فرآیندهای کاری دارای خطر مواد سرطان‌زا و محدودیت دسترسی غیرضروری کارگران به این مکان‌ها و مطلع کردن آنان از این خطرات و آموزش موارد مربوط به ایمنی کار با مواد سرطان‌زا

12. نظارت دقیق بر محیط‌های شغلی به منظور تشخیص زودرس مراحل اولیه سرطان‌های مرتبط با مشاغل

13. کنترل و مراقبت بر میزان و دوز تابش یونیزانی که پرسنل در معرض آن قرار دارند.

14. کنترل فنی مداوم فناوری تابشی که برای تشخیص یا درمان از آن استفاده می‌شود.

15. اجتناب از تصویربرداری تشخیصی غیرضروری با اشعه ایکس

16. محدود کردن قرارگیری در معرض نور آفتاب و استفاده از پوشش محافظ و کرم ضد آفتاب

17. اقدامات احتیاطی برای محدود کردن قرارگیری افراد مخصوصاً کودکان در معرض میدان الکترومغناطیسی

د: از تمام مسئولین و سازمانهای ذیربط در عرصه سلامت مردم (دولتی – خصوصی- خیریه) که در موارد فوق‌الذکر فعالیت یا مسئولیتی دارند تقاضا می‌شود برای انجام امور تخصصی از مشاوره و راهنمایی اساتید رشته‌های مختلف علوم پایه و بالینی سرطان که در انجمن علمی سرطان ایران و مرکز جامع سرطان با نیات خیرخواهانه و انسان دوستی مشتاق خدمتگزاری به مردم و میهن عزیز می‌باشند بهره‌مند شده و در این امر خطیر و مقدس اشتراک مساعی نمائیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26453s, 19q