تشریح دستاوردهای دارویی ایران/ سهم 95 درصدی داروهای تولید داخل

۱۳۹۳/۱۱/۱۳ - ۱۷:۴۰ - کد خبر: 137269

سلامت نیوز: معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، گفت: 95 درصد داروهای کشور تولید داخلی است که از نظر ارزشی این مقدار دارو حدود 65 درصد حجم ارزشی بازار کشور را تشکیل می دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر اکبر عبدالهی اصل گفت: موفقیت های نظام دارویی کشور ما در چند حوزه قابل بررسی است که در حال حاضر در حوزه صنعت ازلحاظ حجمی بیش از 95 درصد داروهای کشور توسط شرکت های داروسازی داخلی تولید می شود.

وی با بیان اینکه این میزان دارو از نظر ارزشی حدود 65 درصد حجم ارزشی بازار کشور را تشکیل می دهد، افزود: قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همه داروها وارداتی بود، همچنین در مورد فرآورده های بیولوژیک و تکنولوژیک پیشرفت های اخیر کشورمان واقعا ستودنی است.

عبدالهی اصل در ادامه تصریح کرد: پیشرفت داروهای بیوتکنولوژیک از داروهای شیمیایی ما خیلی بیشتر است و در این حوزه ما عمدتاً داروهای مربوط به بیماری ام اس برخی از فاکتورهای خونی، داروهای مونوکنال آنتی بادی ها را برای سرطان در دست تولید داریم و حتی در زمینه صادرات این اقلام نیز وفق تر از داروهای شیمیایی عمل کرده ایم.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو گفت: همچنین در برخی مناقصات بین المللی محصولات تولید داخل برنده شده اند و به بعضی کشورهای بزرگ دنیا دارند نیز صادرات می کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه منابع انسانی داروسازان کشور ما با اینکه 5 درصد محققان کشور رشته شان داروسازی است، افزود: بیش از 50 درصد دانشمندان برتر دنیا نیز از نظر تعداد مقاله داروسازان هستند و حتی در بین یک درصد دانشمندان جهان از نظر تعداد رجوع به مقالات دکتر رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و یکی دو نفر دیگر حضور دارند.

عبدالهی اصل با اشاره به اینکه از نظر تربیت نیروی انسانی کشور ما در منطقه بیشترین تعداد دانشکده داروسازی را دارد، تصریح کرد: همچنین منابع انسانی مورد نیاز برای صنعت داروسازی،خدمات دارویی در داروخانه ها و سایر بخش هایی که داروساز نیاز دارد خودمان پرورش و آموزش می دهیم و اخیرا هم در حوزه بین المللی در حال جذب دانشجویان بسیاری را از کشورهای منطقه داریم هستیم.

وی در پایان با بیان اینکه در حوزه پژوهش هم پژوهش های ما عمدتاً در شرکت های دانش بنیان دارد صورت می گیرد که مرز بین دانشگاه و صنعت هستند، افزود: این شرکت ها مشغول فعالیت در زمینه مولکول های جدید دارویی در بخش های سنتز، فرمولاسیون هستند و حتی برای صنعتی شدن آن نیز با صنایع همکاری می کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66353s, 19q