سيگار ‌علت مرگ و مير30 درصد بیماران سرطانی است

۱۳۹۳/۱۱/۲۱ - ۱۵:۰۷ - کد خبر: 138229

سلامت نیوز: عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: ۳۰ درصد مرگ و مير تمام سرطان‌ها به‌علت كشيدن سيگار است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛دکتر مریم دلاوری با بیان اینکه سرطان با خود مراقبتی قابل پیشگیری است، راه‌هاي پيشگيري از سرطان را رژيم غذايي سرشار از ميوه و سبزي، عدم مصرف سيگار، عدم تماس زياد با نور خورشيد، ورزش منظم و عدم مصرف الكل نام برد.

وی با بیان اینکه با یافتن بعضی از علایم در بدن باید به پزشک مراجعه کرد، اظهار کرد: در صورت وجود توده در هر جايي از بدن، تغيير در يك خال پوستي، زخمي كه بهبود نمي‌يابد، سرفه يا گرفتگي صدا به‌طور مداوم، سوء هاضمه يا اختلال در بلع به‌طور مداوم، تهوع يا سرفه خون‌آلود، تغيير در عادات طبيعي روده مانند اسهال يا يبوست به‌طور دايم، وجود هرگونه خون در ادرار يا مدفوع و هر خونريزي غير طبيعي واژينال، كاهش وزن غير قابل توجيه و بي‌اشتهايي غير قابل توجيه باید به پزشک مراجعه کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان اینکه 35 درصد سرطان‌ها مانند سيستم گوارش، پستان و پروستات با رژيم غذايي در ارتباط هستند، عنوان کرد: باید در رژیم‌های غذایی مصرف ميوه و سبزيجات و غذاهاي حاوي فيبر بگنجانیم و از مصرف غذاهای پرچربی خودداری کنیم.

دکتر دلاوری با بیان اینکه مقدار زياد نور خورشيد مي‌تواند منجر به سرطان پوست شود، عنوان کرد: ورزش منظم سبب تنظيم وزن و فعاليت‌هاي بدني مي‌شود و از ايجاد بسياري بيماري‌ها از جمله سرطان پيشگيري می‌کند.

وی با بیان اینکه مصرف الكل و دخانيات احتمال ايجاد سرطان را به‌شدت افزايش مي‌دهد، گفت: مصرف الكل در ايجاد بسياري از سرطان‌هاي دهان، گلو، حنجره، مري، كبد و لوزالمعده نقش دارد.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور خاطرنشان کرد: مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان روده، رژیم غذایی پرفیبر و انجام تمرینات ورزشی است و می‌شود روزانه با چند دقیقه بالا و پایین پریدن یا هفته‌ای 3 بار پیاده‌روی به سلامتی روده‌های خود کمک کنید .

دکتر دلاوری عنوان کرد: باید از مصرف گوشت‌های صنعتی و فرآوری شده بپرهیزیم زیرا حاوی نیترات بوده و تأثیر منفی در بدن ایجاد می‌کنند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87167s, 19q