بررسي برنامه ارزيابي طرح تحول نظام سلامت

قوت و ضعف طرح تحول سلامت از نگاه نمايندگان مجلس

۱۳۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۶:۲۵ - کد خبر: 138665
قوت و ضعف طرح تحول سلامت از نگاه نمايندگان مجلس

سلامت نیوز: وقتي طرح تحول نظام سلامت در فازهاي گوناگون آغاز به کار کرد، در کنار تحسين‌هاي فراواني که از سوي صاحب‌نظران و البته مردم به عنوان ذي?نفعان آن مطرح شد، شاهد انتقادات بسياري نيز بوده‌ايم. انتقاداتي که گاه از پايه و اساس اين طرح را زير سئوال مي‌برد و گاه نيز به برنامه‌هاي هريک از فازهاي سه گانه‌ اجرا شده، وارد مي‌شوند.

با نزديک شدن به اسفندماه، بر مبناي نياز هر طرح که ارزيابي و بازنگري در فواصل زماني معين را مي‌‌طلبد، خبرهايي جديد در اين زمينه به گوش رسيد. چنانچه سيد محمدحسين ميردهقان، مديرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشي امور درمان در گفتگو با روزنامه سپيد به اين موضوع اشاره کرد و گفت:
«برنامه‌اي در حال اجرا است که در آن طرح تحول نظام سلامت را به مدت يکماه، در 10 قطب و 560 بيمارستان کشور با تيمي 150 نفره از خبرگان و افراد حرفه‌اي به شکل سريع ارزيابي مي‌کند تا براي سال دوم بتوانيم اشکالات را شناسايي و رفع کنيم و با قوت تمام پيش رويم.»

بر همين اساس، محمدحاجي آقاجاني، معاون درمان وزير بهداشت از آغاز برنامه نظارت و ارزيابي طرح تحول نظام سلامت در دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور خبر داد و گفت:«9 تيم ارزياب از وزارت بهداشت بيمارستان هاي تابعه اين وزارتخانه را ارزبايي مي‌کنند.»

وي عنوان کرد:«9 ماه از آغاز طرح تحول نظام سلامت مي گذرد و از اولين روز اجرا، بر نحوه اجراي بسته‌هاي خدمتي اين برنامه در بيمارستان هاي وابسته به وزارت بهداشت نظارت قابل توجهي، صورت گرفته است، اما از آنجا که هر طرح بزرگ ملي نيازمند نظارت و مراقبت‌هاي دقيق براي اجراي همه جانبه و جلوگيري از حداقل انحرافات است، برنامه نظارت و ارزيابي طرح تحول نظام سلامت در دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور آغاز شد.»بر اساس اطلاعات منتشر شده‌، از روزگذشته به مدت يک هفته 9 تيم 8 تا 20 نفره از ارزيابان در 19 دانشگاه شيراز، بوشهر، لار، گراش، فسا و جهرم، سمنان و شاهرود، قم و کاشان، يزد، کرمان، رفسنجان، سيرجان، بم و جيرفت، بندرعباس، اراک، ساوه و در ماموريت‌هاي 4 تا 5 روزه تمامي بيمارستان‌ها و دانشگاه‌هاي تابعه را بر اساس 60 شاخص تدوين شده ارزيابي خواهند کرد.

بايد فاصله قيمت فني بخش دولتي و خصوصي کم شود

در اين ميان علاوه بر بررسي ميداني اجراي طرح در بيمارستا‌ن‌ها، توجه به اظهارات افرادي که در طول اين 9 ماه به اشکال گوناگون در روند اجراي طرح بوده‌اند، خالي از لطف نيست. بر همين اساس به سراغ برخي اعضاي کميسيون بهداشت مجلس رفتيم و گپ و گفتي هر چند کوتاه در زمينه آنچه بايد در اين طرح تغيير کند و يا به آن توجه شود، انجام داديم. در اين ميان مسعود پزشکيان، عضو کميسيون بهداشت از آن جهت که اين طرح را منطبق با قانون و اسنادبالادستي ندانسته در نتيجه نياز به تحول در اين طرح را محدود به رفع نواقص موردي نمي‌داند.

وي گفت:« به نظر من اين طرح جامع نيست. اگر منظور از واژه جامع اثربخش بودن يا همه‌شمول بودن باشد نمي‌توان به اين طرح اين صفت‌ها را اطلاق کرد.» وي در ادامه گفت:« وزارت بهداشت در چهارچوب قانون عمل نمي‌کند، بنابراين براي رفع مشکلات طرح که البته به نظر من علمي هم نيست، نياز است، در مسير قانون قرار بگيريم.» پزشکيان در ادامه افزود:«همان طور که در سياست‌هاي کلي نظام سلامت ابلاغي مقام‌معظم رهبري و در قانون برنامه توسعه، آمده‌است، برنامه‌ها و طرح‌ها بايد از مناطق محروم و کم‌برخوردارد آغاز شود. بنابراين نياز است بر اساس نظام ارجاع و سطح‌بندي عمل کنيم.» اين عضو کميسيون بهداشت مجلس با تاکيد بر اينکه ما بايد خريد‌هاي راهبردي مي‌کرديم، گفت:« علاوه بر آن در قدم بعدي بايد فاصله قيمت فني بخش دولتي و خصوصي را نيز تا حدي به همساني سوق مي‌داديم. اما کاملا خلاف آن انجام شده است.» اما نظر محمدحسين قرباني، سخنگوي کميسيون بهداشت مجلس متفاوت از نگاه پزشکيان است.


نظارت‌ها و ارتباطات بيشتر و دقيق‌تر شود

سخنگوي کميسيون بهداشت مجلس تصريح کرد:«با نگاه به اين طرح موفقيت در ارائه بهتر خدمات و مقابله با دريافت غيرمتعارف به چشم مي‌خورد.» وي در ادامه با تاکيد بر نياز اين طرح به نظارت جدي و مستمر گفت:«ما بايد مراقب روند اجراي طرح باشيم. چنانچه هر جا غافل بوديم، تاثير آن را ديده‌ايم. اين طرح هم مستثنا نيست، بنابراين بايد تلاش‌مان را در اين حوزه بيشتر کنيم.» قرباني در ادامه با اشاره به سامانه 1690 گفت:« برپايي اين سامانه يکي از نقاط قوت طرح است، اما نياز ديگر اطلاع‌رساني است که بايد انجام گيرد. به عبارتي بايد ارتباط دو سويه ميان وزارت بهداشت و مردم براي پيشبرد اهداف اين طرح صورت گيرد.» وي در پايان با بيان اينکه منابع مالي اين نظارت‌ها نيز بايد تشديد شود، گفت:« بر همين اساس شايد تنها ضعف موجود همين باشد که نياز است با سامانه ارتباطي قوي و نظارت دقيق رفع شود.

تدوين دستورالعمل‌هاي باليني و تامين نيروي پرستاري و پزشک عمومي

البته در اين زمينه عبدالرحمن رستميان، نايب رئيس کميسيون بهداشت در گفتگو با سپيد با اشاره بر ارزيابي‌هايي که به طور مستمر در اين زمينه انجام گرفته‌است، گفت:« يکي از مواردي که اميدواريم در سال آتي از سوي وزارت بهداشت به آن توجه شود کمبود نيروي پرستار است.» رستميان در ادامه به کمبود پزشک عمومي در بيمارستان‌هاي مناطق دورافتاده و شهرهاي کوچک اشاره و تصريح کرد:« علت اين اتفاق فعاليت در حوزه درمان و ترک اعتياد است که درآمدي به مراتب بيشتر داشته‌است. به عبارتي اين تفاوت درآمد موجب سوق پيدا کردن پزشکان عمومي به اين فعاليت شده‌است.» وي همچنين گفت:«بايد شرايط به گونه‌اي شود که اگر اين افراد به چنين سمتي رفتند موظف به پوشش اورژانس‌ها باشند تا با کمبود پزشک عمومي در شهرهاي ديگر مواجه نشويم.» رستميان با بيان اينکه اين روش درمان اعتياد که اين همه پزشکان عمومي را جذب کرده بايد بازنگري شود، تصريح کرد:«وزارت بهداشت بايد ميزان اثربخشي و ضرورت آن را ارزيابي و اطلاع رساني کند. چنانچه اگر واقعا اثربخشي نداشته باشد، جمع شود.» وي افزود:«در اين حوزه رانت‌هايي نيز صورت گرفته‌است و ما اين نگراني را به وزارت بهداشت منتقل کرديم.»

نايب رئيس کميسيون بهداشت به برپايي درمانگاه‌هاي سرپايي در برخي شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت:«اولويت‌بندي‌ها، بهداشت، درمان سرپايي و پس از آن بستري است. اين که درمانگاه سرپايي در حال گسترش است نقطه متبتي است، اما بخش خصوصي در آن کمتر نقش دارد.»

رستميان در پايان تاکيد کرد:«وقتي چنين طرح‌هايي به اجرا در مي‌آيد و هزينه صرف آن مي‌شود بايد به سمت دستورالعمل‌هاي باليني حرکت کنيم. نياز است هر عکسبرداري، بستري و جراحي بر اساس اين دستورالعمل‌ها انجام گيرد.»
علاوه بر نظرات اين افراد، انتقادات و ضرورت‌هاي ديگري نيز براي اجراي بهتر اين طرح وجود دارد که اگرچه در ابعادي از اين انتقادات در وزارت بهداشت به نيکي ياد نمي‌شود، اما ضرورت توجه به آن محسوس است. اميدواريم در حين ارزيابي ميداني اين طرح توجه به نظرات اين افراد نيز به ويژه آنان که دستي در فعاليت‌هاي اجرايي و نظارتي داشته‌اند از ياد نرود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.93073s, 18q