شادي مداوم و غيرعادي علامت اصلي ابتلا به اختلال دو قطبي است

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 13857
 شادي مداوم و غيرعادي علامت اصلي ابتلا به اختلال دو قطبي است
دکتر مسعود محمدي در گفت و گو با ايرنا افزود: اختلال دو قطبي يکي از انواع اختلال هاي خلقي و عاطفي است که طي آن فرد حداقل در طول يک هفته به طورغيرعادي و مداوم خيلي شاد بوده و يا خيلي زود عصباني مي شود.
وي اظهار داشت: اعتماد به نفس زياد، احساس خود بزرگ بيني، کم شدن نياز به خواب، پرحرفي بيش از حد، پرش افکار، حواس پرتي و ولخرجي زياد، کارکردهاي شغلي و فعاليت هاي اجتماعي مبتلايان به اين نوع اختلال را مختل مي کند.
وي افزود: برخي ناراحتي ها و بيماري ها همچون اختلال هاي خلقي، از شايع ترين نوع بيماري هاي رواني در سطح جامعه هستند که در تمام رده هاي سني اعم از نوجواني، جواني و ميانسالي ديده مي شوند.
محمدي، با اشاره به راه هاي پيشگيري از ابتلا به اختلال دو قطبي گفت: تربيت درست فرزندان، آموختن مهارت هاي زندگي به آنها از جمله توانايي حل مساله و استفاده به موقع از مشاوره در پيشگيري از ابتلا به اين نوع اختلال خلقي نقش موثري دارند.
وي يادآور شد: ايجاد روحيه اميدواري در جوانان، ايجاد تفريحات جامع و ابتکاري براي شهروندان، کاهش تنش در محيط خانواده، اشتغال زايي، اميد به آينده، داشتن اهداف کوتاه و بلند مدت و تلاش براي تحقق بخشيدن به آنها نيز از ديگر عوامل موثر در پيشگيري از ابتلا به اختلال دو قطبي مي باشند.
وي در خصوص راه هاي درمان اين نوع اختلال خلقي افزود: درمان اختلال دو قطبي، از دو طريق درمان دارويي و غير دارويي (شناخت درماني)، امکان پذير است.
محمدي، با بيان اينکه درمان دارويي بايد تحت نظر روانپزشک معالج انجام شود، خاطر نشان کرد: در صورت احساس بهبودي توسط خود فرد و بدون تجويز پزشک نبايد اقدام به قطع دارو کرد چرا که امکان عود بيماري را افزايش مي دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82442s, 18q