پزشکان از انجام عمل جراحی زیبایی بینی در افراد مسن امتناع می کنند

۱۳۸۷/۰۹/۱۰ - ۱۳:۴۸ - کد خبر: 13765
پزشکان از انجام عمل جراحی زیبایی بینی در افراد مسن امتناع می کنند
ابراهیم رزم پا در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز افزود: براساس آمار درچند سال اخیر بر تعداد متقاضیان جراحی پلاستیکی بینی در افراد با سنین بالا اضافه شده و این درحالی که به علت ویژگی های تشریحی و روانی، افراد مسن کمتر برای رینو پلاستی مناسب تشخیص داده می شوند که با انتخاب مناسب بیمار نتایج عمل رضایت بخش خواهد بود.
وی با اظهار اینکه بسیاری از پزشکان زیر بار عمل جراحی زیبایی بینی برای سالمندان نمی روند بیان داشت: تحقيقات نشان مي دهد كه رينوپلاستي و تغيير شكل بيني اثرات هيجاني شديدي را به ويژه هنگامي كه خواسته بيمار برآورده نمي شود، به دنبال خواهد داشت و این درصورتی که فراهم نشدن رضايت و خواسته بيمار از جراحي زيبايي در افراد مسن از تبعات رواني بالايي برخوردار است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه مردان مسن خواهان جراحی رینو پلاستی مشاوره روانی الزامی است خاطرنشان کرد: افرادي كه در سنين بالا اقدام به جراحي زيبايي بيني مي كنند، در صورتي كه نقايص آشكار و واضحي نداشته باشند، بايد از نظر مسائل روحي رواني مورد بررسي قرار گيرند چرا كه ممكن است در پشت پرده تقاضاي افرادي كه در سن بالابه دنبال زيبايي هستند، مشكلات روحي و رواني نهفته باشد.
وی با اشاره به اینکه فاكتور سن يكي از مسائل مهم در جراحي زيبايي بيني است اظهارداشت : پوست نازك، كم شدن چربي زير پوست و محو شدن عضلات تيپ بيني از ويژگي هاي آناتوميك بيني در افراد مسن است به گونه ای که ضعف مكانيسم هاي نگهدارنده بيني به ويژه در قسمت يك سوم تحتاني منجر به افتادگي تيپ بيني و بلندتر به نظر رسيدن بيني مي شود.
رزم پا افتادگي تيپ بيني، تنگي زاويه و مشكلات تنفسي را از شایع ترین عوارض جراحی زیبایی بینی درافراد مسن نام برد و گفت: جراحي پلاستيك بيني در دختران در سنين بعد از عادت ماهيانه و پسران در سنين بعد از بلوغ مجاز است و در صورتي كه در سنين پايين بيني مشكل عملكردي داشته باشد، مي توان با انجام عمل جراحي محدودي مشكل را برطرف و در آن ميان حالت بيني را نيز اصلاح كرد.
وی بیان داشت: معمولامشاهده مي شود افراد در ارزيابي نهايي نتيجه عمل عجله كرده و به دليل نارضايتي اقدام به انجام عمل هاي مجدد مي كنند و این درحالی که ويژگي هاي آناتومي بيني در عمل مجدد مانند عمل اوليه است اما برگشت به حالت طبيعي در اين عمل ها زمان بيشتري را مي طلبد.
رزم پا اشاره کرد: نتيجه اغلب جراحي هاي بيني 6 هفته تا 3 ماه اول مشخص مي شود اما حداقل زمان لازم براي ارزيابي نهايي يك سال بعد از عمل است .
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه نبايد در ارزيابي نتيجه نهايي جراحي بيني عجله كرد عنوان کرد: ارزيابي نتيجه نهايي رینو پلاستی در پوست هاي ضخيم و چرب ممكن است دو تا سه سال بعد از عمل زمان نياز داشته باشد.
وی با اعلام اینکه انجام عمل جراحي بيني محدوديت سني ندارد گفت: حفظ عملکرد بینی پس از جراحی نکته مهمی است که باید به آن دقت شود و بینی به عنوان عضوی که گذرگاه هوای تنفسی است در نظر گرفته شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ارزو
عمل زیبایی کردم چند ماه بعد روی استخوان بینیم کیست بوجود امد.دوباره عمل کردم اما باز هم کیست گرفته.این چه جور مریضی که من مبتلا شدم.شما را به خدا جواب دهید.
4.11367s, 20q