تولید واکسن و داروهای نوترکیب،دستاوردی دیگر از دانشمندان هسته ای ایران

۱۳۹۳/۱۱/۲۱ - ۱۰:۴۷ - کد خبر: 138176

سلامت نیوز:نسل ارتقا یافته سانتریفیوژ تولید داروهای نوترکیب امروز در انستیتو پاستور ایران رونمایی می شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس مصطفی قانعی، رئیس انستیتو پاستور ایران با اعلام این خبر افزود: سانتریفیوژی که امروز در انستیتو پاستور ایران رونمایی می شود، در واقع نسل ارتقا یافته سانتریفیوژ قبلی است که از مدتی پیش برای تولید واکسن و داروهای نوترکیب در انستیتو پاستور ایران استفاده می شود.

وی گفت: سانتریفوژ قبلی که در این مرکز برای خالص سازی و جداسازی در مسیر تولید واکسن و داروهای نوترکیب استفاده می شود، اشکالاتی داشت از جمله اینکه ابزارهای کنترلی لازم را برای تعیین میزان درجه حرارت، میزان دور دستگاه،شتاب و ارتعاشات آن نداشت و کار کردن با آن برای مشکل بود.

قانعی ادامه داد: ما این مشکلات را به سازمان انرژی اتمی منتقل کردیم و اکنون شاهد این هستیم که محققان این سازمان بعد از حدود یکسال تلاش توانستند، نسل ارتقا یافته سانتریفیوژ مورد نیاز برای تولید واکسن و داروهای نوترکیب تولید کنند و امروز این دستگاه با ارزش در انستیتو پاستور ایران نصب می شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: ما برای تولید هر نوع محصول بیولوژیک و در حوزه زیست فناوری به سانتریفیوژ برای خالص سازی و جداسازی نیاز داریم اما کشورهای غربی به بهانه کاربرد دوگانه این دستگاه از ارائه آن به ایران خودداری می کنند و تهیه آن از خارج کار بسیار پیچیده ای است، البته امکان تهیه برخی قطعات آن هست، اما برخی از قطعات حساس این دستگاه را به ایران نمی دهند.

وی گفت: به همین علت محققان کشورمان دست به کار شدند و این دستگاه را در داخل تولید کردند. دستگاهی که در واقع نسل ارتقا یافته دستگاه سانتریفیوژ قبلی انستیتو پاستور ایران است که از آن برای تولید محصولات نوترکیب( بیولوژیک یا زیست فناورانه) از جمله واکسن هپاتیت و برخی واکسن های تولیدی در موسسه رازی کاربرد دارد.

قانعی ادامه داد: سانتریفیوژ جدید بسیار مجهز است . ابزارهای کنترل دقیق را برای اطمینان از ایمنی و استاندارد کار دارد و می توانیم از آن با شتابهای مختلف برای تولید محصولات مختلف زیست فناورانه استفاده کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.64085s, 19q