شناسایی بیش از 28 هزار فرد مبتلا به اچ آی وی

۱۳۹۳/۱۱/۱۳ - ۱۴:۳۳ - کد خبر: 137239

سلامت نیوز: رییس اداره کنترل و مبارزه با ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی 28 هزار و 600 فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی مثبت در کشور خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا عباس صداقت در نشست سالانه مدیران گروه و کارشناسان کنترل ایدز استانهای کشور که از دیروز در بندرعباس آغاز شد، افزود : شناسایی این تعداد به دنبال انجام بیش از 69 هزار تست تشخیص و مشاوره بیماری ایدز در کشور صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: 66 درصد از مبتلایان به ایدز تنها یک بار در سال به مراکز مشاوره و درمان ایدز مراجعه می کنند.

دکتر صداقت بیان داشت: همه مراحل پیشگیری ، شناسایی و کنترل ایدز در کشور کاملا محرمانه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز در این نشست اظهار داشت: روند تغییر الگوی بیماری ایدز به سمت روابط جنسی مراقبت نشده سوق یافته که با توجه به این مساله نیازمند اقدامات پیشگیرانه خاصی هستیم.

دکتر یحیی میرزاده با اشاره به اینکه هرمزگان جزء استان های پرخطر در زمینه بروز بیماری ایدز است، تصریح کرد: وجود مناطق آزاد تجاری ، مهاجر پذیری جهت کار ، قاچاق سوخت ، بندری بودن منطقه و شرایط آب و هوایی در استان هرمزگان ضریب این خطرپذیری را دوچندان کرده است.

وی خاطرنشان شد: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اقدامات خوبی در جهت کنترل و پیشگیری از بیماری اچ آی وی در استان انجام داده که از جمله آنها راه اندازی مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در استان ، راه اندازی باشگاه مثبت یاران ، آزمایشگاه قطب منطقه ای خدمات جامع تشخیصی اچ آی وی و مرکز ویژه زنان آسیب پذیر است.

درنشست سالانه مدیران گروه و کارشناسان کنترل ایدز استانهای کشور 120 نفر از کارشناسان و روسای مراکز کنترل ایدز از روز گذشته تا امروز الزامات برنامه چهارم کنترل استراتژیک ایدز در کشور را بررسی می کنند.

این برنامه از سال آینده به مدت پنج سال در کشور اجرا خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54545s, 19q