يك متخصص داخلي:

افراد سرمازده را به تدريج گرم کنيد!

۱۳۸۷/۰۹/۱۳ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 13853
افراد سرمازده را به تدريج گرم کنيد!
دکتر کيوان الچيان متخصص بيماري‌هاي داخلي در گفت وگو با ایسنا ضمن بيان اين مطلب افزود: دو حالت اورژانس سرمازدگي داريم که شامل هايپوترمي موضعي و ديگري هايپوترمي سراسري يا عمومي بدن است.

وي افزود: حالت کاهش دماي عمومي، معمولا با افزايش از دست دادن حرارت بدن همراه است و گرما نيز توليد نمي‌شود که اين حالت خطر آسيب سرمايي و مرگ و مير را بالا خواهد برد.

وي با بيان اين که کساني که در معرض آب سرد و باد خنک مي‌باشند مانند کوهنوردان، همچنين کودکان بيش از ديگران در خطر سرمازدگي قرار دارند؛ ادامه داد: گاه اين مشکل در کساني که عفونت‌هايي خاص و کم کاري تيروئيد دارند نيز ديده مي‌شود كه بسيار مرگ آفرين است.

وي در رابطه با سرمازدگي (هايپوترمي) موضعي نيز گفت: اين حالت اغلب در نوک بيني و گوش و در کساني که با تعريق زياد در معرض سرما قرار مي‌گيرند، ديده مي‌شود.

دکتر الچيان در رابطه با کمک به افرادي که دچار سرمازدگي شده‌اند، گفت: بايد اين افراد را به آرامي گرم کرد و از در معرض حرارت مستقيم قرار دادن آنها خودداري نمود؛ چرا که موجب سوختگي‌هاي شديد در آنها مي‌شود. همچنين بايد سعي شود لباس‌هاي خيس و عوامل سرما زا را از آنها جدا کرده و لباس گرم به آنها پوشانيد.

وي در پايان از عوارض سرمازدگي به کاهش حس و فراموشي و سرگيجه و تغييرات نبض اشاره کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25633s, 18q