شستن دستها روي نحوه قضاوت تاثير گذار است

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۰۸:۴۶ - کد خبر: 13819
شستن دستها روي نحوه قضاوت تاثير گذار است
به گزارش سلامت نیوز، محققان مي‌گويند؛ رعايت و حفظ بهداشت مطلوب دستها موضوعي است كه همواره از سوي متخصصان سلامت عمومي به آن توصيه مي‌شود اما آنچه كه اخيرا در جنبه ديگري از اين مطالعات مشخص شده آن است كه شست و شوي دستها نه تنها راحت‌ترين راه براي جلوگيري از بروز عفونت‌ها است بلكه هم چنين روي نحوه قضاوت‌هاي اخلاقي يك فرد نيز تاثير مي‌گذارد.

پژوهشگران در انگليس به اين نتيجه رسيده‌اند؛ افرادي كه بهداشت خوبي دارند و هميشه تميز هستند و بويژه وقتي بهداشت دستهاي خود را به خوبي و در حد تعادل رعايت مي‌كنند كمتر قضاوت مي‌كنند. در واقع اين افراد بيشتر ترجيح مي‌دهند قبل از اينكه در مورد ديگران هرگونه قضاوتي داشته باشند، ملايم و آرام باشند و به ديگران آسان بگيرند.

نكته جالب توجه‌تري كه در اين مطالعات مشخص شده اين است كه وقتي مردم قبل از شركت در يك راي گيري و پيش از راي دادن دوش مي‌گيرند و خود را مي‌شويند احتمال اينكه از خلاف كاري‌هاي سياسي چشم پوشي كنند، بسيار بيشتر است چون در اين وضعيت ترجيح مي‌دهند كه نسبت به فرد مورد نظر سختگيري نكنند.

دكتر سيمون اشنال و دستياران وي از دانشگاه پلي موت درباره نتايج تحقيقات خود مي‌گويند: ما دوست داريم تصور كنيم كه وقتي مي‌خواهيم درباره مسائل مختلف تصميماتي اتخاذ كنيم كاملا آزادانه اين كار را انجام دهيم و تحت تاثير چيزي نباشيم اما غافل از اينكه موضوعات تصادفي و در ظاهر كم اهميت مي‌توانند روي ما در تصميم گيري‌هايمان تاثير گذاشته و نفوذ كنند. در اين پژوهش از 44 شركت كننده كه نيمي دست‌هاي خود را شسته و نيمي ديگر نشسته بودند درخواست شد تا يك فيلم در مورد معتادان به هروئين را نگاه كنند و بعد چندين فيلم ديگر را تماشا كنند.

در نهايت پژوهشگران متوجه شدند نحوه قضاوت در اين دو گروه به دليل فاكتور تميزي دستها با هم ديگر متفاوت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55025s, 18q