رشته مهندسي پرتو پزشكي در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد راه‌اندازي شد

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 13793
رشته مهندسي پرتو پزشكي در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد راه‌اندازي شد
رشته مهندسي پرتو پزشکي در مقطع کارشناسي از رشته‌هاي ميان رشته‌اي و يا دو يا چند رشته‌اي بوده و ترکيبي است از رشته‌هاي مهندسي هسته‌اي، راديوبيولوژي، مهندسي برق، فيزيک پزشکي و پزشکي که در حد مقدماتي ارائه شده است.

هدف اصلي از مطالعه و بررسي پرتوها آن است که به پزشک در جهت انجام وظيفه‌اش يعني تشخيص و درمان بيماري‌ها و موارد غيرطبيعي شامل فيزيولوژيکال و آناتونيکال ياري رساند.

در حال حاضر رشته مهندسي پرتو پزشکي واحد علوم و تحقيقات داراي 15 عضو هيات علمي تمام وقت، چهار عضو هيات علمي نيمه وقت و سه استاد مدعو است.

همچنين 310 دانشجو در اين رشته مشغول به تحصيل هستند.

هدف از ايجاد اين رشته، کمک به متخصصين پزشکي در ساير رشته‌ها براي تشخيص و درمان دقيقتر، بي‌خطرتر، موثرتر و بهتر است. البته به دليل توجه به پرتوها، عمدتا متخصصين پزشکي هسته‌اي، راديولوژي و فيزيک پزشکي از آن بهره‌مند خواهند شد. از آنجا که تمرکز اصلي روي پرتوهاي يونساز (مثل اشعه ايکس و گاما) است، بنابراين مي توان گفت که کاربردي انرژي و مواد هسته‌اي در حيطه پزشکي جز وظايف اين رشته است.

فارغ‌التحصيلان اين رشته به طور کلي در سه حوزه سازمان‌هاي انرژي جهت توليد راديو داروهاي مورد نياز کشور، مراکز کلينيکي و بيمارستان‌ها جهت نظارت بر عملکرد صحيح دستگاه‌ها و اپراتورها و شرکت‌هاي مرتبط با مهندسي پرتو پزشکي جهت تحقيق و توسعه در طراحي و ساخت دستگاه‌ها، تعمير و نگهداري و يا تحقيقات و تهيه نرم‌افزارهاي پردازشي به منظور بهينه سازي امور تشخيص و درمان بيماري‌ها فعاليت مي‌کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
masoumeh
مطالب خیلی سطحی بودندخبری ازجزییاتنبود!!!
نسیم احمدیان
salam.man az kasayi ke in reshtaro ghabol shodan mikhastam beporsam termodinamik joze manabe hast ya na?
ماهان
با سلام و عرض خسته نباشید به همه ,من در این رشته قبول شدم و آیده کاری رشته مد نظرم بود .ممنون
عبدالوند
سلام من در اين رشته قبول شدم ميخواستم تر اينده كاري ان مطلع شوم
3.18259s, 23q