تایید داروی جدید برای عارضه رتینوپاتی دیابتی

۱۳۹۳/۱۱/۱۹ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 137900

سلامت نیوز: سازمان غذا و داروی آمریکا از تایید داروی «لوسنتیس» (رانیبیزوماب) برای درمان رتینوپاتی دیابتی در مبتلایان به «ورم ماکولا» خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، رتینوپاتی دیابتی شایع‌ترین بیماری چشمی در مبتلایان به دیابت است و عامل اصلی نابینایی در افراد بزرگسال به حساب می‌آید. تینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) عارضه‌ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می ­بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه ­های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود. در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز می­‌فرستد تار شده یا کج و معوج می­‌شود.

در برخی از بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی همراه با ورم ماکولا، رگ‌های خونی جدید غیرعادی در سطح شبکیه چشم رشد می‌کنند و در صورتی که رگ‌های خونی پاره شود افت شدید بینایی یا نابینایی اتفاق می‌افتد.

دکتر «ادوارد کوکز» مدیر اداره محصولات آنتی میکروبی مرکز ارزیابی و تحقیقات داروی سازمان غذا و داروی آمریکا گفت: دیابت، هم‌اکنون بحران جدی برای سلامت عمومی به حساب می‌آید و هر ساله تعداد بیشتری به آن مبتلا می‌شوند و تایید داروی جدید برای استفاده در مبتلایان به رتینوپاتی دیابتی و ورم ماکولا، اولین درمان موثر برای بهبود مشکلات ناشی از کاهش قدرت بینایی در این بیماران است.

طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا لازم است داروی لوسنتیس ماهی یکبار توسط پزشک به چشم تزریق شود و باید در کنار روش‌های درمانی دیگر برای کنترل قندخون مورد استفاده قرار گیرد. این دارو از طریق جلوگیری از نشت رگ‌های خونی و ممانعت از رشد رگ‌های خونی در شبکیه چشم عمل می‌کند.

رتینوپاتی دیابتی موجب آسیب پیش‌رونده به شبکیه، لایه حساس به نور در پشت چشم می‌شود. این وضعیت باعث می‌شود رگ‌های خونی مایعی را داخل بافت‌های شبکیه ترشح کنند اما در صورتی که داروی لوسنتیس به درستی استفاده شود پیشرفت رتینوپاتی دیابتی معکوس و قدرت بینایی حفظ می‌شود.

به گزارش هلث‌دی نیوز، طبق اعلام موسسه ملی سلامت آمریکا بیش از هفت میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت به دلیل ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی قدرت بینایی خود را از دست داده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11698s, 19q