الزام پذيرش بي قيدوشرط مادران پرخطردربيمارستانهاي فوق‌تخصصي

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۰۹:۵۰ - کد خبر: 13795
الزام پذيرش بي قيدوشرط مادران پرخطردربيمارستانهاي فوق‌تخصصي
دكتر مهديزاده در نشست مشترك گروه‌هاي آموزشي اطفال و زنان با بخش بهداشت و درمان، با بيان اين كه ستاد هدايت بايد توانايي ارجاع و انتقال بيمار پرخطر به مراكز درماني مجهز را داشته باشد، اظهار كرد: ‌تعامل بين پزشك و ماما در زايشگاه‌ها نيز از عوامل مهم در اجراي موفق برنامه‌هاست.

وي، آموزش مداوم را براي به روز كردن اطلاعات الزامي برشمرد و افزود: اين امر بايد شامل حال بهورز، ماما، پزشك عمومي و زنان باشد؛ اگرچه پزشك عمومي خط مقدم مواجهه با بيمار به شمار مي‌رود اما پس از فارغ‌التحصيلي توانايي شناسايي بيمار پره اكلامپسي پرخطر را ندارد. از اين رو بايد با برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي نظير احياء نوزادان ويژه پزشكان عمومي و ماما با اين مقوله آشنا شوند.

دكتر مهديزاده، با بيان اين كه بسياري از مراكز درماني به دلايل حقوقي از پذيرش بيماران بد حال سرباز مي‌زنند، گفت: بايد از طريق وكلاي حقوقي قوي حمايت‌هاي لازم از پزشك و ماما صورت گيرد تا شاهد اين موارد نباشيم.

عضو كميته كشوري ارتقاي سلامت مادران، با اشاره به راه اندازي NICU در بيمارستان‌ها در ادامه بر ضرورت راه اندازي MICU نيز تاكيد كرد و افزود: شايد به علت سودآوري تخت‌هاي NICU شاهد رشد سريع آن در بيمارستان‌ها بوديم حال آن كه هزينه راه اندازي زايشگاه به مراتب كمتر از NICU است.

وي، با انتقاد از فضاي فيزيكي نامطلوب زايشگاه‌ها گفت:‌ ماما و متخصصان زنان با بهترين شيوه جراحي ناگزير به انجام كارهاي سنتي در زايشگاه‌ها هستند.

دكتر مهديزاده، با بيان اين كه فقط 5 درصد از زايمان‌ها به متخصص نياز دارد، گفت‌: 95 درصد زايمان‌ها بدون دخالت انجام مي‌گيرد.

عضو كميته كشوري ارتقاي سلامت مادران، كاهش مرگ و مير مادران در كشور را قابل توجه برشمرد و افزود: ادغام دو معاونت درمان و بهداشت باعث شد كه كار با كيفيت بهتري پيش رود.

وي، افزود: اگر امسال شاهد افزايش شمار مرگ مادران بوده‌ايم علت آن تجسس و گزارش دهي بهتر بود اما در بسياري از مناطق كشور هنوز با موارد بالاي مرگ مادر روبروييم، بنابراين براي رسيدن به كاهش سه چهارمي مرگ مادران تا سال 2025 به كوشش بيشتري نياز است.

دكتر مهديزاده، در پايان يادآور شد: بر اساس گزارش 2005 ميزان مرگ مادران در كشورهاي در حال توسعه، 450 و در كشورهاي توسعه يافته 9 در يك صد هزار بوده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.54517s, 18q