الفباي جهاني پيشگيري از ايدز به ايران نرسيده است

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 13808
الفباي جهاني پيشگيري از ايدز به ايران نرسيده است
در اواخر سال 1980، محققان به اين نتيجه رسيدند که مي توان از اين خطر جلوگيري کرد.

پس از اين ابتکار بود که در حقيقت ABC به شعار فعاليت هاي عمومي و تلاش براي آگاهي رساني و پيشگيري از ابتلاي به ايدز مطرح شد. هرچند در شعاري که توسطUNAIDS ( (United Nation AIDS از ABC داده مي شود، تفاوت هايي در مفهوم وجود دارد.

1- :Abstienceپرهيز يا به تاخير انداختن اولين رابطه جنسي

2- :Being Faithful ايمن تر باقي ماندن از طريق پايبندي به يک شريک جنسي

3- : Continues Condom Useاستفاده صحيح و مداوم از کاندوم براي جواناني که از نظر جنسي فعالند، زوج هايي که يکي از آنها HIV مثبت است، روسپي ها و شرکاي جنسي شان و هر که تماس جنسي با فردي که در معرض HIV بوده، داشته است.

و البته به مرور زمان، اين موارد هم به اين الفبا اضافه شده است؛ Doing Don,t Drugs، Empowering the youth.

سال ها از آن روزها گذشته است و در حالي که آمار خبر از کاهش ابتلا به ايدز در سطح جهاني و افزايش آن در ايران و برخي از کشورهاي در حال توسعه مي دهد، هنوز نه تنها هيچ خبري از اين بيلبوردهاي آموزشي در سطح شهرهاي ايران نيست که حتي به جرات مي توان گفت شايد درصد کساني که اين الفبا را در ايران مي شناسند، به چند درصد کل جمعيت هم نمي رسد. طبق آخرين آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت و بر اساس آمار جمع آوري شده از دانشگاه هاي علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني سراسر کشور آمار ايدز تا پايان سه ماهه دوم سال 1387 مجموعاً 18320 نفر است که 7/93 درصد آنان را مردان و 3/6 درصد را زنان تشکيل مي دهند. 3/39 درصد از مبتلايان به HIV در گروه سني 34-25 سال قرار دارند که بالاترين نسبت در بين گروه هاي سني را به خود اختصاص مي دهند.

با ايجاد سياست هاي احداث مراکز گذري کاهش آسيب اعتياد و ارائه سرنگ و سوزن رايگان به معتادان تزريقي و افزايش متادون درماني در کشور، روزبه روز از آمار ابتلاي به ايدز از طريق اعتياد تزريقي کاسته مي شود و در همين زمان به آمار مبتلايان از طريق رابطه جنسي افزوده مي شود. همان گونه که دکتر مينو محرز رئيس مرکز تحقيقات ايدز ايران با هشدار نسبت به شروع الگوي انتقال ايدز در کشور از طريق رابطه جنسي مي گويد؛ «فقط 17درصد از مبتلايان به ويروس ايدز در کشور شناسايي شده اند و همه افرادي که سابقه رابطه جنسي غيرايمن داشته اند بايد حتماً تست ايدز بدهند. هم اکنون بين 96 تا 100 هزار نفر در ايران آلوده به ويروس ايدز هستند که بدون اينکه شناسايي شده باشند از طريق جنسي در حال اشاعه اين بيماري هستند.»

محرز تاکيد مي کند؛ «حتي آمار رسمي نيز گوياي ابتلاي 30 درصد مبتلايان به ايدز از طريق رابطه جنسي است.»

به روز جهاني ايدز هم که نزديک مي شويم، بر حجم هشدارهاي مسوولان نسبت به افزايش ابتلاي به ايدز از طريق رابطه جنسي افزوده مي شود و به جاي ارائه راهکارهاي ساده، به دليل تابو بودن مسائل جنسي در ايران، گاهي راهکارهايي کلي ارائه مي شود که چندين سال پيش در کشورهاي ديگر با شکست مواجه شده است.

يکي از اين راهکارها، اجباري شدن تست اچ آي وي/ ايدز قبل از ازدواج است. چند سال قبل حسن علم الهدايي که معاونت اجتماعي سازمان بهزيستي را بر عهده داشت، از تهيه طرح ساماندهي ايدز پيش از ازدواج توسط اين سازمان خبر داده بود که اجباري شدن آزمايش ايدز قبل از ازدواج نيز يکي از اين تدابير پيش بيني شده بود. هرچند با عکس العمل هاي صورت گرفته از سوي مسوولان وزارت بهداشت و درمان، اين طرح در سکوت باقي ماند.

مطابق قانون مصوب 13 آذرماه سال 1317، تمام دفاتر ازدواج در ايران مکلف هستند قبل از ثبت ازدواج از نامزدها، گواهينامه پزشک مبني بر نداشتن امراض مسري مهم که نوع آنها از طرف وزارت دادگستري معين و اعلام مي شود، مطالبه کنند و پس از بايگاني آنها به ثبت عقد با قيد موجود بودن گواهي پزشک بر تندرستي نامزدها اقدام کنند. همچنين افراد متقاضي ازدواج در ايران تحت آزمايش هاي متنوعي قرار مي گيرند که از اعتياد تا تالاسمي را شامل مي شود.

دکتر مينو محرز، رئيس مرکز تحقيقات ايدز ايران، در پاسخ به اين سوال که آيا اجباري شدن آزمايش اچ آي وي قبل از ازدواج مي تواند به عنوان راهکاري براي کاهش ابتلا به ايدز در دستور کار قرار گيرد، مي گويد؛ «اجباري شدن اين آزمايش ها نه علمي است و نه عملي. سازمان جهاني بهداشت و يو ان ايدز نيز اين کار را تاييد نمي کنند. آزمايش اچ آي وي بدون مشاوره معنا ندارد. بايد قبل از انجام اين آزمايش ها حتماً افراد تحت مشاوره قرار گيرند و به آنان گفته شود چرا بايد اين تست را بدهند. در سال حدود يک ميليون ازدواج در کشور صورت مي گيرد که حتي با اجباري شدن اين تست که هزينه زيادي را به سيستم بهداشتي و درماني تحميل مي کند، آمار چشمگيري از آن درنمي آيد.»

البته عامل مهمي که محرز آن را دليل اصلي مخالفت با اين آزمايش ها مي داند، دوره پنجره ابتلا به اچ آي وي است؛ «به علت دوره پنجره، نمي شود با يک آزمايش که دقيقاً چند روز قبل از ازدواج صورت مي گيرد، از مثبت يا منفي بودن آزمايش اچ آي وي مطمئن شد. اين دوره پنجره در ايران تا 99درصد موارد به سه ماه مي رسد و البته مواردي هم بوده که تا شش ماه آزمايش آنتي بادي فرد منفي بوده است در حالي که وي مبتلا به اچ آي وي بوده است. به همين دليل چندان اطميناني به اين آزمايش ها قبل از ازدواج نيست.»

رئيس مرکز تحقيقات ايدز ايران از تجربه ديگر کشورها مي گويد؛ «در کشور امريکا هم چند سال قبل اين آزمايش ها را اجباري کرده بودند ولي چون اين آزمايش ها مقرون به صرفه نبود، آن را حذف کردند.»

دکتر محرز تاکيد مي کند؛ «بهترين کار براي پيشگيري از ابتلاي ايدز از طريق رابطه جنسي در ازدواج اين است که افراد در مشاوره هاي پيش از ازدواج شرکت کنند و اگر پيش از اين رفتارهاي پرخطر جنسي داشته اند، با مشاور درميان بگذارند تا براي آزمايش هاي بيشتر ارجاع داده شوند.»

در حقيقت توصيه يي که دکتر محرز مي کند، همان Be faithful الفباي جهاني پيشگيري از ايدز است؛ يعني کاهش خطر از طريق اجتناب از رابطه جنسي با افراد مشکوک به آلودگي يا ايمن تر باقي ماندن از طريق پايبندي به يک شريک جنسي. عاملي که جاي خالي آن در روزهايي که شاهد ترويج ازدواج موقت، ازدواج مجدد و... هستيم بر بيلبوردهاي شهر خالي است تا با اطلاع رساني وسيع و درست، شايد اندکي از نگراني مسوولان و مقامات وزارت بهداشت از موج سوم ايدز در ايران يا ابتلا به ايدز از طريق رابطه جنسي کاسته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00524s, 18q