وزير بهداشت هشدار داد؛

خطر شيوع ايدز از راه روابط جنسي

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۱۱:۱۶ - کد خبر: 13810
خطر شيوع ايدز از راه روابط جنسي
كار تا جايي پيش رفت كه لنكراني پس از همه‌گيري ايدز ناشي از ورود خون‌هاي آلوده و شيوع ايدز در ميان معتادان تزريقي، از انتقال اين بيماري از طريق ارتباط جنسي به عنوان اپيدمي سوم كشور ياد مي‌كند.
بر اساس آمار ثبت‌شده در دانشگاه‌‌هاي علوم پزشكي كشور، ‌‌هم‌اكنون يك هزار و 368 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده‌اند و 2 هزار و 533 نفر نيز فوت كرده‌‌اند، همچنين 41 درصد از مبتلايان به ايدز كه در گروه سني 25 تا 34 سال هستند، به ترتيب از تزريق مشترك مواد مخدر با 1/68 درصد، رابطه جنسي با 7/7 درصد، دريافت خون و فرآورده‌‌هاي خوني با 4/1 درصد، انتقال از مادر به كودك با 6/0 درصد و موارد نامشخص با 2/22 درصد به اين ويروس آلوده شده‌‌اند. ‌ بر اساس اعلام اداره ايدز وزارت بهداشت، شمار مبتلايان شناسايي‌شده به ‌HIV تا ابتداي فروردين‌‌ماه 87، 17 هزار و 270 نفر در كشور بوده است. به گفته كارشناسان، بيشترين شيوع ايدز در ايران ميان جوانان 25 تا 29 ساله است و اين در حالي است كه 9/93 درصد از مبتلايان را مردان و 1/6 درصد را زنان تشكيل مي‌‌دهند. در اين رابطه رئيس انجمن تحقيقات ايدز نيز با اعلام وجود 1600 پرونده ثبت‌شده ابتلا به ايدز در اين انجمن گفت كه تمام موارد ثبت‌شده، مربوط به تماس‌‌هاي جنسي و استفاده از سرنگ در معتادان تزريقي است. در اين بيماري اگر از تمام مشكلات و عوارض جسمي كه براي مبتلايان همراه دارد بگذريم، نمي‌توان مساله فشارهاي روحي و اجتماعي وارده را ناديده گرفت؛ فشارهايي كه شايد از عوارض بيماري نيز دردناك‌تر باشد. ترس از عنوان كردن بيماري به دليل واكنش‌هاي متفاوت و گاه منفي ساير افراد باعث شده مبتلايان حتي هنگام مراجعه به پزشك هم از عنوان كردن بيماري خود خودداري كنند. <چطور مي‌توان انتظار داشت وقتي يك پزشك از اين بيماري اطلاع كافي ندارد، ساير افراد جامعه واكنش مثبتي نسبت به آن داشته باشند.> اين موضوعي است كه رئيس انجمن ايدز ايران مطرح مي‌كند. او معتقد است بزرگ‌ترين مشكل اين افراد، انگ و تبعيضي است كه همراه اين بيماري به وجود مي‌آيد.
هشدار سازمان ملل درباره نقش مردان در انتقال ايدز
بر اساس بيانيه‌اي كه در آستانه روز جهاني ايدز از سوي مقامات سازمان ملل منتشر شد، مقامات بهداشتي سازمان ملل هشدار دادند، مرداني كه به دنبال روابط نامشروع جنسي هستند به عنوان مهم‌ترين واسطه‌هاي انتشار و شيوع ايدز به ويژه در منطقه آسيا - اقيانوسيه فعاليت مي‌كنند. ‌ به گزارش ايسنا، بر اساس تحقيقات انجام‌شده از سوي كميسيون ايدز در آسيا، آنوپاما رائو سينگ، رئيس يونيسف در اداره منطقه‌اي آسيا-اقيانوسيه اعلام كرد كه به طور تقريبي 75 ميليون مرد آسيايي به طور منظم و دائمي مشتري روابط نامشروع با حدود 10 ميليون زن آسيايي هستند كه اين آمار براي شيوع ايدز در منطقه هشداردهنده و خطرناك است. او تاكيد كرد: در اين منطقه بسياري از زنان توسط شوهران‌شان كه در خارج از خانه روابط نامشروع و كنترل‌نشده دارند آلوده به ويروس ايدز مي‌شوند در حالي كه بسياري از آنها از بيماري خود اطلاع ندارند و از همين طريق وقتي زنان از شوهران آلوده خود صاحب فرزند مي‌شوند اين بيماري به نسل آينده انتقال پيدا مي‌كند.
همچنين طبق تازه‌ترين آمار دفتر برنامه ايدز سازمان ملل كه به مناسبت اين روز منتشر شده هم‌اكنون 2/33 ميليون نفر در جهان آلوده به ويروس ايدز هستند كه 5/2 ميليون از آنها را كودكان تشكيل مي‌دهند. همچنين در طول سال 2007 حدود 5/2 ميليون نفر به تازگي به اين ويروس آلوده شدند. ‌
بر اساس اين محاسبات از بين تمام افراد آلوده به ‌HIV در جهان نيمي از آنها را افراد زير 25 سال تشكيل مي‌دهند كه تمام آنها نيز قبل از رسيدن به 35 سالگي جان خود را از دست خواهند داد. ‌ دفتر برنامه ايدز سازمان ملل همچنين منتشر كرده است كه حدود 95 درصد از افراد ايدزي را ساكنان كشورهاي در حال توسعه تشكيل مي‌دهند. اما امروز ‌HIV تهديدي براي مردان، زنان و كودكان در تمام قاره‌هاي كره زمين محسوب مي‌شود.
افزايش شمار زنان باردار مبتلا به ايدز
از همه عوامل شيوع ايدز كه بگذريم، افزايش شمار زنان باردار مبتلا به ايدز در كشور موضوعي است كه رئيس انجمن تحقيقات ايدز مطرح كرد. مينو محرز به خبرنگار ايلنا گفت كه در حال حاضر كمتر از يك درصد كودكان از طريق مادر مبتلا به ايدز شده‌‌اند. ‌ تعداد كودكان مبتلا به ايدز به صورت كلي به دليل كم بودن زنان مبتلا به ايذر نسبت به مردان در سطح كشور كم است اما با همين ارقام نيز بايد نگران شد. ‌
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.21714s, 18q