وزير بهداشت :

نگاه طبي به سلامت بسيار خطرناک است

۱۳۸۷/۰۹/۱۰ - ۱۳:۳۵ - کد خبر: 13761
نگاه طبي به سلامت بسيار خطرناک است
دکتر کامران باقري لنکراني‌ در نخستين جلسه ستاد برگزاري هفته سلامت افزود: نگاه طبي به سلامت داشتن باعث به وجود آمدن بازارهاي فاسد در اطراف نظام سلامت شده است.
باقري لنکراني گفت: به عنوان مثال اگر سازماني ادعا کند که در بحث سلامت کار کرده مي گويد که درمانگاه تاسيس کرده است در حالي که اين نگاه يک نگاه طبي است هر چند اين اقدام يک اقدام خوبي است اما نبايد محور قرار بگيرد.
وي گفت: در نگاه طبي به سلامت برخي اقدامات لوکس که به علت نيازهاي القايي ايجاد شده ، به وقوع مي پيوندد که بازاريابي برخي داروها که هنوز در کشور توليد کننده به تاييد نرسيده نيز از جمله آنهاست.
وي ادامه داد: ‌در مورد اين داروها به گونه اي بازاريابي مي شود که اين تلقي مي شود که اگر اين دارو به مريض نرسد، مريض مي ميرد.
وي تاکيد کرد: بايد سعي کنيم ساحت آموزش سلامت و ارتقاي آن با مباني و اصول اساسي آن را پاک و مطهر نگاه داريم.
لنکراني تاکيد کرد: به جز نگاه طبي به سلامت بايد به جنبه هاي مختلف ارتقاي سلامت و پيشگيري توجه داشت و اين نقطه نظر، حرف اول را دراين نظام بزند.
وزير بهداشت اظهار داشت: 30 سال پيش کشورهاي دنيا در اجلاس آلماتا متعهد به قرار دادن بهداشت و مراقبت هاي اوليه بهداشتي به عنوان محور نظام سلامت شدند امسال نيز اين موضوع مورد بازنگري قرار گرفته است.
وي گفت: در بازنگري اجلاس آلماتا، پس از 30 سال کشورها به اين نتيجه رسيده اند که براي ارتقاي سلامت بازگشت به بحث مراقبت هاي اوليه بهداشتي از جمله بهترين کارهاست.
وي به مستندي که توسط سازمان جهاني بهداشت تحت عنوان "مراقبت هاي اوليه بهداشتي" ‌تهيه شده اشاره کرد و گفت: براي تهيه اين مستند، نمايندگان جمهوري اسلامي ايران، نقش داشته و به تجربيات ايران نيز در اين مستند اشاره شده است .
وزير بهداشت همچنين به برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت:‌ پيشنهاد وزارت بهداشت مبني بر موضوعاتي همچون محور توسعه قرار گرفتن سلامت براي تدوين سياست هاي برنامه به تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيده و منتظر ابلاغ هستيم.
لنکراني گفت: اينکه انسان سالم به عنوان محور در توسعه پايدار قرار بگيرد بايد در هفته سلامت مورد تاکيد قرار گيرد.
وي در بخش ديگري از سخنانش به گستره وسيع سلامت در بخش هاي مختلف اشاره کرد و گفت:‌ هر چه را در جامعه مي بينيم به نوعي با موضوع سلامت عجين است که يا به نفع سلامت يا به ضرر آن است.
وزيربهداشت درمان و آموزش پزشکي همچنين تاکيد کرد: در موضوع سلامت به همکاري هاي بين بخشي وسيع نياز داريم.
دکتر "حسن امامي رضوي " معاون سلامت نيز دراين جلسه تاکيد کرد که دستگاه هاي دولتي و غير دولتي هفته سلامت محوري را در سلامت و در حوزه تخصصي خودشان انتخاب کرده و در طول سال آن را اجرا کنند.
امامي رضوي گفت: فقط وزارت بهداشت پيگير سلامت نيست بلکه دستگاه هاي ديگر هم بايد به سلامت توجه کنند.
دکتر اميرخاني مدير کل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت نيز دراين جلسه تقدير از برگزيدگان سلامت در هفته سلامت را مورد تاکيد قرار داد.
اميرخاني گفت: مشارکت همگاني جامعه در بحث سلامت از اهداف اصلي هفته سلامت است و بايد تلاش کرد که هفته سلامت به سمت اجراي برنامه هاي نمادين سلامت مبتني بر الگوي سالم جهت دهي شود .
دکتر "عباس تقي زاده "‌مدير کل اداره سلامت شهرداري تهران هم در اين نشست تاکيد کرد:‌
هفته سلامت يک نقطه آغاز براي ارتقاي سلامت است اما ارتقاي سلامت بدون سازماندهي اجتماعي، راه به جايي نمي برد و در اين راستا بايد به سمتي برويم که مردم در حوزه سلامت احساس مسووليت کنند .
تقي زاده گفت: ‌در اين راستا در شهرداري به اين نتيجه رسيده ايم که شهر را به اندازه روستا براي خدمت رساني به مردم کوچک کنيم.
وي گفت: هفته سلامت مي آيد و مي گذرد اما نديده ايم که توجه جدي به آموزش سلامت و پيشگيري به صورت برنامه مدون و جامع انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31394s, 18q