كشور را همراه نسل‌مان خواهيم كشت

۱۳۹۳/۱۱/۱۳ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 137191
كشور را همراه نسل‌مان خواهيم كشت

سلامت نیوز: به بهانه روز تالاب‌ها، عيسي كلانتري، دبير ستاد احياي درياچه اروميه با حضور در تالاب گاوخوني به «نسل‌كشي» اشاره كرد كه در صورت تغيير نيافتن سياست‌ها، ‌شاهد آن خواهيم بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، از زمان ساسانيان و هخامنشيان تا حدود ٣٥ سال پيش برداشت اضافه از منابع آبي كشور نداشتيم. در اين ٣٥ سال فقط ١٢٠ ميليارد مترمكعب آب‌هاي شيرين فسيلي صدها هزار ساله كه حدود ٧٥ درصد آب‌هاي شيرين زير زميني بود را مصرف كرديم كه حدود ٧٥ ميليارد متر مكعب آن در هشت سال گذشته بوده است. يعني منابع را تاراج كرديم.
امروز هيچ تالاب درون سرزميني، آب ندارد، از بختگان تا هورالعظيم، گاوخوني و اروميه.
در استاندارد جهاني هر كشوري كه ٢٠ درصد از آب‌هاي تجديد پذيرش را هر سال استفاده كند هيچ خطري از نظر منابع آب متوجه‌اش نيست. اگر ٢٠ تا ٤٠% استفاده شود به شرطي كه برنامه‌ريزي باشد در خطر هستند اما به شرط مديريت مي‌توانند در درازمدت منابع آب را تامين كنند. اما اگر بالاي ٤٠ درصد استفاده كنند وارد بحران شده‌اند. دو كشور در دنيا بالاي ٤٠ درصد استفاده مي‌كنند، اولي مصر است با ٤٦ درصد و ايران با ٨٥ درصد! اين يعني به زودي همه جاي ايران مثل گاوخوني خشك خواهد شد. حتي امروز هم دير شد.
اگر سياست‌هاي‌مان را عوض نكنيم اين كشور را همراه نسل خودمان خواهيم كشت.
كاري كه ما با آب‌هاي زيرزميني مي‌كنيم يعني دزدي از نسل بعد. يعني نسل‌كشي. نه‌تنها آب شيرين را تمام مي‌كنيم، همه كشور را بيابان مي‌كنيم.
سال گذشته براي ٤٤ ميليون نفر غذا وارد كرديم، فقط براي ٣٣ ميليون نفر در داخل كشور غذا توليد كرديم و بيش از اين توانايي نداريم و اگر فشار بيش از حد وارد شود مرگ سرزمين ايران سريع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.86535s, 19q