رييس كل سازمان نظام پزشكي:

دستگاه‌هاي اجرايي از دخالت در انتخابات نظام پزشكي پرهيز كنند

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۰۸:۵۰ - کد خبر: 13820
دستگاه‌هاي اجرايي از دخالت در انتخابات نظام پزشكي پرهيز كنند
به گزارش سلامت نیوز، دكتر شهاب الدين صدر كه در هشتمين همايش علمي كاربردي پزشكان عمومي كشور سخن مي‌گفت با اشاره به انتخابات سازمان نظام پزشكي گفت: سازمان نظام پزشكي در كشور از سابقه‌اي 40 تا 45 ساله برخوردار است كه در اين مدت با فراز و نشيب‌هاي زيادي همراه بوده است.

وي با بيان اينكه سازمان نظام پزشكي با دستگاه‌هاي دولتي متفاوت بوده و وابسته به حضور گسترده پزشكان در انتخابات است خواستار حضور گسترده آحاد جامعه پزشكي در انتخابات شد.

دكتر صدر با اشاره به چالش‌هاي چند سال اخير سازمان متبوع خود گفت: با تصويب مجلس برخي از وظايف حاكميتي به سازمان صنفي سازمان نظام پزشكي واگذار شده است. اما از آنجا كه برخي مسوولان اين وظايف و اهداف سازمان را بر نمي‌تابند اين سازمان با مشكلات جدي مواجه بوده است.

وي افزود: بر اساس قانون نظام جمهوري اسلامي هر كسي كه مي‌خواهد وارد سازمان نظام پزشكي شود بايد معتقد به قوانين و مقاوم در برابر چالشهاي پيش رو باشد؛ چرا كه در اجراي هر قانوني حتما مقاومتهايي وجود خواهد داشت. بر اين اساس آحاد جامعه پزشكي بايد هوشيار باشند كه افراد معتقد به اختيارات سازمان نظام پزشكي به اين سازمان وارد شوند. سه چهار سال اخير دوره تثبيت نظام پزشكي بوده و تمام اعضاي آن در سراسر كشور در جهت صيانت از قانون نظام پزشكي تلاش كرده‌اند.

دكتر صدر در ادامه گفت: دستگاه‌هايي كه طي سه چهار سال اخير با فعاليت‌هاي سازمان مخالفت كرده‌اند بايد از دخالت در انتخابات پرهيز كنند. اخيرا وزير بهداشت در آيين نامه انتخابات سازمان نظام پزشكي تغييراتي وارد كرده و مراكز و مراجع استعلام صلاحيت كانديداها را به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي واگذار كرده است. در اين زمينه اين امر نقطه تهديدي براي سازمان بوده و بر اين اساس، مخالفت خود را با آن اعلام كرده‌ايم.

وي با تاكيد بر برگزاري انتخاباتي آزاد گفت: هر دستگاهي بخواهد در فرايند انتخابات نظام پزشكي دخالت كند حتما با آن برخورد خواهد شد.

رييس كل سازمان نظام پزشكي با بيان اينكه در انتخابات نظام پزشكي سال 83 حدود60 درصد اعضاي نظام پزشكي حضور فعال داشته‌اند، گفت: اين دوره از انتخابات نظام پزشكي نيازمند مشاركت گسترده‌تر جامعه پزشكي است؛ چرا كه سازمان نظام پزشكي براي اجراي وظايف خود نيازمند پشتوانه قوي و حضور گسترده پزشكان است. بر اين اساس به منظور آن كه سازمان نظام پزشكي در دوره آينده بتواند به درستي به وظايف خود عمل كند بايد انتخاباتي سالم و بدون مداخله دستگاه‌هاي اجرايي مختلف برگزارشود. همچنين اين امر در راستاي اهداف عاليه نظام است.

وي در ادامه گفت: امروز سازمان نظام پزشكي با گذشته بسيار متفاوت است. در گذشته سازمان نظام پزشكي در ساختماني استيجاري تشكيل شده و حالتي مشورتي داشت اين در حالي است كه امروزه با مصوبه مجلس به سازماني صنفي و تاثيرگذار در فرايندهاي مختلف كشور در زمينه پزشكي تبديل شده است.

دكتر صدر با اشاره به وظايف سازمان نظام پزشكي درحوزه صدور پروانه و نظارت بر تبليغات گفت: وظايف سازمان در اين حوزه‌ها بسيار جدي است . در اين زمينه براي بررسي ادعاهاي تشخيصي درماني با كمك انجمن‌هاي علمي تخصصي كميته‌اي تشكيل شده است. همچنين در حوزه انتظامي نيز اعتماد دستگاه‌هاي دولتي به سازمان بسيار مطلوب است. در اين زمينه با تصويب آيين نامه مربوطه مي‌توان گفت تشكيل شوراي حل اختلافات پزشكي نقطه‌عطفي براي سازمان محسوب مي‌شود و تخلفات پزشكي ابتدا در اين شوراها رسيدگي شده و سپس به دستگاه‌هاي مختلف ارجاع داده مي‌شود.

وي افزود: در فعاليت‌هاي رفاهي، كارهاي بيمه‌اي و امنيت شغلي پزشكان اقدامات گسترده‌اي انجام شده است. در اين زمينه با پيگيري‌هاي سازمان، پرداخت خسارات بيمه‌ها از سه سال به چهار سال تغيير يافت كه اين اقدامات نيز ادامه دارد.

وي با استناد به ماده 45 قانون نظام پزشكي گفت: براساس اين قانون، وزارت بهداشت مي‌تواند تمام يا بخشي از اختيارات خود را به سازمان نظام پزشكي واگذار كند. بر اين اساس ما براي برعهده گرفتن برخي از وظايف وزارت بهداشت در حوزه‌هاي مختلف اعلام آمادگي كرده‌ايم.

وي با اشاره به نگراني برخي از پزشكان در رابطه با محدوديت سهميه آزاد رزيدنتي گفت: از آنجا كه 25 درصد سهميه رزيدنتي به مناطق محروم، 20 درصد به رزمندگان و 25 تا 50 درصد به زنان تعلق دارد، برخي پزشكان در زمينه محدوديت سهميه آزاد رزيدنتي اعلام نگراني كرده‌اند. اين امر حتما پيگيري شده كه سهميه آزاد دستياري محدود نشود.

صدر در ادامه گفت: علي رغم تاثير حضور گسترده پزشكان عمومي در سياست‌گذاري‌ها و برنامه ريزي‌ها، متاسفانه اين گروه از پزشكان مشاركت كمي در تصميم گيري‌ها دارند بر اين اساس لازم است كه انجمنهاي تخصصي و انجمن پزشكان عمومي برنامه ريزي‌هاي مناسبي را در اين جهت انجام دهند.

وي با اشاره به مشكلات مختلف جامعه پزشكان عمومي گفت:‌ طي يكي دو سال گذشته شاهد بوديم كه بسياري از دستگاه‌ها در جهت حل مشكلات پزشكان عمومي طرح‌ها و برنامه‌هايي را اجرا كرده‌اند كه برخي از اين طرح‌ها بيشترين آسيب را به پزشكان عمومي وارد كرده است؛ بنابراين لازم است كه برنامه‌هاي اين چنيني به صورت دقيق كارشناسي شده و سپس اجرا شود.

وي با اشاره به اقدام سازمان تامين اجتماعي مبني بر راه اندازي مراكز معين بيمه‌اي تحت عنوان حمايت از پزشكان گفت: در اين زمينه نامه‌اي جدي به وزارت رفاه نوشته و خواستار متوقف شدن فعاليت اين مراكز شده‌ايم؛ چرا كه برنامه‌هاي اين چنيني سبب افزايش جمعيت بيكاران پزشكان شده و همچنين در فعاليت پزشكان ديگر نيز اختلال وارد مي‌كند.

دكتر صدر با بيان اينكه ديدگاه برنامه‌ريزي‌هاي كشور در حوزه سلامت بايد اصلاح شود، افزود: لازم است كه دستگاه‌هاي مختلف تعريف و چارچوب سلامت را اصلاح كنند درغيراين صورت قطعا مشكلاتي كه امروزه جود دارد در سالهاي بعد نيز بروز مي‌كند؛ بنابراين لازم است سرانه سلامت واقعي شده و مشكلات در تعرفه‌هاي غير واقعي نيز برطرف شود.

به گزارش ايسنا، وي با اشاره به كمبود اعتبار هزار و 900 ميليارد توماني بيمارستان‌هاي دولتي و 3 هزار و 400 ميليارد توماني تقويت بيمه‌ها گفت: در صورتي كه اين اعتبارات تصويب شود همه مشكلات بيمارستان‌ها و بيمه‌هاي ناتوان برطرف شده و بار هزينه‌هاي سلامت از دوش مردم برداشته مي‌شود.

وي با بيان اينكه نظام ارجاع و سطح بندي خدمات و استقرار پزشك خانواده مورد توافق همه كارشناسان و مسئولان است، گفت: طرح پزشك خانواده كه مي‌توانست در جهت سلامت ملي و همچنين اشتغال حداقل شش هزار پزشك عمومي گام بردارد با مشكلات جدي روبرو شده و باعث شده كه اين طرح به پرده‌اي در ابهام فرو رفته تبديل شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33944s, 18q