٤٤ سال پيش، ‌روز جهاني تالاب‌ها در رامسر شكل گرفت

تالاب‌هاي ايران جان ندارند

۱۳۹۳/۱۱/۱۳ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 137222

سلامت نیوز: تالاب‌ها روز جهاني دارند؛ روزي كه ٤٤ سال پيش، با نقش پررنگ ايران بين ١٨ كشور دنيا، معاهده‌اي به نام زيباترين شهر ايران، ‌منعقد شد؛ معاهده رامسر، منعقد شده در سال ١٩٧١ ميلادي. براساس اين معاهده، ‌كشورهاي عضو، ‌موظف به حفاظت از تالاب‌ها و پرندگان مهاجر شدند، كشورهايي كه در حال حاضر تعدادشان به ۱۶۰ كشور رسيده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد، تالاب‌ها روز جهاني دارند؛ روزي كه ٤٤ سال پيش، با نقش پررنگ ايران بين ١٨ كشور دنيا، معاهده‌اي به نام زيباترين شهر ايران، ‌منعقد شد؛ معاهده رامسر، منعقد شده در سال ١٩٧١ ميلادي. براساس اين معاهده، ‌كشورهاي عضو، ‌موظف به حفاظت از تالاب‌ها و پرندگان مهاجر شدند، كشورهايي كه در حال حاضر تعدادشان به ۱۶۰ كشور رسيده است.

با مرور كنوانسيون رامسر، تاثير ايران در پيش بردن اهداف زيست محيطي در منطقه و در ميان كشورهاي دنيا، قابل لمس است، ‌تاثيري كه شايد ايران را از پيشقراولان حفظ محيط زيست نشان مي‌داد. تلاش‌هاي رييس وقت سازمان محيط زيست ايران سبب شد تا اولين كنفرانس رامسر در سال ۱۳۴۹ در شهر ساحلي رامسر برگزار شود. تالاب‌هاي ايران جان ندارند

با گريزي به اوضاع محيط زيست كشور در آن سال‌ها و تطبيق آن با آنچه امروز از نمودهاي محيط زيست در كشور مي‌بينيم، شايد بتوان گفت جايگاهي كه ايران اكنون در اين زمينه در آن قرار دارد، فرسنگ‌ها با آنچه در سال‌هاي دور بود فاصله دارد، فاصله‌اي به اندازه از بين رفتن تقريبا همه منابع طبيعي، ‌منابع جنگلي، ‌آبي و دريايي. اگر اغراق هم كرده باشيم، مي‌شود گفت آنهايي كه مانده‌اند و هراز چندگاهي به واسطه باران و برف، كمي جان مي‌گيرند، ‌در شرف سركشيدن آخرين قطره‌هاي اين جام تهي‌اند. در كنار ليست خوب‌هاي رامسر، ‌ليست بدهايي هم هست به نام مونترو كه تالاب‌هاي در شرف مرگ را به آن راه مي‌دهند. در فهرست مونترو تالاب‌هايي ثبت مي‌شوند كه داراي تغييرات اكولوژيك بوده‌اند.

آن دسته از تالاب‌هاي ثبت شده كه به علت شرايطي مثل بهره‌برداري نادرست، جنگ، فجايع زيست محيطي، خشكسالي و... در معرض خطر قرار مي‌گيرند را به اين فهرست اضافه مي‌كنند. در حالي باقرزاده كريمي، معاون امور تالاب‌ها در دفتر زيستگاه‌هاي سازمان حفاظت محيط زيست، از خروج تالاب‌هاي سه گانه يادگارلو، حسنلو، درگه سنگي سخن مي‌گويد و درصدد آن است كه تعداد تالاب‌هاي مونتروي ايران را به پنج عدد برساند كه به گفته مشاور رييس سازمان محيط زيست، ‌بهتر است درياچه اروميه را به اين ليست اضافه كنيم. آنچه مشخص است اين است كه هرچه تلاش براي خروج تالاب از ليست مونترو داشته باشيم، بي‌فايده به نظر مي‌رسد كه اوضاع مديريت زيست محيطي كشور آنقدر بهم ريخته و دچار آشفتگي است كه به راحتي مي‌توان به ازاي خروج با زحمت يك تالاب از ليست مونترو، دو تالاب ديگر به اين ليست اضافه شوند.

ايران بعد از يونان ‌دومين كشور سردمدار در ورود تالاب‌هايش به ليست در خطر است، ‌اين تغيير سردمداري بين ورود تالاب‌ها به ليست رامسر و مونترو، ‌در فاصله چهار دهه، ‌شايد باعث شود به مديريت زيست محيطي كشور شك كنيم، ‌مديريتي كه توسعه صرف، ‌بدون درنظر گرفتن عوارض آن، ‌باعث شده جايگاه ايران از عرش به فرش تنزل يابد و كشورهايي چون انگليس، مكزيك و استراليا سه جايگاه اول را از آن خود كنند. در اين ميان، يونان با هفت تالاب، ايران شش تالاب و جمهوري چك با چهار تالاب، بيشترين مونترو تالاب‌ها را دارند. همچنين نام ٣٢ تالاب ٢٠ كشور جهان نيز به دليل بهبود شرايط اكولوژيكي تالاب‌هاي‌شان از اين فهرست خارج شده است. اين در حالي است كه ارزش اكولوژيك تالاب‌ها ١٠ برابر جنگل‌ها و ٢٠٠ برابر زمين‌هاي زراعي است.

ايران داراي ٢٥٠ تالاب با مساحت حدود ٢/٥ ميليون هكتار است. ٢٢ تالاب با مساحت يك ميليون و ٤٨١ هزار و ١٨٧ هكتار در كنوانسيون رامسر ثبت شده و اهميت جهاني دارند. از تالاب‌هاي بين‌المللي ايران هفت تالاب در كرانه درياي خزر، پنج تالاب در كرانه خليج فارس، يك تالاب دركرانه درياي عمان و ٩ تالاب در استان‌هاي داخلي و يك تالاب مرزي هستند. همه اين تالاب‌ها به گفته كلانتري، دبير ستاد احياي درياچه اروميه، ‌آب ندارند، ‌جان هم ندارند.
تالاب های در معرض خطر ایران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58747s, 19q