وضعيت بحراني 1.5 ميليون هکتار تالاب

۱۳۹۳/۱۱/۱۴ - ۱۷:۰۷ - کد خبر: 137444

سلامت نیوز: از مساحت 3 ميليون هکتاري تالاب‌ها در کشور 50درصد آن در شرايط بحراني قرار دارد.

معاون دفتر زيستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست کشور با بيان اين مطلب به روزنامه خراسان گفت: به طور دقيق نمي‌توانيم عدد معيني را براي تعداد تالاب‌هاي‌ کشور اعلام کنيم زيرا تمام سواحل درياها تا عمق 6متري ، "تالاب" محسوب مي‌شود. مسعود باقرزاده کريمي با بيان اين که 84 تالاب از کل تالاب‌هاي‌ کشور مورد مطالعه قرار گرفته است، افزود: مساحت تالاب‌ها در کشور حدود 3ميليون هکتار است که يک و نيم ميليون هکتار از آنها در کنوانسيون رامسر تحت 24عنوان معرفي شده است. وي در ادامه به تبيين مشکلات تالاب‌ها پرداخت و تصريح کرد: مشکلات تالاب‌ها بيشتر به محدود شدن منابع آبي آن‌ها در بالا دست مربوط مي‌شود. به طور کلي تالاب‌هاي‌ کشور را بايد به 2 دسته تقسيم کنيم، يک دسته تالاب هايي است که در سواحل درياها واقع است که بيشتر در معرض آلودگي‌ها قرار دارد، دسته‌ ديگر تالاب هايي ا ست که با محدود شدن منابع آبي مواجه است و در معرض خطر قرار دارد ؛ مثل درياچه اروميه، بختگان، پريشان، گاوخوني و هامون.

اين مقام مسئول تصريح کرد: از نظر مساحت بايد گفت از مجموع 3 ميليون هکتار تالاب‌ها در کشور حدود 50درصد در شرايط بحراني قرار دارد زيرا تالاب‌هاي‌ بزرگ ما مثل اروميه و هامون وضعيت بحراني دارد بايد گفت اروميه با 50هزار هکتار و هامون با 400هزار هکتار در مجموع يک سوم مساحت تالاب‌هاي‌ کشور را تشکيل مي‌دهد.

از نظر تعداد هم 30درصد تالاب ها، داراي اين شرايط است که در نظر گرفتن معيار تعداد گمراه کننده است و از لحاظ مساحت اين موضوع بيشتر حائز اهميت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80331s, 19q