تاثیر رژیم غذایی و سبک زندگی بر قدرت باروری

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 13847
تاثیر رژیم غذایی و سبک زندگی  بر قدرت باروری
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،جالب است بدانید که سبک زندگی و نوع رژیم غذایی تاثیر قابل ملاحظه ای بر این توانایی دارد. یک سوم علت ناباروری مربوط به مردان، یک سوم مربوط به زنان و یک سوم مربوط به هر دو نفر می باشد و یا اصلا علت آن مشخص نیست.علت ناباروری در مردان معمولا مربوط به عدم تولید اسپرم سالم و کافی است.ولی علت ناباروری در زنان متفاوت است. مشکلات ساختاری رحم، انسداد مجاری فالوپ یا لوله رحم و در اغلب موارد عدم تولید تخمک سالم از جمله علت های ناباروری در زنان است.علاوه بر موارد گفته شده باید اعتراف کرد که سبک زندگی و نوع رژیم غذایی نیز در این بین موثر است. مواردی نظیر:
1- وزن
وزن زنان بر قدرت بارورری آنها تاثیر می گذارد.مشکلات وزن در واقع 12 درصد از علت های ناباروری را تشکیل می دهد.توده بدنی کم و یا لاغری مفرط باعث کاهش سطح استروژن می شود . استروژن در چرخه تولید مثل نقش موثر دارد و کمبود آن باعث خاموش شدن چرخه می شود.وزن اضافه و یا چاقی نیز باعث افزایش مفرط سطح استروژن شده و درست مثل قرص ضد بارداری عمل می کند و مانع از آزاد شدن تخمک می شود.حتی درمان ناباروری با وجود چاقی غیر ممکن است. چاقی در مردان باعث کاهش مایع منی و افزایش تولید اسپرم ناسالم می شود.بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف میوه جات و سبزیجات به اندازه کافی مانع از آسیب اسپرم می شود.
2- سندرم رحم چند کیستی
این سندرم نوعی اختلال غدد درون ریز است که شایع ترین عامل ناباروری زنان می باشد(به دلیل عدم تخمک گذاری). در زنان مبتلا به این اختلال ، سطح انسولین و هورمون های تولید مثل نا متعادل می باشد و تولید تخمک و چرخه قاعدگی اغلب متوقف می شود. تاثیر این اختلال تنها ناباروری نیست، بلکه احتمال ابتلا به دیابت ، بیماری های قلبی و بروز بعضی سرطان ها نیز افزایش می یابد. خوشبختانه کاهش وزن متعادل، تمرینات بدنی منظم و رژیم غذایی سرشار از فیبر و غلات برای درمان این عوارض نقش موثری دارد.
3- آنمی
سلولهای قرمز خونی کم باعث ناباروی می شود. آنمی بدلیل فقدان آهن و ویتامین B12 یا اسید فولیک بروز می کند. خوشبختانه رعایت رژیم غذایی مناسب مانع از بروز این مشکل و حتی کمک به درمان آن می شود.مصرف کافی سبزیجات و میوه جات، لوبیا و غلات ، عدم مصرف تولیدات حیوانی نظیر لبنیات باعث دریافت کافی ویتامین B12 از غذاها و مکمل ها می شود.
4- رژیم
مطالعات نشان می دهد که زنانی که از یک رژیم غذایی سالم و مقوی بهره مند هستند، 66 % کمتر از بقیه دچار ناباروری می شوند. زنان دارای رژیم غذایی سالم از چربی های اشباع شده منفرد(مثل روغن زیتون و آجیل) استفاده می کنند. چربی های ترانس در رژیم غذایی آنها نیست و بعلاوه از سبزیجات ، پروتئین و غلات به اندازه کافی استفاده می کنند.این عادت غذایی باعث ارتقای سطح انسولین نرمال و فراهم شدن آنتی اکسیدان های موثر در داشتن حاملگی سالم می شود.
5- دخانیات
دخانیات قدرت باروری مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف سیگار توسط زنان باعث تولید تخمک هایی با مشکلات ژنتیکی و در مردان باعث تولید اسپرم غیر نرمال می شود و حرکت اسپرم را مختل می کند. نیکوتین باعث کاهش استروژن می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.34019s, 19q