چه داروهایی در صدر تجویز بی‌رویه پزشکان تهرانی قرار دارد؟

۱۳۹۳/۱۱/۲۴ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 138375
چه داروهایی در صدر تجویز بی‌رویه پزشکان تهرانی قرار دارد؟

سلامت نیوز:معاون درمان اداره کل درمان تامین اجتماعی استان تهران در پاسخ به اینکه چه داروهایی در صدر تجویز بی‌رویه نسخ پزشکان تهرانی قرار دارند گفت: بیشتر داروهای آنتی بیوتیکی، کورتن‌ها و آزمایشات متعدد و مکرر که گاها الزام ندارند در صدر تجویزهای بی‌رویه قرار دارند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاری ایسنا سیروس شهنی دانش درباره وضعیت تجویز بی‌رویه دارو از سوی پزشکان و روند اصلاح نسخ پزشکان تهرانی اظهار کرد: بر اساس اسناد موجود، نسخ پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص‌ها در شورای علمی تخصصی بررسی می‌شود. کیفیت علمی، تداخل دارویی، اقلام دارویی از جمله ملاک‌های این بررسی‌اند.


وی ادامه داد: یک تیم کارشناسی و علمی شامل متخصصان و فوق تخصص‌ها برای این منظور در این اداره کل مستقر هستند.
دانش با بیان اینکه اگر مشخص شود تداخل دارویی در نسخه‌ای وجود دارد و یا دفتر اسناد پزشکی در نوع بیماری با توجه به داروهای تجویزی ابهام داشته باشد، پزشک مربوطه فراخوانده می‌شود گفت: به عنوان مثال ممکن است پزشکی 10 دارو برای یک بیماری نوشته باشد که باید مشخص شود این 10 قلم برای تشخیص و درمان چه بیماری نوشته شده است، اگر تیم تخصصی قانع شد مشکلی وجود ندارد، در غیر این صورت پزشک باید یک بازنگری در تجویز دارو داشته باشد.
معاون درمان اداره کل درمان تامین اجتماعی استان تهران درباره نحوه برخورد با پزشکان خاطی افزود: تامین اجتماعی با پزشکان قرارداد منعقد می‌کند، می‌توانیم قرارداد خود را منوط به ارائه خدمات مطلوب، علمی و کیفی کنیم و آن‌ها باید برای ادامه قرارداد خود ملزم به رعایت شرایط علمی تجویز دارو باشند.


وی در پاسخ به اینکه چه داروهایی در صدر تجویز بی‌رویه نسخ پزشکان قرار دارند؟ گفت: بیشتر داروهای آنتی بیوتیکی، کورتن‌ها و آزمایشات متعدد و مکرر که گاها الزام ندارند در صدر تجویزهای بی رویه قرار دارند؛ به عنوان مثال سنجش تراکم استخوان زیاد مشاهده می‌شود. سنجش تراکم استخوان را نباید برای هر بیماری تجویز کرد. اگر سنجش تراکم استخوان را در نسخه یک بیمار جوان ببینیم باید به پزشک مربوط تذکر بدهیم زیرا معمولا این آزمایش برای افراد مستعد پوکی استخوان در سنین بالا تجویز می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13252s, 18q