حل مشكل اعتياد در گرو توجه به آموزش‌هاي پايدار

۱۳۹۳/۱۱/۲۷ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 138727

سلامت نیوز:نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي گفت: در برخورد با مصرف موادمخدر، موثرترين كار، توجه به آموزش به خصوص براي نوجوانان و جوانان است.
جباركوچكي نژاد، در گفت‌وگو با روابط عمومي ستاد مبارزه با موادمخدر با بيان اين مطلب گفت: رويكرد اجتماعي براي برخورد با موادمخدر و اعتياد، بسيار راهگشا و هوشمندانه است و مي‌توان اين روش را به خوبي در جامعه ايراني پياده‌سازي كرد.
وي با اشاره به اينكه امروز بحث موادمخدر به عنوان يك پديده زشت خانواده‌هاي زيادي را گرفتار كرده است، افزود: براي رسيدن به اهداف مختلف، آموزش افراد هميشه به عنوان يك راه حل اساسي و بنيادين مطرح است و موضوع موادمخدر نيز از اين امر مستثني نيست.
اين عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: با توجه به اينكه بيشترين گروه سني درگير با مصرف موادمخدر، جوانان هستند، مي‌بايست برنامه‌هاي مختلف آموزشي را براي آگاه كردن هرچه بيشتر اين قشر در نظر گرفت.
كوچكي‌نژاد، تصريح كرد: نوجوان و جواني كه در معرض خطر مصرف موادمخدر قرار دارد در مدرسه يا دانشگاه مشغول تحصيل است و ما به عنوان متوليان اصلي آموزش در كشور براي آنكه پايه اين آموزش ها را محكم كنيم، بايد به بهبود كمي و كيفي آموزش‌ها در اين حوزه‌ها حساس باشيم.
وي با بيان اينكه در كشور حدود 5 ميليون دانشجو و 13 ميليون دانش‌آموز داريم، گفت: اين افراد سال‌ها در سيستم آموزشي حضور دارند و آموزش‌هاي مختلف درسي را دريافت مي‌كنند، بنابراين مي‌توان ساير آموزش‌هاي موردنظر را نيز از همين جا به آنها ارائه كرد. مدرسه محلي است كه شخصيت دانش‌آموز در آنجا شكل مي‌گيرد و بايد از اين ظرفيت بالقوه استفاده كرد.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي افزود: البته دانشگاه نيز مي‌تواند به عنوان يك پايگاه آموزشي براي آگاه‌سازي جوانان باشد اما نبايد تنها به آن تكيه كرد چراكه ممكن است دير شود، بنابراين بايد پايه آموزش‌ها از همان مدرسه گذاشته شود تا با خطرات، مشكلات و مسائلي كه جوانان را تهديد مي‌كند به كمك كارشناسان برخورد كرد. براي اين كار بايد روش‌هاي خاص آموزشي اعمال شود تا افراد را متقاعد كند كه درگير آسيب‌هاي اجتماعي از جمله اعتياد نشوند.
كوچكي‌ن‍ژاد با اشاره به اينكه براي پيشگيري از گسترش مصرف موادمخدر، جلوگيري از توزيع و ساخت آن در داخل كشور از اهميت بالايي برخوردار است، ادامه داد: موضوع ديگر توجه به درمان افراد آسيب ديده از اعتياد است كه در اينجا نيز پايه و اساس كار، آموزش است. واقعيت اين است كه توجه به آموزش‌هاي تخصصي براي رسيدن به اهداف موردنظر، جامعه را به سمت ارزش‌هاي خوب انساني مي‌برد، هرچند كه در كنار تمام اينها بايد به پيشگيري هم اهميت داده شود و از سوي ديگر هم درمان معتادان در دستور كار قرار گيرد.
وي با تاكيد بر اينكه فرد معتاد، در دام ناآگاهي گرفتار شده و مي‌بايست به او كمك شود، خاطرنشان كرد: درمان اين افراد بايد در اولويت قرار گيرد تا بتوانند دوباره به خانواده و جامعه برگردند. در واقع هر سه مورد آموزش، پيشگيري و درمان بايد به موازات هم انجام شود كه تاكنون در امر پيشگيري و درمان كارهايي انجام شده اما در بحث آموزش به شدت ضعيف هستيم و هنوز نتوانسته‌ايم براي عموم مردم و دانش‌آموزان در اين بخش برنامه درستي را داشته باشيم و آنها را واكسينه كنيم.
اين عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه تاكنون بيشتر آموزش‌ها، مقطعي انجام شده و مداوم و جهت‌دار نبوده است، گفت: گنجانده شدن مباحث مربوط به اعتياد و ساير آسيب‌هاي اجتماعي در كتاب‌هاي درسي نيز مي‌تواند موثر باشد، همچنين سخنراني‌هاي محدود توسط افراد مطرح، جامعه‌شناسان و روانشناسان، پزشكان و كارشناساني كه نسبت به موضوع موادمخدر اشراف و اطلاعات كافي داشته باشند، راهكار ديگري است كه مي‌تواند در آموزش‌هاي مقابله‌اي براي جوانان و نوجوانان به كار گرفته شود. اما فراموش نكنيد كه تمام اين موارد بايد به صورت مداوم انجام شود و لازم است براي رسيدن به اهداف موردنظر برنامه دقيق و منظم داشت.
كوچكي‌نژاد با بيان اينكه ريشه تمام آسيب‌هاي اجتماعي از جمله اعتياد در مسائل اجتماعي نهفته است، ادامه داد: متاسفانه بررسي‌ها در سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه در مدارس دخترانه هم، موادمخدر ورود كرده است كه اين نشان از ضعف خانواده و بي توجهي آنها و ضعف اجتماعي دارد كه همه اين موارد در گسترش اعتياد دخيل هستند.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: اگر رويكرد اجتماعي براي مبارزه با موادمخدر با آموزش‌هاي هدف‌دار همراه باشد، مي‌توان به نتيجه آن اميدوار بود، در غير اين صورت همچنان شاهد گسترش مصرف موادمخدر در جامعه و به خصوص در ميان جوانان خواهيم بود. در اين ميان خانواده‌ها اثرگذاري زيادي دارند كه مي‌توان از طريق ارتباط دوسويه بين مدرسه و خانواده شاهد كاهش آسيب هاي اجتماعي در تمام بخش‌ها بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71537s, 18q