بيش از سه هزار بسيجي خون اهدا كردند

۱۳۸۷/۰۹/۰۷ - ۱۵:۱۷ - کد خبر: 13721
بيش از سه هزار بسيجي خون اهدا كردند
حسين سالم، فرمانده بسيج سازمان انتقال خون با اعلام اين مطلب افزود: اين اهداي چشمگير در پي طرح اهداي خون بسيجيان صورت گرفته است.

وي توضيح داد: معمولا در مناسبتهاي مختلف ادارات و دستگاههاي دولتي و غيردولتي براي مشاركت در كارهاي عام المنفعه از تيم‌هاي سيار خون‌گيري سازمان انتقال خون دعوت مي‌كردند تا در روزهاي خاص در محل مورد نظرشان حضور پيدا كنند، اما به دليل ناهماهنگي اين دستگاه‌ها پس از اعزام خون كمي اهدا مي‌شد و ما به دليل محدوديت در تيم‌هاي سيار و كم بودن خون اهدايي براي اعزام تيم‌هاي سيار با مشكل مواجه مي‌شديم زيرا در هر اعزام تيم سيار دست‌كم بايد 70 تا 80 واحد خون دريافت شود تا سطح خون دريافتي در آن روز از سطح معمول پايين‌تر نيايد، اگر اين ميزان اهداكننده وجود نداشته باشد، سطح خونگيري در آن روز كاهش مي‌يابد.

وي ادامه داد: به منظور ساماندهي اهداي خون در مناسبت‌هاي ويژه طرحي به عنوان اهداي خون بسيجيان با مشارکت دانشگاه بقيه‌الله(عج) و بسيج استان تهران و پايگاه انتقال خون استان تهران با موفقيت انجام شد که با اجراي فاز اول آن بيش از 3 هزار بسيجي طي هفته بسيج خون اهدا کردند.

وي همچنين اعلام کرد: توافق‌هايي ميان مدير عامل سازمان انتقال خون ايران و فرماندهي کل سپاه به عمل آمده است که اين طرح به صورت منسجم در ميان نيروهاي بسيج کل کشور اجرايي شود.

فرمانده بسيج سازمان انتقال خون پيش‌بيني کرد: طرح اهداي خون بسيجيان، آمار اهداکنندگان مستمر را به طرز چشمگيري افزايش دهد.

حسين سالم همچنين از طرح پدافند غير عامل در سازمان انتقال خون خبر داد و افزود: برنامه پدافند غير عامل يعني استفاده از دفاع غير نظامي در برابر تهديدات احتمالي دشمن و بحرانها.

فرمانده بسيج سازمان انتقال خون ادامه داد: در اين زمينه بسيج سازمان انتقال خون با همكاري دبيرخانه پدافند غيرعامل سازمان در حال برنامه ريزي و سازمان دهي است تا بتواند با كمك نيروهاي بسيجي براي چنين شرايطي آماده باشد. در اين زمينه بايد فعاليت‌هايي انجام شود كه در زمان رخداد حادثه با كمترين صدمات و آسيب‌ها مواجه شويم و در ارائه خدمات در سطحي قابل قبول آماده باشيم.

وي ادامه داد: برخلاف پدافند عامل، پدافند غيرعامل در زمان صلح صورت مي گيرد و جنبه پيشگيرانه دارد. اين نوع تفكر برنامه ريزي شامل زمينه‌سازي براي اهداي خون، آموزش كليه نيروها براي خونگيري در زمان اضطراري، پيش بيني براي قطع برق، آموزش داوطلبان، اهداكنندگان مستمر و افزايش توانمندي هاي كارمندان و مواردي از اين قبيل مي باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.92005s, 18q