رييس انجمن ايدز:

هزينه زندگي با ايدزبراي مبتلايان بسيارگران است

۱۳۸۷/۰۹/۱۱ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 13812
هزينه زندگي با ايدزبراي مبتلايان بسيارگران است
دكتر حميدرضا شاعري همزمان با روز جهاني ايدز به ایسنا گفت: تاكنون در سراسر دنيا 70 ميليون نفر به ويروس HIV مبتلا شده‌اند كه 30 ميليون نفر از اين تعداد جان خود را بر اثر اين بيماري از دست داده‌اند. در مجموع اكنون حدود 40 ميليون نفر در سراسر دنيا با ويروس ايدز زندگي مي‌كنند.

وي در رابطه با آمار مبتلايان به HIV در ايران تصريح كرد: در ايران و از سال 1364 كه اولين مورد ابتلا به اين بيماري تشخيص داده شد، تاكنون بيش از 18 هزار مبتلا به ايدز شناسايي شده‌اند كه حدود دو هزار و 800 نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند.

دكتر شاعري با استناد به آخرين گزارش‌هاي وزارت بهداشت، افزود: حدود 69 درصد موارد ابتلا به ايدز از طريق سرنگ مشترك در تزريق مواد مخدر، حدود هشت درصد از طريق روابط جنسي محافظت نشده، 3/1 درصد با استفاده از خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده و 6/0 درصد هم از طريق انتقال مادر به كودك، به ويروس HIV مبتلا شده‌اند. همچنين در حدود 21 درصد از موارد، راه انتقال اين بيماري تشخيص داده نشده است.

به گفته دكتر شاعري، تغيير محسوسي در الگوي سرايت ويروس HIV صورت نگرفته است. در مجموع زنان 3/6 درصد مبتلايان به ايدز و مابقي مبتلايان را مردان تشكيل مي‌دهند.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت كنترل و پيشگيري از ابتلا به ويروس ايدز، تصريح كرد: اقدامات مطلوبي جهت كنترل بروز ايدز در جمعيت معتادان تزريقي صورت گرفته است؛ به طوري كه طي چند سال اخير كاهش شيوع اين بيماري ميان معتادان تزريقي را شاهد بوده‌ايم. در مجموع با اقدامات انجام شده، شيوع ايدز در بين معتادان تزريقي طي دو تا سه سال اخير از 25 درصد به 18 درصد كاهش يافته است. اين در حاليست كه هنوز در ساير گروه‌هايي كه رفتار پرخطرجنسي دارند؛ آماري در دست نيست كه در اين زمينه اقدام به هشدارهاي لازم، ضروري است. بنابراين اين گروه‌هاي پرخطر بايد جدي گرفته شده و برنامه‌هاي پيشگيري را براي آنها نيز اعمال كنيم.

وي با اشاره به هشدارهاي وزارت بهداشت مبني بر خطر بروز موج سوم ايدز گفت: اين قبيل هشدارها ابتدا توجه مسوولان و مديران بهداشتي كشور و سپس حساسيت عامه مردم را به دنبال داشته باشد.

وي ابراز اميدواري كرد: در سياست‌گذاري‌هاي كشور اين قبيل هشدارها مورد توجه قرار گرفته و به آنها عمل شود.

رييس انجمن ايدز ايران با بيان اينكه تاكنون كشور دو موج اپيدمي از ايدز را تجربه كرده است؛ گفت: موج اول بروز ايدز از سال 65 تا اواسط سال 75 اتفاق افتاده كه اغلب موارد مبتلايان را استفاده كنندگان از فرآورده‌هاي خوني آلوده تشكيل مي‌دهند. همچنين از اواسط دهه هفتاد، موج دوم اين بيماري با شيوع لجام گسيخته آن ميان معتادان تزريقي همراه بود كه همچنان نيز ادامه دارد.

تدوين برنامه‌هاي ويژه براي پيشگيري از شيوع ايدز در گروه‌هاي داراي رفتار پرخطر جنسي ضروريست

دكتر شاعري با بيان اينكه در صورت كنترل معتادان تزريقي پرخطر از ابتلا به ايدز، طبيعي است كه از اين به بعد شاهد سرايت جنسي اين بيماري در جامعه باشيم؛ افزود: به اين ترتيب رفتارهاي جنسي پرخطر، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند. بر اين اساس تدوين برنامه‌هاي ويژه براي پيشگيري از شيوع ايدز در رفتارهاي پرخطر جنسي ضروريست.

دكتر شاعري ادامه داد: به اين ترتيب هشدار وزارت بهداشت در رابطه با خطر بروز موج سوم ايدز بايد از خود اين وزارتخانه آغاز و به ديگر سازمانها، از جمله آموزش و پرورش، NGOها، سازمانهاي مردم نهاد و رسانه‌ها تعميم يابد. بنابراين از آنجا كه واكسن موثري عليه اين بيماري شناخته نشده بايد با اطلاع رساني و ارتقا دانش عمومي، با اين بيماري مقابله شود.

رييس انجمن ايدز ايران در پايان با بيان اينكه هزينه زندگي با ايدز براي مبتلايان بسيار گران است، گفت: در حال حاضر درمان‌هاي مستقيم ايدز از جمله مشاوره و آزمايش رايگان است. اين در حالي است كه ايدز مشكلات و گرفتاري‌هاي غيرمستقيم ديگري را نيز به دنبال دارد. ايدز بيماري‌هاي همراهي خواهد داشت كه هر كدام از آنها نيازمند درمان، ‌مراقبت و صرف هزينه است كه متاسفانه درمان هيچ كدام از آنها رايگان نيست. هر چند كه دولت با پرداخت سوبسيد بخشي از اين هزينه‌ها را مي‌پردازد اما در مجموع زندگي با ايدز، براي مبتلايان بسيار گران تمام مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18317s, 18q