وزير بهداشت:

حل معضل ريزگردها در کوتاه مدت اثربخش نيست

۱۳۹۳/۱۱/۲۵ - ۱۲:۳۵ - کد خبر: 138485

سلامت نیوز:وزير بهداشت با بيان اين که حل معضل ريزگردها در کوتاه مدت اثربخش نيست، گفت: ريزگردها درعراق يا ايران در نتيجه خشکسالي و کم آبي است و براي کنترل و رفع بخشي از اين موضوع که قابل پيشگيري است بايد اقدامات جدي از سوي دستگاه هاي مرتبط انجام گيرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، دکتر قاضي زاده هاشمي در گفت وگو با خراسان اظهار داشت: متاسفانه موضوعي که بخشي از واقعيت زندگي ما ايراني ها شده ،خشکسالي است و بعيد هم به نظر مي رسد که از ايران رخت بربندد مگر اين که معجزه اي شود . وي که همزمان با روز 22 بهمن و سالروز پيروزي انقلاب به خوزستان سفر کرده بود با اشاره به بازديد از هورالعظيم ، کوشک ، طلاييه و فجير افزود: بروز ريزگردها درعراق يا ايران در نتيجه خشکسالي و کم آبي است. هور العظيم که در گذشته به عنوان کولر آبي اهواز به حساب مي آمده اکنون به منشاء گرد وغبار براي اهواز تبديل شده است. وي اضافه کرد: البته بخشي از اين رخداد دست ساز بشر است. به عنوان مثال سدهاي متعددي در ترکيه زده شده که کاهش آب عراق را به دنبال داشته، ضمن آن که ممکن است ما هم در ايران سدهايي را ساخته باشيم که اگر چه در جايي اثر بخش بوده اند ولي در جايي ديگر به اکو سيستم آسيب زده است.


وزير بهداشت با بيان اين که اکنون وقت آن است که ما به سمت پيشگيري حرکت کنيم، تصريح کرد: وقت آن است که اگر کار خطايي انجام شده، بدون توجه به اين که کدام دولت خطا کرده است از مردم نه به صورت شفاهي بلکه به صورت عملي عذرخواهي کنيم. وي خاطرنشان کرد: نبايد آن خطا دوباره تکرار شود؛ سد بيشتري بزنيم و يا حوزه هاي آبگيري را تغيير دهيم . وي تاکيد کرد: اگر خدا نکرده اطلاعات ناصحيحي به مردم داده ايم آن را ادامه ندهيم و آن چه را که واقعيت دارد اعلام کنيم از سوي ديگر افرادي که مطلع هستند و مي دانند اين اقدامات در کوتاه مدت خيلي اثر بخش نيست مردم را تحريک نکنند و به خاطر دنياي خود، آرامش مردم را به هم نزنند، شايعه نسازند، اطلاعات دروغ به مردم ندهند و توقع بيجا در مردم ايجاد نکنند.


وزير بهداشت همچنين با بيان اين که تعداد افرادي که امسال در نتيجه پديده ريزگردها و مشکلات تنفسي به مراکز اورژانس بيمارستاني مراجعه کردند درکل استان خوزستان کمتر از 500 نفر بوده است گفت: در مقايسه با اتفاق مهر سال گذشته در اهواز و مشکل تنفسي ناشي از باران تعداد افرادي که امسال در نتيجه هجوم ريزگردها روانه بيمارستان ها شدند بسيار کمتر است به نحوي که تعداد افرادي که در اوج گرد وغبارها به مراکز اورژانس ما مراجعه کرده بودند در کل استان در يک روز زير 500 نفر بود، اما در سال گذشته نزديک به 10 هزار نفر به مراکز ما مراجعه کرده بودند. قاضي زاده هاشمي خاطرنشان کرد: بخشي از کاهش تعداد مراجعه افراد به بيمارستان ها به دليل آموزش مردم است. مردم خودشان مي دانند که با وجود اين گرد وغبار نبايد بيرون بيايند به همين دليل از نظر کمي آمار قابل توجهي از مراجعه مردم به بيمارستان ها وجود ندارد البته اين پديده از نظر آسيبي که به مردم وارد مي کند قابل توجه است. وي همچنين با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن اظهار داشت: مردم خوزستان امسال نيز دوباره نشان دادند که خوزستان مظهر غيرت و شرف و مردانگي است و درعين حال که گرد و غبار زيادي با غلظت و سرعت بالا وجود داشت و همه کساني که آمده بودند تمام بدنشان پر از خاک بود ولي به خاطر انقلاب آمده بودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.19406s, 19q