يک متخصص تغذيه:

رژيم غذايي غلات و حبوبات در کاهش ابتلا به بيماري‌هاي مختلف موثراست

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۰۸:۵۷ - کد خبر: 13824
رژيم غذايي غلات و حبوبات در کاهش ابتلا به بيماري‌هاي مختلف موثراست
دکتر کورش جعفريان استاديار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا گفت: طبق مطالعاتي که در سال 1999 در انگليس انجام شد شانس به دنيا آمدن دختر در مادراني که از رژيم گياهي استفاده مي‌کنند بيشتر از سايرين است. يعني در اين جمعيت به نسبت هر 85 پسر 100 دختر به دنيا مي‌آيد.

دکتر جعفريان با اشاره به اين که اگر رژيم غذايي گياه‌ خواران صحيح و کامل باشد، نيازهاي تغذيه‌اي را براي تمام دوران‌هاي زندگي تأمين مي‌کند، تصريح کرد: به طور مثال اگر رژيم غذايي صرفا حاوي غلات باشد افراد با کمبود اسيد آمينه ليزين مواجه مي‌شوند و يا اگر رژيم غذايي تنها شامل حبوبات باشد کمبود در مورد اسيد آمينه‌هاي ديگري ايجاد خواهد شد. پس بهتر است افراد مخلوطي از غلات و حبوبات را در رژيم غذائيشان در نظر داشته باشند.

دکتر جعفريان در ادامه با اشاره به اين نکته که ميزان مرگ و مير در افراد گياه‌ خوار 24 درصد کمتر از سايرين است، افزود: گياه خواري فوايد زيادي دارد، از جمله اين فوايد مي توان افزايش طول عمر، کاهش احتمال ابتلا به پوکي استخوان، کمک به تعادل وزن بدن، کاهش احتمال بروز سرطان، تاثير در کاهش کلسترول و فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي را نام برد.

اين متخصص تغذيه در خصوص مضرات احتمالي گياه خواري گفت: کمبود آهن، ويتامين B12 (که تنها در محصولات حيواني يافت مي‌شود) و ويتامين D از جمله مشکلاتي است که به علت استفاده از رژيم‌هاي گياهي نامناسب امکان بروز دارند و البته افراد مي‌توانند با تصحيح رژيم گياهي اين کمبودها را تا حدي جبران نمايند.

وي در پايان توصيه کرد: افراد براي انتخاب رژيم غذايي خود حتماً با يک متخصص تغذيه مشورت کنند و بطور خود سرانه گياه خواري را انتخاب نکنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.5648s, 18q