تأثير مکيــدن شست بر دندان کودکان

۱۳۹۳/۱۱/۱۵ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 137482
تأثير مکيــدن شست بر دندان کودکان

سلامت نیوز: مکيدن شست در نوزادان و کودکان، يک عادت بي ضرر به نظر مي آيد اما به گفته دندان پزشکان مکيدن طولاني مدت شست، مي تواند باعث ايجاد مشکلات جدي دهاني از جمله کج درآمدن دندان هاي جلو شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، بيشتر کودکان به مرور زمان، اين عادت خود را ترک مي کنند. اما بعضي نيز تا زماني که دندان دائمي جايگزين دندان شيري شود، اين عادت را ادامه مي دهند. به کودکي که تا ۵ سالگي اين عادت را دارد، بايد براي رفع آن کمک کرد.

علت مکيدن شست:

به گفته متخصصان، نوزادان به طور طبيعي تمايل به مکيدن دارند و اين امر باعث مي شود انگشت شست خود را در دهان بگذارند. از طرفي کودکان کنجکاو با در دهان گذاشتن اشياي اطراف خود، سعي در يادگيري و کسب تجربه دارند.

کودکان براي آرام کردن خود هنگام استرس، خواب يا براي سرگرمي شست خود را مي مکند. مشکلاتي که به علت اين عادت به وجود مي آيد: عادت مکيدن شست تا زماني که کودک دندان دائمي دربياورد، مشکل ساز نيست.

پس از درآمدن دندان جلو، اگر کودک شست خود را بمکد، احتمال خرگوشي شدن دندان هاي جلو وجود دارد و کودک در آينده به ارتودنسي نياز پيدا مي کند.

گاهي نيز کودک در درست تلفظ کردن کلمات با مشکل روبه رو مي شود. مشکل ديگر، رشد غيرطبيعي دهان، ناهماهنگي در فک پايين و ايجاد تغيير در کام دهان است.

نکاتي براي ترک دادن اين عادت:

بيشتر کودکان بين سنين ۲ تا ۴ سالگي، مکيدن شست را ترک مي کنند اما برخي تا ۵ سالگي اين عادت را ادامه مي دهند. براي ترک اين عادت، اولين گام توضيح عوارض اين عادت به کودک است. تشخيص دادن علت اين عادت مي تواند مفيد باشد.

به عنوان مثال، اگر کودک به علت اضطرابي که دارد، شست خود را مي مکد، مي توانيد به او يک اسباب بازي بدهيد تا او آرام شود و شست خود را نمکد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49821s, 19q