شست‌وشوي لنز با آب لوله‌كشي موجب عفونت قرنيه مي‌شود

۱۳۸۷/۰۹/۰۹ - ۱۴:۱۵ - کد خبر: 13749
 شست‌وشوي لنز با آب لوله‌كشي موجب عفونت قرنيه مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از مركز تحقيقات اپتيك و لنز ايران پرويز زرين بخش، چشم پزشك با اعلام اين مطلب افزود: اخيراً مواردي مشاهده شده كه استفاده از آب لوله كشي آلوده براي نگهداي و پاك كردن لنز، سبب شده كه افراد به عارضه چشمي دچار شوند.
وي به تمام افرادي كه از انواع لنزهاي چشمي استفاده مي‌كنند، همچنين از كليه كساني كه تحت اعمال جراحي چشم قرار مي‌گيرند، توصيه كرد از ورود آب لوله‌كشي به چشم و تماس اين آب با لنز جلوگيري كنند. حتي براي بهداشت بيشتر از مواد ضدعفوني كننده دست‌ها كه در داروخانه‌ها موجود است، بهره‌ گرفته و پس از خشك كردن دست‌ها آن را به لنز يا چشم بزنند.
زرين بخش تصريح كرد: برخي كارشناسان مي‌گويند، به علت كاهش بارندگي در سال گذشته و جريان آب چاه در لوله‌كشي آب شهري، آلودگي آب لوله‌كشي بالا رفته و در مواردي عفونت قرنيه به دليل آلودگي آب تشخيص داده شده است.
وي با اشاره به پخش گزارشي كه اخيراً از صدا و سيما در رابطه با ايجاد عارضه در افرادي كه از لنزهاي «ارتوكي» (شارژي) استفاده كرده‌اند، اظهار داشت: در اين برنامه با دو بيمار كه به علت استفاده از لنز دچار عارضه شده‌اند، گفتگو شد، اما گزارشگر علت عارضه را توضيح نداد.
رئيس مركز تحقيقات لنز و اپتيك ايران با انتقاد از عملكرد صدا و سيما، پخش مصاحبه‌هاي غيرعلمي و غير كارشناسانه را بسيار خطرناك دانسته كه باعث رساندن پيام نادرست به مخاطبان مي‌شود.
زرين بخش يادآور شد: تحقيقات در مور دآثار لنزهاي ارتوكي (شارژي) براي جلوگري از بالا رفتن نمره چشم نشان مي‌دهد كه اثر اين لنزها بسيار موفقيت‌آميز بوده است. اين لنزها از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) و انجمن ارتوكو اتولوژي آمريكا مورد تاييد قرار گرفته و از سوي FDA شيوه‌اي تاييد شده، سالم، مؤثر و بازگشت پذير ناميده شده است.
وي گفت: لنزهاي ارتوكي شبانه در چشم قرار گرفته و صبح در آورده مي‌شوند و در طول روز ديد بيماران بدون نياز به عينك و لنز اصلاح مي‌شود. اين لنزها براي ورزشكاران، شناگران و كليه كساني كه قادر به استفاده از عينك نيستند يا عمل ليزيك براي آن‌ها تجويز نمي‌شود، مناسب است.
رئيس مركز تحقيقات لنز و اپتيك ايران اظهار داشت: لنزهاي ارتوكي در كشورهاي آمريكا، اروپا و خاور دور بسيار مورد استقبال مراكز علمي قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.80855s, 18q