انجمن هاي علمي نظرات خود درباره نظام سلامت کشور را ارائه کنند

۱۳۸۷/۰۹/۰۹ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 13752
 انجمن هاي علمي نظرات خود درباره نظام سلامت کشور را ارائه کنند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي سازمان نظام پزشکي، " شهاب الدين صدر " در نشست روساي انجمن هاي علمي تخصصي گفت: امروز يکي از تجربه هاي نظام اسلامي با اجراي قانون نظام پزشکي در حال وقوع است.
وي افزود: اين يک تجربه موفق واگذاري امور به مردم وجلب مشارکت بيشتر آحاد جامعه است و ساختار و قانون نظام پزشکي يک نماد مترقي براي اين واگذاري است.
رييس سازمان نظام پزشکي رويکردسازمان راتلاش براي به جاي گذاردن کارنامه اي فعال و درخشان دانست وگفت:از سال 83 بعد از تصويب قانون جديد اين سازمان صدور پروانه هاي مطب با نظم وسرعت بالايي انجام شد و هم اکنون در 70 نظام پزشکي در شهرستانها در حال اجراست.
"صدر"با تاکيد بر اينکه براساس قانون تصويب تعرفه هاي درماني بخش غير دولتي برعهده اين سازمان است ،گفت:تعرفه اي که سازمان براساس قانون اعلام مي کند ،ملاک دريافت هزينه هاي بخش خصوصي است و دستگاه هاي قانوني کشور هم به اين موضوع توجه دارند.
وي با اشاره به اينکه در زمينه کارشناسي وتعرفه هاي بخش خصوصي مشکل خاصي با دستگاه هاي مختلف نداريم ،گفت :وزارت بهداشت تنها به چند مورد از تعرفه هاي خدمات پزشکي اعلام شده انتقاد دارد که در نهايت منتظر اظهار نظر ديوان عدالت اداري در اين خصوص هستيم .
رييس سازمان نظام پزشکي گفت : درماه هاي گذشته فشار سنگيني در خصوص تعرفه گذاري از سوي برخي دستگاه هاي اجرايي به اين سازمان وارد شد که خوشبختانه با درايت وهمت منتخبان جامعه پزشکي در حال حل شدن است .
صدر ادامه داد: براساس مصوبه شوراي عالي نظام پزشکي سازمان موظف شده است با همکاري تنگاتنگ انجمن هاي علمي وتخصصي وايجاد کميته هاي متشکل از اساتيد برجسته وروساي انجمن ها نسبت به بررسي کارشناسي ودقيق ادعاهاي علمي وپزشکي اقدام کند.
وي با بيان اينکه هماهنگي لازم دراين زمينه با انجمن ها صورت گرفته است ،گفت :سازمان در نظر دارد با اين اقدام ضمن دفاع از حقوق بيماران از ادامه اينگونه تبليغات غير واقعي ونادرست جلوگيري کند.
رييس سازمان نظام پزشکي با اشاره به اينکه گاها در مواردي اختلافاتي بين گروه‌هاي مختلف پزشکي به وجود مي‌آيد، گفت: انجمن‌هاي علمي تخصصي مي‌توانند با برگزاري جلسات کارشناسي در حل و فصل اين مسائل موثر باشند. ضمن آن که نبايد اين گونه موضوعات به رسانه‌ها و افکار عمومي انتقال يابد.
صدر در رابطه با مشکلات و اعتراض‌هاي اخير در زمينه انجام اعمال سونوگرافي نيز گفت: ضرورت دارد انجمن‌هاي راديولوژي و زنان و مامايي در اين زمينه تعامل خوبي برقرار کرده و نگذارند بين گروه‌هاي پزشکي چالشي به وجود بيابد.
وي با اشاره به برگزاري انتخابات نظام پزشکي در 27 دي ماه گفت: پس از اصلاح آيين‌نامه انتخابات از سوي شوراي عالي و اعلام تاريخ برگزاري انتخابات از سوي وزير بهداشت، هيات نظارت بر انتخابات نظام پزشکي و هيات‌هاي اجرايي فعاليت خود را آغاز کرده‌اند.
رييس سازمان نظام پزشکي با اشاره به اينکه بر اين اساس دانشگاه علوم پزشکي تهران به عنوان هيات اجرايي انتخابات نظام پزشکي در تهران بزرگ انتخاب شده است،گفت:براساس هماهنگي‌هاي به عمل آمده با هيات نظارت بر انتخابات، تاکيد جدي‌ بر رعايت دقيق ضوابط و مقررات قانوني صورت گرفته است.
صدر تاکيد کرد: بايد در جهت شرکت آحاد جامعه پزشکي انتخابات هيات مديره نظام پزشکي تلاش کنيم تا پشتوانه مناسبي براي فعاليت منتخبان باشد.
وي همچنين مهم‌ترين موضوع در اجراي انتخابات نظام پزشکي را برگزاري سالم و منطبق با قانون آن دانست و از روساي انجمن‌هاي علمي تخصصي خواستار شد تا ازکساني که در انجمن‌ها آمادگي دارند، دعوت شود که در اين انتخابات مهم شرکت کنند.
رييس کل سازمان نظام پزشکي در پايان با مقايسه وضعيت فعلي نظام پزشکي با سال‌هاي گذشته افزود: امروز نظام پزشکي ضمن برقراري تعامل و روابط مناسب با ساير نهادها و بخش‌هاي نظام،‌ مصمم و استوار از دستاوردها و آرمان‌هاي جامعه پزشکي دفاع کرده و اجازه دخالت ديگران را در اين مسير نمي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22087s, 18q