كلسترول خوب قابل اطمينان نيست

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۳:۱۹ - کد خبر: 13867
كلسترول خوب قابل اطمينان نيست
به گزارش سلامت نیوز، در اين تحقيق، پژوهشگران دانشگاه شيكاگو اين تصور عمومي را كه وجود مقدار زياد كلسترول خوب و مقدار اندك كلسترول بد براي حفظ سلامت بدن انسان ضروري است، به چالش كشيده‌اند و در اين زمينه دچار اختلاف نظر شده‌اند تا جايي كه حتي برخي از كارشناسان ادعا كرده‌اند حتي ممكن است كلسترول خوب براي بدن مفيد نباشد.اين محققان نشان داده‌اند كه كلسترول خوب داراي درجه‌هاي مختلفي از كيفيت است و انواعي از آن كه كيفيت پايين دارند در واقع براي انسان مضر هستند. كلسترول ماده‌اي روغني و شبيه به چربي است. بدن انسان از اين ماده استفاده مي‌كند تا بتواند عملكرد مناسب غشاهاي سلولي را تامين كند.
كلسترول همچنين براي اينكه بتواند در داخل بدن از نقطه‌اي به نقطه ديگر جا به جا شود در ميان دو نوع پروتئين جاسازي مي‌شود. اين دو نوع پروتئين شامل LDL يا ليپوپروتئين تراكم پايين و HDL يا ليپو پروتئين تراكم بالا هستند.
به گفته متخصصان قلب و عروق؛ ميزان زياد LDL يا كلسترول كل شاخصي است كه افزايش خطر بروز بيماريهاي قلبي را نشان مي‌دهد.
به گزارش ایسنا، پژوهشگران مي‌گويند؛ از آنجا كه افزايش كلسترول خون هيچ علائم خارجي و جسمي ندارد لذا براي تشخيص آن انجام معاينات پزشكي دوره‌اي امري ضروري است كه بويژه در سنين بالا اگر مورد غفلت قرار گيرد مي‌تواند عواقب خطرناكي داشته باشد و جان افراد را به خطر بيندازد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17791s, 18q