تا دو سال ديگر نرخ ابتلا به ايدز در آسيا دو برابر مي شود

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 13791
تا دو سال ديگر نرخ ابتلا به ايدز در آسيا دو برابر مي شود
پاسخ سازمان جهاني بهداشت به اين سوال در اين تحقيق مثبت بوده است.

كارشناسان سازمان جهاني بهداشت اخيرا اعلام كردند كه با آزمايش جهاني ايدز و تجويز داروهاي ضد بازگشت ويروسي مي‌توان به موقع ويروس را شناسايي كرده و مانع از انتقال آن به ديگران شد.

همچنين طبق تازه‌ترين آمار دفتر برنامه ايدز سازمان ملل كه به مناسبت اين روز منتشر شده هم اكنون 2/33 ميليون نفر در جهان آلوده به ويروس ايدز هستند كه 5/2 ميليون آنها را كودكان تشكيل مي‌دهند. همچنين در طول سال 2007 حدود 5/2 ميليون نفر به تازگي به اين ويروس آلوده شدند.

بر اساس اين محاسبات از بين تمام افراد آلوده به اچ آي وي در جهان نيمي را افراد زير 25 سال تشكيل مي‌دهند كه تمام آنها نيز قبل از رسيدن به سن 35 سالگي جان خود را از دست خواهند داد.

دفتر برنامه ايدز سازمان ملل هم چنين منتشر كرده است كه حدود 95 درصد از افراد ايدزي را ساكنان كشورهاي در حال توسعه تشكيل مي‌دهند. اما امروز اچ آي وي تهديدي براي مردان، زنان و كودكان در تمام قاره‌هاي كره زمين محسوب مي‌شود.

بر اساس همين گزارش، يك مقام ارشد دفتر برنامه ايدز سازمان ملل تاكيد كرده است كه اگر بحران مالي در زمينه جلوگيري از گسترش بيماري ايدز و اجراي برنامه‌هاي پيشگيري ادامه پيدا كند، عفونت ايدز در جهان بيش از گذشته شايع خواهد شد.

پائول دي لاي مقام ارشد سازمان خاطرنشان ساخت كه بحران اقتصادي جهان مهمترين تهديد براي برنامه‌هاي پيشبردي مقابله با ايدز است.

وي در اين باره گفت: جهان بايد كمك هاي فعلي در اين زمينه در سطح كنوني را حفظ كند. اين مقام رسمي سازمان ملل يادآور شد كه بيماري ايدز از سال ظهورش يعني 1981 تاكنون دست كم 25 ميليون نفر را به كام مرگ برده است كه البته اين آمار رسمي است و ممكن است بسياري از موارد نيز در آمار رسمي به ثبت نرسيده باشند.

وي ضمن ارائه اين آمار متذكر شد: تقريبا 7/2 ميليون نفر هر سال به اين ويروس كشنده آلوده مي‌شوند و از هر پنج نفري كه به تازگي مبتلا مي‌شوند تنها دو نفر به امكانات درماني دسترسي پيدا مي‌كنند.

كارشناسان تاكيد كرده‌اند كه در حال حاضر به جز تلاشهايي كه براي افزايش آگاهي مردم و بهبود شيوه‌هاي درمان صورت مي‌گيرد، معالجه قطعي براي اين بيماري ويروسي وجود ندارد.

از سوي ديگر سازمان ملل در گزارش جديدي اعلام كرد كه كشورهاي جهان بايد روي ريشه‌هاي اپيدمي ايدز متمركز شوند و با تمام تجهيزات خود آماده و مهيا شوند تا از شيوع ايدز در بين گروه‌هاي پرخطر جلوگيري كنند.

پيتر پايوت، رييس اجرايي دفتر ايدز سازمان ملل ضمن بيان اين مطلب تصريح كرد: در حال حاضر هيچ اسلحه معجزه آسايي براي كشتن ايدز و نابودسازي آن وجود ندارد اما ما مي‌توانيم با دانستن و آگاهي از راه كارهاي پيشگيرانه موجود، عاقلانه روش صحيح زندگي را انتخاب كنيم و به يكديگر كمك كنيم تا از شر اين بيماري در امان بمانيم.

پايوت در گزارش جديدي كه به مناسبت روز جهاني ايدز منتشر شده خاطرنشان كرد: كشورهاي جهان بايد دريابند كه چطور بيشترين موارد ابتلا به عفونت ايدز اتفاق مي‌افتد و چرا اين بيماري براي اولين بار وارد يك منطقه مي‌شود.

وي ادامه داد: اپيدمي ايدز دائما در حال تغيير است و بنابراين با تحليل موارد جديد مي‌توان عوامل واسطه در انتقال ايدز را سريعا و به طور منظم شناسايي كرده و مانع از فعاليت آنها شد.

كارشناسان جهاني ايدز نيز در اين رابطه با ارائه آمار جديدي هشدار دادند كه تا سال 2010 نرخ ابتلا به ايدز در آسيا به 10 ميليون مورد خواهد رسيد كه اين رقم بيش از دو برابر آمار كنوني است.

جلوگيري از اين روند تنها در صورتي امكانپذير است كه مقامات و مردم اقدامات قدرتمندي براي كنترل اين بيماري انجام دهند.

بر اساس اين گزارش، هم چنين 500 هزار مورد جديد ابتلا هر سال به آمار قبلي افزوده مي‌شود و علت اين رشد افزايش روابط نامشروع در بين مردان هم جنس گرا است.

روز جهاني ايدز كه اولين بار در تاريخ اول دسامبر سال 1988 بنيان گذاشته شده هر سال با هدف بررسي موضوعات مهم از جمله افزايش سرمايه گذاري، افزايش سطح آگاهي عمومي، مبارزه با قضاوتهاي نادرست و پيش داوريها و نيز بهبود تعليمات لازم در زمينه پيشگيري برگزار مي‌شود.

اهميت اين روز بدين خاطر است كه به مردم يادآوري مي‌كند ايدز هنوز ريشه كن نشده و هنوز كارهاي زيادي لازم است تا براي مقابله با آن انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.17783s, 18q