وظيفه وزارت بهداشت اقدامات درماني است

رشد پنج‌برابري سرطان به دليل افزايش آلودگي هوا در خوزستان؟

۱۳۹۳/۱۱/۱۴ - ۱۲:۵۷ - کد خبر: 137372
رشد پنج‌برابري سرطان به دليل افزايش آلودگي هوا در خوزستان؟

سلامت نیوز: شاخص‌هاي آلودگي هوا در استان جنوبي كشور، سال‌هاست كه حد مجاز و استاندارد را زير پا گذاشته و كلماتي مانند «هشدار» و «اضطرار» براي ساكنان خوزستان جايگاه مشخصي در زندگي روزمره پيدا كرده است.

نمايندگان استان بندر و دريا در مجلس مي‌گويند كه سابقه شروع آلودگي هوا در اين استان را بايد از سال ٨٠ دانست كه در نيمه دهه ٨٠ هم بروز آلودگي‌ها به اوج خود رسيده است. اما شهروندان خوزستاني از ياد نبرده‌اند كه سال گذشته، دلايل پيچيده‌اي سبب شد تا حداقل ٢٠ هزار نفر از ساكنان خوزستان به دليل بيماري‌هايي كه عمدتا منشأ تنفسي داشت راهي بيمارستان‌ها شوند. امسال هم اوضاع هواي استان چندان بهتر از سال گذشته نبوده و در اوايل زمستان مسوولان دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز خبر دادند كه تعداد مراجعان ناشي از مشكلات تنفسي و بيماران بستري در بخش مراقبت‌هاي ويژه كه عمدتا بر اثر آلودگي هوا دچار مشكل شده‌اند نگران‌كننده است.

در حالي كه برخي اخبار غير رسمي از رشد پنج‌برابري سرطان به دليل افزايش آلودگي هوا در استان خوزستان خبر مي‌دهد، شدت آلودگي و ريز‌گردهاي سيال كار را به جايي رساند كه هفته گذشته مدارس اهواز كه از سال‌ها قبل رتبه آلوده‌ترين شهر جهان را از آن خود كرد، تعطيل شدند. اما هيات دولت كه مي‌خواست راه بادوامي براي مقابله با افزايش آلودگي هواي استان جنوبي كشور پيدا كند، در نشست يكشنبه شب خود مقرر كرد كه وزارت بهداشت هم در كنار ساير نهادهاي متولي، بررسي آلودگي هوا و پديده ريز‌گردهاي استان خوزستان را مورد بررسي قرار دهد.

خسرو صادق‌نيت، مديركل دفتر سلامت محيط و كار وزارت بهداشت در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد درباره وظايف وزارت بهداشت در راستاي دستور رييس‌جمهوري گفت: «درباره بحث آلودگي هواي شهرها و از جمله اهواز، طبق قانون متولي سنجش و كنترل آلودگي هوا سازمان حفاظت محيط زيست است و وظيفه وزارت بهداشت، اطلاع‌رساني و مهم‌تر از آن، اقدامات درماني و تعيين بار بيماري‌هاي ناشي از آلودگي هواست.»

وي در پاسخ به سئوالی درباره وضعيت بيماري‌ها و مشكلات ايجاد‌شده براي سلامت ساكنان استان خوزستان بر اثر آلودگي هوا گفت: «برخي بيماري‌ها، حاد است و برخي مزمن كه بررسي و اظهارنظر درباره آنها نيازمند زمان است. ما در حال جمع‌آوري اطلاعات و بررسي بيماري‌هاي ايجادشده در استان بر اثر آلودگي هوا هستيم و فكر مي‌كنم نتيجه اين بررسي‌ها تا هفته آينده مشخص خواهد شد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7494s, 19q