يك دانشمند آفريقايي هشدار داد:

آفريقاي جنوبي با بحران شيوع وبا مواجه است

۱۳۸۷/۰۹/۱۰ - ۱۴:۱۲ - کد خبر: 13777
آفريقاي جنوبي با بحران شيوع وبا مواجه است
به گزارش سلادمت نیوز، يكي از دانشمندان مهم آفريقاي جنوبي در اين رابطه هشدار داد كه كنترل و مديريت ضعيف و نامطلوب بهداشت و سلامت آب شرب در اين كشور منجر به افزايش خطر شيوع وبا در اين منطقه شده است.

آمارها نشان مي‌دهد كه در شيوع اخير اين بيماري بيش از 300 نفر درآفريقاي جنوبي جان خود را از دست داده‌اند علاوه بر اين پنج نفر ديگر نيز كه اخيرا از زيمبابوه به آفريقاي جنوبي آمده بودند به وبا مبتلا شده و تلف شدند.

آنتوني تورتون، دانشمندي كه اخيرا روي وضعيت وبا در آفريقاي جنوبي تحقيقاتي انجام داده است تاكيد كرد؛ اگر هيچ اقدام پيشگيرانه‌اي براي جلوگيري از شيوع اين بيماري در آفريقاي جنوبي از جمله بهبود آب شرب صورت نگيرد به زودي فاجعه جبران ناپذيري در اين منطقه رخ خواهد داد و وبا قربانيان بيشماري خواهد گرفت و امكان انتقال بيماري به ساير كشورهاي آفريقايي بويژه كشورهاي همسايه وجود خواهد داشت.

وي اخيرا از يك نهاد دولتي تقاضا كرده كه گزارش وي را در مورد سلامت و بهداشت آبها در اين كشور مورد بررسي و مطالعه قرار دهد.

اما پس از اينكه معلوم شد در مقاله تورتون هشدار داده شده كه آفريقاي جنوبي با يك بحران مهم و جدي در بخش بهداشت آب مواجه است، اين مقاله از سوي شوراي تحقيقات علمي و صنعتي در هفته گذشته معلق ماند و مقامات اين شورا مانع از ارائه مقاله شدند.

وي در گزارش خود تاكيد كرده است كه سرمايه گذاري در زمينه كيفيت آب در آفريقاي جنوبي از دهه 1980 تاكنون به شدت رو به كاهش گذاشته است.

بعلاوه چندين دهه معدن كاري براي كشف طلا و ساير مواد معدني باعث شده كه ذخاير آب در اين كشور به شدت به فلزات سنگين و ساير آلاينده‌ها آلوده شوند.

وبا يك بيماري ناشي از آب آلوده است كه بسرعت از راه ذخاير آبي كه آلوده هستند منتقل مي‌شود و در صورتي كه به موقع درمان و رسيدگي لازم صورت نگيرد امكان پيشرفت بيماري و حتي مرگ بيمار نيز وجود دارد.

تابستان گذشته نيز شيوع مختصر وبا در برخي از كشورها از جمله كشورهاي آسيايي گزارش شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02816s, 18q