آداب درست غذا خوردن ازنگاه طب سنتی

۱۳۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 138586

سلامت نیوز:دكتر كريمي مصرف مكرر هر مواد غذايي حتي نوشيدن زياد آب را داراي عارضه دانست و گفت: طب سنتي بر مصرف چاي تاكيد زيادي دارد اما اين را هم در نظر دارد كه با مصرف مكرر چاي، براي فرد عارضه و مشكل را به دنبال خواهد داشت.


سردمدار سم شناسي جهان مكتب طب سنتي ايران است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرینش، وي در اين خصوص تصريح كرد: مكتب طب سنتي در ايران، مصرف زياد برنج و يا آب را داراي عارضه دانست كه جلوگيري از اين عارضه را رعايت قانون " عدم مداومت اكل غذا" عنوان كرد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، در خصوص اينكه از نظر طب سنتي تنوع غذا داراي اهميت به سزايي است، گفت: تنوع غذايي از ديدگاه طب سنتي به اين معنا است كه در برنامه غذايي 2 ماهه بايد خورشت هاي متعددي جا داده شود هم چنين در سر سفره وعده ي شام بايد از خوردن غذاهاي مختلف پرهيز كرد.
دكتر كريمي اشاره اي به گفته ي پيامبر مبني بر اينكه قبل از سير شدن از سر سفره كناره گيري كنيم، گفت: بزرگان ديني ما نيز هميشه بر اين اصل تاکيد کرده‌اند به دليل اينكه اين کار باعث مي‌شود که کالري زياد و بي‌استفاده وارد بدن نشود و بدن از هر آن چه مصرف کرده است به بهترين نحو استفاده کند.
اين متخصص طب سنتي، اظهار كرد: امروزه متاسفانه در مهماني ها به دليل تغييرات فرهنگي چند مدل غذا بر سفره ها ديده مي شود كه اين امر موجب به خطر افتادن سلامت بدن مي شود.
دكتر كريمي در رابطه با اينكه طب سنتي بر منظم غذا خوردن افراد تاكيد زيادي دارد، تصريح كرد: متاسفانه برخي از افراد در يك روز صبحانه را ساعت 7 و در روز بعد ساعت 10 صبح و شام را نيم ساعت قبل از خواب و در روز بعد 4 ساعت قبل از خواب مصرف مي كند به همين دليل طب سنتي منظم غذا خوردن را توصيه مي كند اين به اين معنا نيست كه مانند دارو بايد در يك ساعت مشخص وعده غذايي صرف شود بلكه بايد برنامه غذايي را در يك محدوده زماني مشخصي گنجانده شود.
وي ادامه داد: به مرور زمان منظم غذا خوردن موجب برطرف شدن بسياري از مشكلات مانند سوء هضم ها و ديگر ومشكلات گوارشي مي شود و بدن بدون استفاده از دارو مي تواند وضعيت بهتري داشته باشد.


در حين و بعد از غذا آب ننوشيد!
وي در اين خصوص گفت: نوشيدن آب در حين غذا موجب مي شود شيرابه ايجاد شدن در بدن رقيق شده و مشكلاتي براي هضم غذا ايجاد كند.
اين متخصص طب سنتي با بيان اينكه ننوشيدن آب در حين غذا بايد به صورت عادت شود، افزود: برخي افراد بر اين باورند كه اگر آب بين غذا نوشيده نشود گلو خشك و هضم غذا دچار مشكل است در صورتي كه طب سنتي معتقد است كه نوشيدن آب در حين و قبل از غذا مشكلات زيادي را ايجاد مي‌كند.

بعد از غذا سكنجبين به مصرف كنيد!
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، تصريح كرد: طب سنتي مصرف سكنجبين به و تخم شربتي ريحان با مخلوطي از عسل و آب ليمو تازه به فاصله ي 20 دقيقه بعد از غذا را توصيه مي كند.دكتر كريمي با اشاره به اينكه طب سنتي مصرف شيريني قبل از غذا را توصيه مي كند، اظهار داشت: افراد بايد به اندازه يك قاشق مربا خوري مربا هويج و يا سيب انار قبل از غذا مصرف كنند البته طب سنتي مصرف شيريني را براي افراد با مزاج سرد و تر توصيه نمي كند.
وي در پايان خاطر نشان كرد: افراد بايد از مصرف موادي كه بافت خميري مانند پيراشكي، حليم، خمير باگت دارند پرهيز كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75033s, 18q