تشكيل كميته‌هاي فعال دانشگاهي براي تدوين برنامه جامع ارتقاي سلامت مادران

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۰۹:۵۱ - کد خبر: 13797
تشكيل كميته‌هاي فعال دانشگاهي براي تدوين برنامه جامع ارتقاي سلامت مادران
دكتر حسن امامي رضوي در نشست مشترك گروه‌هاي آموزشي اطفال و زنان با بخش بهداشت و درمان، با اشاره به تنوع شرايط آب و هوايي در بخش‌هاي مختلف كشور اظهار كرد: به عنوان مثال برنامه ارتقاي سلامت مادران در مناطق جنوب شرقي كشور با آب و هواي گرم و خشك و پراكندگي متفاوت جمعيتي، ‌در نواحي جنوب غربي كشور با هواي گرم و مرطوب بيماري‌ها و تهديد كننده‌هاي متفاوت و در شمال غرب كشور با آب و هواي سرد متفاوت خواهد بود.

وي با اشاره به تاثير گروه‌هاي زنان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور بر ميزان مرگ مادران از طريق تشكيل كميته‌ها گفت: نتيجه بارز آن بهبود شاخص توسعه‌اي و كاهش مرگ و مير مادران از 120 به 25 در يكصدهزار نفر جمعيت بوده است.

معاون سلامت وزير بهداشت، حضور ماما در تيم سلامت را از علل فعال شدن كميته مرگ و مير مادران برشمرد و افزود: از اين پس تلاش مي‌شود با ادغام گروه‌هاي هيات علمي در دانشكده‌هاي پزشكي، پرستاري و مامايي اين افراد نقش فعالتري را در فيلد خدمات بازي كنند.

دكتر امامي رضوي، با بيان اين كه از سال 65 تاكنون شاهد ادغام‌هاي متعددي بوده‌ايم، افزود: از اين حركت مي‌توان به عنوان ادغام سوم ياد كرد كه گروه زنان نخستين گروه براي تشكيل كميته مرگ مادران در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور بودند.

وي، با بيان اين كه سال گذشته هم‌زمان با بروز موج سرما و افزايش برودت هوا شاهد تلاش‌هاي چشمگيري براي حفاظت از سلامت مادران در آستانه زايمان توسط تيم سلامت بوديم، گفت: استان‌ها بايد با توجه به تجارب كاري برنامه مشترك مرگ مادران را تدوين كنند.

معاون سلامت وزير بهداشت، با تاكيد بر اين كه طي ساليان اخير با حضور جمعيت 300 هزار نفري تيم سلامت شاخص‌هاي سلامت، دسترسي به خدمات و كيفيت تجهيزات رشد چشمگيري را داشته است،‌افزود: هم اكنون در كليه مجامع بين المللي و منطقه‌اي شاخص‌هاي قابل افتخاري را براي ارايه داريم و اين به نحوي است كه در كل دنيا هم طي 30 سال گذشته شاهد كاهش شيب اين شاخص نبوده‌ايم.

دكتر امامي رضوي، با اشاره به رشد قابل توجه گروه‌هاي آموزشي كشور گفت: حضور اعضاي هيات علمي با تجربه در كنار گروه خدمت رسان سبب هم افزايي افراد مي‌شود.

وي، با تاكيد بر اين كه نيازهاي آموزشي بايد براساس واقعيات موجود كشور باشد، گفت:‌ در اين نشست مشترك تلاش مي‌شود با تبادل تجارب برنامه جامع استاني تدوين شود تا شاهد كاهش حداقل ميزان مرگ و مير مادران باشيم.

معاون سلامت وزير بهداشت، با بيان اين كه سومين ادغام در حوزه سلامت نزديكي حوزه آموزش و خدمات (همكاري گروه آموزشي و خدمت رسان) در مراكز بهداشتي درماني است، گفت: از اين رو درانتظار ارتقا سلامت مادران هستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15527s, 18q