ناخداي مبارزه با اعتياد چه کسي است؟

۱۳۹۳/۱۱/۱۹ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 137958
ناخداي مبارزه با اعتياد چه کسي است؟

سلامت نیوز: اکنون و بعد از قريب به 10 سال، متوليان ستاد مبارزه با مواد مخدر از اراده وزارت ‌بهداشت مبني بر ادغام درمان اعتياد در شبکه‌هاي بهداشت خبر مي‌دهند و اين طرح را مغاير با اهداف پيش‌بيني شده در برنامه مدون خود مي‌دانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، مسئله اعتياد براي اولين‌بار در سال 1365در برنامه کشوري بهداشت روان مورد ‌توجه قرار گرفت و اساتيد تدوين‌کننده برنامه‌ کشوري بهداشت‌روان، به اين نکته اذعان کردند که اعتياد به ترياک و هروئين يکي از مسائل اساسي در ايران به شمار مي‌رود. تلاش‌ها در جهت تدوين يک برنامه ‌مدون به‌منظور رسيدگي به اين موضوع از‌‌‌ همان زمان آغاز شد. سال 1383، 21 نفر از پزشکان و کار‌شناسان اداره پيشگيري و درمان سوء‌مصرف مواد مخدر، آخرين پيش‌نويس طرح ادغام، پيشگيري و درمان سوء‌مصرف مواد در نظام مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه را شامل تعريف اصطلاحات، اهداف، استراتژي‌ها، مراحل اجرا، تشکيلات و نظام سازماني، پايش ارزشيابي و شاخص‌ها به نگارش درآورده و به تصويب رساندند. اکنون و بعد از قريب به 10 سال، متوليان ستاد مبارزه با مواد مخدر از اراده وزارت ‌بهداشت مبني بر ادغام درمان اعتياد در شبکه‌هاي بهداشت خبر مي‌دهند و اين طرح را مغاير با اهداف پيش‌بيني شده در برنامه مدون خود مي‌دانند.

با اين طرح مخالفيم و اجازه تحقق آن را نمي دهيم

قائم‌مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با بيان اينکه اين پيشنهاد به صورت رسمي بيان نشده و با اين موضوع مخالف هستيم، گفت: «حدود 5600 تا 5700پزشک در حوزه اعتياد فعاليت مي‌کنند و رفتن آنها به طرح پزشک‌خانواده نوعي خسران است.»

عليرضا جزيني با اشاره به اينکه معتقديم وزارت ‌بهداشت اين کار را انجام نخواهد داد، عنوان کرد: «يکي از وظايف وزارت‌ بهداشت رسيدگي به اولين آسيب ‌اجتماعي يعني اعتياد است، اگر قرار باشد سيستم درمانگر را مختل کنند، ادامه روند پذيرش و درمان هم مختل خواهد شد؛ اکنون رئيس کميته ‌درمان، معاون درمان وزير‌ بهداشت است و اين ادغام را انجام نخواهد داد.» وي ضمن انتقاد از اينکه قرار نيست وزارت‌ بهداشت کاستي‌هاي پزشک‌ خانواده را بر سر حوزه مبارزه با مواد‌مخدر پياده کند، تصريح کرد: «اکنون5600پزشک و در مجموع با احتساب مددکاران و پرستاران 30 هزار نفر با ستاد مبارزه با مواد‌مخدر در حال همکاري هستند که اين يک پتانسيل خوب براي ستاد مبارزه با مواد‌مخدر است.» وي تاکيد کرد: «وقتي ما معتقديم که مواد‌مخدر اولين آسيب جامعه محسوب مي‌شود، با کاهش و لطمه به فرايند درمان اعتياد نبايد نسبت به اين موضوع بي‌توجهي کنيم.» جزيني با بيان اينکه ستاد مبارزه با موادمخدر يک نهاد بالادستي براي وزارت‌ بهداشت محسوب مي‌شود، گفت: «ما مخالفت خود را با اين موضوع اعلام کرديم و اجازه تحقق آن را نمي‌دهيم.»


با اين طرح ميزان جرائم در پزشک خانواده افزايش مي يابد

رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد‌مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام، با طرح اين سوال که آيا وزارت‌ بهداشت ساختار اجرايي‌کردن اين طرح را دارد يا خير، گفت: «بحث درمان در حوزه اعتياد فقط اين نيست که بيمار از پزشک دارو بگيرد و برود، بلکه اين مهم يک پکيچ کلي دارد که شامل سيستم درمان دارويي به همراه روانشناسي و مددکاري است.» سعيد صفاتيان با بيان اينکه درمان دارويي تنها20‌ درصد کار است و 80درصد آن به حوزه روانشناسي مربوط مي‌شود، تصريح کرد: «سوال اين است که اگر بخواهيم اين مراکز را تعطيل و اين 6000 پزشک را به خانه‌هاي بهداشت بفرستيم، آيا در آنجا روانشناس و مددکار به تعداد کافي و ساختار فيزيکي مناسب براي انجام گروه‌درماني يا خانواده‌درماني وجود دارد؟ مسلما چنين چيزي وجود ندارد.» وي ادامه داد: «نکته بعدي اين است که هم‌اکنون فردي که به مطب درمان اعتياد رفت‌و‌آمد مي‌کند، فقط معتاد و تکليف او مشخص است. اما در طرح پزشک‌خانواده ممکن است يک خانم باردار يا يک کودک 10 ساله نيز در کنار اين فرد معتاد مراجعه کند. متاسفانه در حوزه معتادان جرائم زيادي اتفاق مي‌افتد و مسلما اين مسائل را همه‌ساله در سيستم خانه‌هاي بهداشتي خواهيم داشت. چراکه در آنجا محيط براي ارتکاب جرم بازتراست.»

صفاتيان در ادامه با يادآوري اينکه طرح ادغام، پيشگيري و درمان سوء‌مصرف مواد در نظام مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه مصوبه ستاد مبارزه با مواد‌مخدر در سال83بود، خاطرنشان کرد: «آن‌زمان بنده مدير‌کل درمان ستاد بودم و مخالفت‌هاي زيادي با طرح مبني بر اينکه در بخش خصوصي نبايد اين اتفاق رخ دهد، صورت گرفت. ما اعمال فشار کرديم و مصوبه کميته‌ درمان را در حضور رئيس‌جمهور وقت گرفتيم. بنابراين دستگاه‌ها به تنهايي نمي‌توانند اين مصوبه را نقض کنند. چراکه نقض دوباره اين مصوبه به لحاظ حقوقي بايد در ستاد رياست ‌جمهوري اتفاق بيفتد.» وي در ادامه به جايگاه مناسب و اعتماد بيماران به مراکز ترک‌اعتياد اشاره و تصريح کرد: «نبايد اعتماد بيماران به بخش خصوصي را از بين ببريم. خيلي از بيماران براي درمان به بخش دولتي مراجعه نمي‌کنند و احتمالا اين اتفاق با اجراي اين طرح نيز مي‌افتد. اين مراکز در طول سال 500 هزار نفر را تحت‌پوشش دارند که ميزان موادي که از قاچاقچيان ممکن بود بخرند، رقمي بالغ بر دو هزار ميليارد تومان به سيستم مبارزه با قاچاق مواد‌مخدر ضربه وارد مي‌شد.»

رئيس کارگروه کاهش تقاضا در کميته مستقل مبارزه با مواد‌مخدر مجمع تشخيص مصلحت ‌نظام با بيان اينکه خيلي از موضوعات در ارتباط با يکديگر است، اظهار داشت: «مشکل بيماران مراجعه‌کننده تنها اعتياد نيست، بلکه اين بيماران درگير مشکلات طلاق و ساير معضلات اجتماعي نيز هستند. اين اتفاق منجر به ريزش بيماران از مراکز‌ درماني مي‌شود. در‌نتيجه اين قبيل تصميمات بايد مبناي کار‌شناسي داشته و از تمام دستگاه‌هاي مربوط نظرخواهي شود.»


از بيان جزئيات طرح معذوريم

اما مديرکل دفتر سلامت‌روان و اعتياد وزارت ‌بهداشت ضمن انتقاد از اظهارات مسئولان ستاد مبارزه با مواد‌مخدر گفت: «متاسفانه در اين خصوص همه به استثناي خود ما، به خود اجازه ارائه اطلاعات مي‌دهند. در صورتيکه اصل ماجرا چيز ديگري است و اصلا قرار نيست درمان اعتياد در شبکه‌هاي بهداشت ادغام شود.» احمد حاجبي با تاکيد بر اينکه در اين خصوص هنوز هيچ تصميمي گرفته نشده است، تصريح کرد: «اينها شايعاتي است که از اين‌سو و آن‌سو ساخته مي‌شود. وزارت‌ بهداشت هنوز نظر قطعي خود را اعلام نکرده و مراکز ترک‌اعتياد مانند قبل به ارائه خدمات خود مشغول هستند.» وي با اظهار‌تاسف نسبت به منبع اين شايعات اظهار داشت: «وزارت‌بهداشت در حال نگارش يک طرح ساماندهي است که فعلا در مرحله کار‌شناسي است و هنوز به مرحله نهايي خود نرسيده که بخواهيم در مورد آن صحبت کنيم. هر زمان اين مسئله به قطعيت برسد از سوي ما اعلام خواهد شد.»
حاجبي با اشاره به اينکه بر همگان روشن است اين مراکز علي‌رغم همه منفعت‌هايي که براي جامعه دارند، با مشکلاتي نيز در فرايند کاري خود مواجه‌اند، خاطرنشان کرد: «در حال مشخص کردن ابزارهايي به‌منظور ساماندهي براي ارتقاي کيفيت ارائه خدمات هستيم، اما فعلا از بيان جزئيات طرح معذوريم.» وي در خصوص زمان‌بندي انجام مطالعات کار‌شناسي در خصوص اين طرح گفت: «ممکن است انجام اين طرح مدت زيادي طول بکشد، چراکه درحقيقت نمي‌توانيم بي‌گدار به آب بزنيم و نمي‌خواهيم تصميمي بگيريم که منجر به تخريب سيستم شود.» حاجبي خاطرنشان کرد: «اما دوستان ستاد مبارزه با مواد‌مخدر نگران اين موضوع هستند که از ناحيه ما اقدامي صورت گيرد که منجر به تخريب آن شود، درصورتيکه قصد ما اين نيست و در حال فکر کردن هستيم که ساماندهي را به بهترين وجه ممکن انجام دهيم.»نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15304s, 19q