سرطان، نه چندان دور از اختيار ما

۱۳۹۳/۱۱/۱۵ - ۱۱:۰۳ - کد خبر: 137483
سرطان، نه چندان دور از اختيار ما

سلامت نیوز:يادآوري مكرّر اين نكته هم كه تشخيص زودرس سرطان در مراحل اوّليه، شانس درمان سرطان را افزايش مي‌دهد، ضرورتي است كه مسئوليت آن به عهده رسانه‌ها، پزشكان و متوليان نظام سلامت است.


به گزارش سلامت نیوز،دكتر آرش جنابيان، فوق تخصص سرطان‌شناسي در روزنامه قانون نوشت: سازمان ملل متّحد، در طول سال، 119 روز مختلف را به مناسبت‌هاي گوناگون نامگذاري كرده است. همه ساله 4 فوريه يا 15 بهمن ماه مصادف با روز جهاني سرطان است. نخستين بار روز جهاني سرطان، 10 سال قبل توسط سازمان بين‌المللي مبارزه با سرطان پايه‌گذاري شد. هدف از اختصاص چنين روزي، جلب تلاش جهانيان براي پيشگيري، رديابي تشخيص و درمان به موقع و صحيح سرطان‌هاست.
امسال برای روز جهاني سرطان «نه چندان دور از اختيار ما» برگزیده شده است كه منظور آن مواجهه مثبت و فعّال در مبارزه با سرطان‌ها، تشريح روش‌هاي موجود در مسير مبارزه با سرطان‌ها براي مردم و تصميم‌سازان نظام سلامت و تلاش براي رسيدن به راه‌هاي مؤثر جديد و قابل دستيابي براي دانشجويان و سرطان‌شناسان است. در سطح جهاني، سالانه حدود 13 ميليون مورد جديد سرطان تشخيص داده مي‌شود و از مبتلايان به اين گروه از بيماري‌ها حدود 5/7 ميليون نفر فوت مي‌كنند. با اين حال شاید بین رشته‌هاي مختلف پزشكي، علم «سرطان‌شناسي» يا «انكولوژي» از حيث جهش علمي و پيشرفت در 10 سال اخير، كم‌نظير بوده باشد. بسياري از سرطان‌ها كه در گذشته نه چندان دور صعب‌العلاج محسوب مي‌شدند، در حال حاضر قابل درمان يا قابل مهار هستند. در بُعد پيشگيري، تلاش در داشتن زندگي سالم، عدم مصرف دخانيات، تحرك كافي، رژيم غذايي مناسب و پرهيز از چاقي، آرامش اعصاب، داشتن نشاط در زندگي و اجتناب از عفونت‌هاي قابل پيشگيري حتماً در كاهش ميزان بروز سرطان‌ها مؤثرند. پس در هر منطقه‌اي از دنيا، تلاش در شناخت عوامل محيطي مخرّب فيزيكي، شيميايي يا عفوني، نقشي اساسي در پيشگيري و مهار شيوع سرطان‌ها دارد.
يادآوري مكرّر اين نكته هم كه تشخيص زودرس سرطان در مراحل اوّليه، شانس درمان سرطان را افزايش مي‌دهد، ضرورتي است كه مسئوليت آن به عهده رسانه‌ها، پزشكان و متوليان نظام سلامت است.
امروزه در دنيا ميليون‌ها «بيمار درمان شده و رهايي يافته از سرطان» وجود دارند كه توسط پزشكان خود تحت پيگيري مداوم و منظم هستند. در چنين روزي بايد شجاعت، استواري و اميد اين عزيزان و خانواده‌هاي محترم‌شان را ستود كه مراحل طولاني، سخت و حساس درمان را با موفّقيت سپري كرده‌اند. هم چنين در اين روز بايد به ياد خانواده‌ها و بيماراني بود كه همين الان در حال طي مراحل درمان هستند. براي اين عزيزان آرامش، نظم، دقّت و همراهي كامل با تيم معالج، لازمه موفقيت درمان است.
انتظار از وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كه تلاشي همه‌جانبه و فعّاليّتي فراگير را به محض قبول مسئوليت آغاز كرده اين است كه برای بيماران سرطاني و خانواده‌هايشان هم همراهي مؤثّرتري داشته باشد.
دليلي ندارد كه ابزارهاي تشخيص و درماني مدرن و امروزي در چنبرة مراحل اداري بعضاً زايد و بي‌دليل درگير باشند يا حتي گاهي بيماران دغدغة تهيه داروهاي لازم را داشته باشند.
استرس براي بيمار سرطاني «كشنده» است و جا دارد مسئولان محترم وزارت بهداشت با مشاوره با استادان و سرطان‌شناسان خبرة كشور، كه در بين آنها افرادي در «تراز بين‌المللي» هم هستند، تصميمات جامع و صحيحي بگیرند.در همه جاي دنيا تشخيص و درمان سرطان‌ها از پيچيده‌ترين و پر هزينه‌ترين اقدامات پزشكي هستند و وظيفة پزشكان ارجمند فعّال در درمان سرطان‌ها و مسئولان بهداشت و درمان كشور، ارتقاي كيفي كار تيمي در درمان سرطان‌ها و تلاش در انجام مناسب‌ترين و بهترين روش درماني براي هر بيمار مبتلا به سرطان در كشور است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12987s, 19q