یک متخصص کاردرمانی:

آموزش به مراقبین کودکان فلج مغزی موجب بهبود رشد حرکتی می شود

۱۳۹۳/۱۱/۲۵ - ۱۳:۰۱ - کد خبر: 138507

سلامت نیوز: یک متخصص کار درمانی با بیان اینکه آموزش به مراقبین کودکان فلج مغزی در درجه اول اهمیت است، تاکید کرد: این آموزش به صورت فردی و گروهی اعمال می شود که تحقیقات انجام شده بر روی این شیوه آموزشی؛ موثر بودن آن را بر روی رشد حرکتی کودک و کاهش مشکلات فیزیکی و روانی مادران نشان می دهد.

دکتر مهدی رصافیانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حیطه کاردرمانی با کودکان، آموزش و مشاوره خانواده به یکی از ارکان مداخلات درمانی تبدیل شده است، گفت: یکی از مهم ترین دلایلی که آموزش خانواده را مهم می داند، گسترش دیدگاه متخصصان به روش های درمانی خانواده محور است.

وی در ادامه افزود: فشارهای روحی، روانی و جسمی بر مراقبین، افزایش هزینه های خانواده به دلیل درمان های توانبخشی و کمبود متخصصین در اقصی نقاط ایران از دلایل اهمیت آموزش خانواده برای کودکان فلج مغزی است.

این عضو گروه آموزشی کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تصریح کرد: مراقبین اصلی کودکان فلج مغزی یعنی مادران ، تحت فشار فزاینده ناشی از مراقبت؛ نه تنها دچار مشکلات فیزیکی، روحی و روانی زیادی از جمله درد بدنی، افسردگی و اضطراب می شوند بلکه فشار ناشی از مراقبت به کل خانواده منتقل می شود و به فراموشی سایر کودکان و حتی همسر می انجامد و کیفیت زندگی کل خانواده را پایین می آورد.

رصافیانی خاطرنشان کرد: هنوز به رغم ارتقایی که در این مسیر به وجود آمده است، کاردرمانگرهایی هستند که با این شیوه آموزشی آشنایی کاملی ندارند و آن را اجرا نمی کنند. همچنین به دلیل کمبود نیروی متخصص، اجرای آن در سطح کشور محدود است.

وی در پایان یادآور شد: برای حل این مشکلات برنامه های آینده شامل گسترش آموزش خانواده در متن دروس کارشناسی ارشد مطرح شده است و به علاوه تیم تحقیقاتی در صدد هستند تا کارگاه های مناسب برای کارشناسان طراحی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1408s, 19q