ارائه روش جديد درمان سرطان سينه از سوي جراح ايراني مقيم انگلستان

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۳:۴۵ - کد خبر: 13875
ارائه روش جديد درمان سرطان سينه از سوي جراح ايراني مقيم انگلستان
در اين عمل جراحي با استفاده از تنها يک سوراخ بسيار کوچک، تمامي بافت‌هاي سرطاني خارج مي شود و نه تنها طول دوران نقاهت به شکل چشمگيري کاهش پيدا مي کند، بلکه مي توان همزمان مقدمات لازم براي بازسازي پستان را فراهم کرد.

يکي از بزرگترين ناراحتي هاي روحي، براي زناني که به سرطان پستان مبتلا مي شوند و مجبورند تحت عمل جراحي قرار گيرند، روبه‌رو شدن با زخمي بزرگ و عميق است. به همين دليل محققان علم پزشکي همواره به دنبال راهي بوده اند که بتوانند ضمن اطمينان از اينکه تمامي بافتهاي سرطاني از بدن فرد مبتلا خارج مي شود، عمل جراحي را به اصطلاح، به صورتي کم تهاجمي و با عوارض کمتر انجام داد تا ظاهر فرد هم با تغيير اندکي روبرو شود.

دکتر محمدرضا صفايي کشتگر، فوق تخصص در جراحي سرطان پستان، جراح آنکولوژي در دو بيمارستان لندن و عضو هيات علمي دانشگاه يو سي ال در لندن موفق شده است که براي اولين بار در اروپا، با استفاده از سوراخ کوچکي در اطراف نوک پستان، بافت‌هاي آسيب ديده را خارج کند.

اين عمل براي اولين بار در بيمارستان رويال فري در لندن بر روي يک زن 46 ساله و بعد بر روي هفت بيمار ديگر با موفقيت انجام شد.

پائولا مک گينلي، اولين بيماري است که در اروپا به اين شيوه تحت عمل جراحي قرار گرفته است. او مي گويد: مانند هر کس ديگري همواره تصورمي کرد که سرطان بيماري است که فقط براي ديگران اتفاق مي افتد، اما بعد از آنکه خواهرش بر اثر ابتلا به سرطان تخمدان در دو سال پيش جان خود را از دست داد براي انجام آزمايش‌هاي ژنتيکي به پزشک مراجعه کرد. بعد از چندين آزمايش مشخص شد که داراي يک توده غيرعادي در ناحيه سينه است. با انجام ماموگرافي و سونوگرافي و بعد نمونه‌برداري مشخص شد که او دچار سرطان پستان شده است.

پائولا مي گويد که درباره دکتر کشتگر در اينترنت تحقيقاتي انجام مي دهد و متوجه مي شود که دکتر کشتگر قصد دارد عمل جراحي از طريق يک سوراخ کوچک را در بريتانيا براي اولين بار انجام بدهد.

ام آر آي بر روي اين بيمار نشان مي داد که حدود پنج سانتيمتر در اطراف توده سرطاني، بافت‌هاي غيرعادي وجود دارد. دکتر کشتگر بعد از بررسي هاي لازم به او گفت که مي تواند از طريق ايجاد يک سوراخ کوچک، هم توده سرطاني را بيرون بياورد و هم بافتهاي اطراف آن را.

دکتر کشتگر در ژاپن آموزش ديده و بارها اين عمل را در آنجا انجام داده است. اما اين اولين بار بود که در اروپا اين عمل را انجام مي داد و از نظر او، پائولا براي انجام آن از همه نظر مناسب بود.

به اعتقاد دکتر کشتگر بيماراني براي اين نوع عمل مناسبند که داراي پستان کوچک يا متوسط باشند و سرطان به بافت‌هاي زير بغل آنها منتشر نشده باشد.

پائولا مک گينلي، اولين بيماري است که در اروپا به اين شيوه تحت عمل جراحي قرار گرفته است.

در اين شيوه جديد، سوراخ کوچکي در زير بغل ايجاد مي شود و دوربين فيلمبرداري کوچک و لوازم جراحي، از طريق آن به داخل پستان فرستاده مي شود. دکتر کشتگر مي گويد که بافت‌هاي داخل پستان نرم تر و اسفنجي تر از بافتهاي قسمتهاي ديگر بدن است و به همين دليل، وقتي که اين بافتها از داخل، به ظرافت از پوست و ماهيچه جدا شوند، مي توان آنها را از طريق سوراخ کوچکي که در نزديکي نوک پستان ايجاد شده خارج کرد.

به گزارش ايسنا، در بيماراني که روش جديد عمل جراحي بر روي آنها انجام مي شود و بافتهاي سرطاني پستان آنها از طريق سوراخ بسيار کوچکي خارج مي شود مي توان درست همزمان و در داخل اتاق عمل و از طريق همان سوراخ کوچک، اقدام به قرار دادن سيليکون کيسه مانندي کرد که بعدها، فقط با پر کردن آن با محلول سالين مي توان ظاهر پستان بيمار را هم بازسازي کرد.

از پروژه هاي بزرگ ديگري که دکتر کشتگر و تيم او در دست دارند، پرتو درماني در اتاق عمل است. به اين معنا که در بيماري که نيازي به برداشته شدن تمام پستان نيست، وقتي توده سرطاني برداشته مي شود، راديوتراپي همزمان در داخل اتاق عمل در اطراف محل عمل انجام مي شود.

به گفته دکتر کشتگر؛ هم اکنون هزار و 350 بيمار در اين پروژه شرکت کرده‌اند و نتايج بسيار قابل قبولي از اين شيوه بدست آمده است.

به نوشته بي‌ بي سي، يکي از بزرگترين مزاياي آن اين است که احتمال بازگشت سرطان بسيار کمتر مي شود. همچنين در جراحي هاي متداول امروزي، بيمار مجبور است بعد از عمل بين 25 تا 30 بار براي انجام پرتو درماني به بيمارستان مراجعه کند، اما بيماراني که در داخل اتاق عمل تحت پرتو درماني قرار مي گيرند، نيازي به بازگشت مجدد براي پرتو درماني ندارند.

دکتر کشتگر مي گويد؛ در پرتودرماني‌هاي معمول، احتمال خطاي ناچيزي وجود دارد که اين ميزان خطا در اين روش از بين مي رود؛ چرا که محل انجام پرتو درماني، به دليل باز بودن زخم، دقيقا مشخص است.

دکتر کشتگر اميدوار است که اين روش، تا يک سال ديگر در بريتانيا، در اختيار همه بيماران سرطاني قرار بگيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01642s, 18q