چگونه از عاملان آلودگی هوا شکایت کنیم؟

۱۳۹۳/۱۱/۲۱ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 138247
چگونه از عاملان آلودگی هوا شکایت کنیم؟

سلامت نیوز: مواردی نظیر آلودگی ناشی از کارخانه ها یا سوختهای غیراستاندارد و مانند اینها از آنجا که منشا انسانی دارد می تواند حسب مورد موضوع دعوای حقوقی یا کیفری واقع شود، اما آلودگیهای ناشی از عوامل طبیعی مثل ریزگردها ، گرد و غبار و امثال اینها نمی تواند موضوع مطالبات حقوقی یا دعاوی کیفری در سطح داخلی قرار گیرد.

به گزارش سلامت نیوز، بهمن کشاورز در وبلاگ خود در خبرآنلاین نوشت: آلودگی هوا چند سالی است که در کشور ما وجود دارد و در فصل سرما بیشتر احساس می شود.

کارشناسان عوامل مختلفی را در این باره مطرح می کنند و پزشکان هم معتقدند که این آلودگی آسیب هایی را به مردم می رساند. بنابراین این موضوع مطرح می شود که آیا کسانی که به خاطر آلودگی هوا دچار ضرر و زیان شدند امکان شکایت دارند. در این مورد مطلب دو مورد است یکی آلودگی های ناشی از عمل انسان و یا ترک فعل انسان است و دیگری آلودگیهای ناشی از عوامل قهری و طبیعی و غیر قابل اجتناب.


مواردی نظیر آلودگی ناشی از کارخانه ها یا سوختهای غیراستاندارد و مانند اینها از آنجا که منشا انسانی دارد می تواند حسب مورد موضوع دعوای حقوقی یا کیفری واقع شود، اما آلودگیهای ناشی از عوامل طبیعی مثل ریزگردها ، گرد و غبار و امثال اینها نمی تواند موضوع مطالبات حقوقی یا دعاوی کیفری در سطح داخلی قرار گیرد.


البته ممکن است این گروه دوم در روابط کشورها و احیانا به عنوان موضوع دعوا در مراجع بین اللملی باید قابل طرح باشد و این اقدامات را اشخاص حقوق خصوصی نمی توانند انجام دهند. همچنان که گفته می شود بین ایران و عراق از نظر پاشیدن مالش در قستمهایی از عراق توافق هایی وجود داشته که تا زمانیکه انجام می شده مشکل ریزگرد و گرد و غبار وجود نداشته اما با بروز دگرگونیها و تحولات در عراق انجام این کار متوقف و به بروز این اشکالات منتهی شده است.


در عین حال در خصوص صحت و سقم این مطلب تامل و تردید وجود دارد و بنده قادر به اظهار نظر در این مورد نیستم از برخی از اهل فن شنیده ام که مشکل از نقاط خیلی دورتری ناشی می شود و چیزی نیست که با مالچ پاشی سطوح معدود حل شود.

والله اعلم

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7136s, 19q