كارشناسان بين‌المللي هشدار دادند:

عدم مهار بحران چاقي، به رشد ديابت دامن مي‌زند

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۰۹:۱۰ - کد خبر: 13832
عدم مهار بحران چاقي، به رشد ديابت دامن مي‌زند
به گزارش سلامت نیوز، به گفته متخصصان؛ افزايش نرخ چاقي در دنيا هر روز بيش از قبل به رشد ديابت دامن مي‌زند.

بروز ديابت در افراد بالغ با فاكتورهاي خطرزايي چون بالا رفتن سن، الگوي زندگي بي تحرك و فاقد فعاليت بدني، رژيم‌هاي غذايي ناسالم و نامناسب، سيگار، مصرف الكل و چاقي ارتباط مستقيم دارد.

ديابت بيماري خاموش و مزمني است كه به قلب، رگهاي خوني، چشم‌ها، كليه‌ها و حتي اعصاب آسيب مي‌رساند و طبق آمار بين‌المللي مسوول مرگ 8/3 ميليون نفر در سراسر جهان تنها در سال 2007 بوده است.

طبق محاسبات اخير انجمن بين المللي ديابت، در حال حاضر 246 ميليون نفر در جهان مبتلا به ديابت هستند و پيش بيني مي‌شود كه با ادامه روند رشد فعلي اين رقم تا سال 2025 به 380 ميليون نفر برسد.

اين در حالي است كه برخي از كارشناسان هشدار داده‌اند؛ آمار مذكور خيلي كمتر از آمار و ارقام واقعي است چون بسياري از موارد ابتلا در آمارهاي رسمي و دولتي به ثبت نمي‌رسند و از چشم مسوولان و متخصصان پنهان مي‌مانند.

پيش بيني كارشناسان در مورد شمار مبتلايان به ديابت در سالهاي آتي تنها محدود به افراد سالمند و كساني مي‌شود كه زندگي شهرنشيني دارند، در حالي كه در اين پيش‌بيني‌هاي افراد چاق در نظر گرفته نمي‌شوند. در صورتي كه اگر جلوي بحران چاقي گرفته نشود، رقم پيش بيني شده مربوط به نرخ رشد ديابت به ميزان قابل ملاحظه‌اي افزايش پيدا خواهد كرد.

اين آمار در كنفرانس منطقه‌اي ديابت و با هماهنگي سازمان جهاني بهداشت در جنوب هند ارائه شده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.112s, 18q