کميته بهداشت موادغذايي درخصوص گوشت هاي قرباني به زنان باردارهشدارداد

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۱۱:۱۰ - کد خبر: 13849
 کميته بهداشت موادغذايي درخصوص گوشت هاي قرباني به زنان باردارهشدارداد
رييس کميته تخصصي بهداشت مواد غذايي در گفت و گو با ايرنا با بيان اين مطلب افزود: سلامت زنان باردار درهنگام تميز کردن گوشت بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري است.
دکتر "آراسب دباغ مقدم" اظهار داشت: زنان باردار براي تميز کردن گوشت گوسفند بايد حتما از دستکش استفاده کنند زيرا امکان انتقال بيماري "توکسوپلاسموز" و ايجاد سقط و يا ناهنجاري هاي جنيني همچون کوري، آب آوردگي مغز، کوچک شدن مغز و عقب افتادگي ذهني در اثر ابتلاي مادر باردار به اين بيماري وجود دارد.
وي افزود: "توکسوپلاسموز" يک بيماري انگلي تک ياخته اي است که بين انسان، گربه ها و گوسفندان مشترک است.
وي گفت: تماس با گوشت خام گوسفند يا مصرف گوشت نيم پز مي تواند سبب آلودگي انسان به اين بيماري شود.
دباغ مقدم تاکيد کرد: براين اساس رعايت نکات بهداشتي از هنگام ذبح گوشت تا مصرف آن به منظور حفظ سلامت و بهداشت جامعه از اهميت ويژه اي برخواردار است.
وي، با بيان اينکه گوسفندهاي قرباني از مراکز مجاز و اعلام شده از سوي دامپزشکي بايد تهيه شود، افزود: در اين مراکز، بازرسي توسط دامپزشک در سه مرحله معاينه قبل، حين و پس از کشتار انجام مي شود.
وي اظهار داشت: در صورتي که سلامت گوشت توسط دامپزشک تاييد نشود ممکن است که بيماري هاي مشترک بين انسان و دام به علت تماس با گوشت و يا مصرف گوشت آلوده به انسان منتقل شود.
دباغ مقدم يادآور شد: 16 نوع باکتري همچون سياه زخم، 30 نوع ويروس همچون تب کريمه و کنگو، 22 نوع انگل کرمي و پنج نوع انگل تک ياخته اي همچون کرم کدو "تنيا" از طريق مواد غذايي آلوده بخصوص گوشت به انسان منتقل مي شود.
وي خاطرنشان کرد: از نظر بهداشتي و کيفيت غذايي بهتر است که گوشت پس از ذبح دام 24 ساعت در يخچال نگهداري شود تا "PH" آن اسيدي شده و عوامل بيماري زاي احتمالي در آن تا حد زيادي از بين برود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55552s, 18q