ابراز نگراني وزير بهداشت از اپيدمي سوم انتقال ويروس ايدز در کشور

۱۳۸۷/۰۹/۱۰ - ۱۴:۱۱ - کد خبر: 13776
 ابراز نگراني وزير بهداشت از اپيدمي سوم انتقال ويروس ايدز در کشور
دکتر کامران باقري لنکراني در حاشيه برگزاري نخستين جلسه ستاد برگزاري هفته سلامت در جمع خبرنگاران گفت:‌ نگراني ما در خصوص بحث اپيدمي سوم انتقال ويروس ايدز است که با توجه به جوان بودن جمعيت کشور انتقال جنسي اين ويروس به جامعه آسيب برساند .
باقري لنکراني گفت:‌ وزارت بهداشت در زمان حاضر در حال برنامه ريزي براي مقابله با اپيدمي سوم ويروس که از راه جنسي منتقل مي شود است که در اين راستا در تلاش است تا همکاري هاي ارگان ها ي مختلف را جلب کند.
وي در خصوص برنامه هاي وزارت بهداشت در خصوص اپيدمي سوم ايدز در کشور گفت: اين وزارتخانه در تلاش است تا برنامه هاي خود را مطابق با فرهنگ و باورهاي اعتقادي جامعه تنظيم کند .
وي گفت:‌ در اين برنامه گروه هاي در معرض خطر با عمق بيشتري نسبت به گروه هاي ديگر مورد توجه قرار مي گيرند .
وزير بهداشت افزود: درزمان حاضر امکانات درمان ، تشخيص و مشاوره با گستردگي هر چه بيشتر در سطح کشور فراهم شده است .
باقري لنکراني اظهار اميدواري کرد با تمهيدات انجام شده اپيدمي سوم اتفاق نيافتد و اين بيماري در اپيدمي سوم همانطور که در اپيدمي دوم کنترل شده، ‌کنترل شود .
وزيربهداشت، با بيان اينکه بيماري ايدز تاکنون دو اپيدمي در کشور داشته افزود: اپيدمي اول به فاکتور هاي خوني آلوده و اپيدمي دوم نيز در بين معتادان تزريقي اتفاق افتاد .
وي به برنامه کاهش آسيب اشاره کرد و گفت: در اين برنامه بخش معتادات تزريقي، محور اصلي بود که طي پنج سال گذشته تاکنون، رشد بيماران آلوده به اچ آي وي کاهش يافته است.
وزير بهداشت، اين کاهش رشد را نشان دهنده موفقيت برنامه هاي کاهش آسيب وزارت بهداشت عنوان کرد .
وي گفت: جمهوري اسلامي ايران از جمله کشورهايي محسوب مي شود که آمار شفافي را در سطح بين المللي و ملي در خصوص ايدز ارايه داده است.
وزير بهداشت افزود: برنامه هاي ايران در خصوص اچ آي وي/ ايدز در زمان حاضر به صورت الگوي مورد قبول در سطح جهان مطرح است.
*** استقلال دو اداره بيماري هاي واگير و غيرواگير
وي به استقلال دو اداره بيماري هاي واگير و غير واگير در مرکز مديريت بيماري هاي وزارت بهداشت اشاره کرد گفت:‌ لازم است به بيماري هاي غير واگير نقش مناسبي در نظام سلامت داده شود ضمن اينکه بيماري هاي واگير هم مشکلات خاص خود را دارند.
باقري لنکراني گفت: ‌به نظر مي آيد که به اين دو مقوله به صورت کاملا تخصصي پرداخته شود. نمي شود از همه گيري چاقي به عنوان نمونه چشم پوشي کرد و از طرفي هم نمي توان از بيماري هاي باز پديد و نوپديد صرفنظر کرد .
وي گفت: تحول ساختاري در مرکز مديريت بيماري ها مستند به نظرات کارشناسي جدي است و نظر فردي و سليقه اي مطرح نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.45378s, 18q