پیرگوشی در سالمندان آنها را منزوی می‌کند

۱۳۹۳/۱۱/۲۷ - ۱۴:۲۵ - کد خبر: 138771

سلامت نیوز: استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: کم شنوایی در سالمندان موجب انزوای اجتماعی و به دنبال آن بروز نقایص شناختی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر محسن احدی گفت: کم شنوایی در سالمندان به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مزمن سلامت در جوامع است که به طور ویژه مورد توجه دست اندرکاران چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران قرار دارد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزود: کم شنوایی ناشی از افزایش سن (پیرگوشی)، یکی از معضلات جدی در سلامت عمومی سالمندان است که تقریبا در 40 درصد افراد 55 تا 75 سال بروز می‌کند و شیوع آن در سنین بالاتر بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: نتایج مطالعات علمی نشان می‌دهد در سالمندان کم شنوا، احتمال بروز مشکلات ذهنی و یادآوری وقایع نسبت به سایر سالمندان شنوا بیشتر است. کم شنوایی در سالمندان موجب انزوای اجتماعی و به دنبال آن بروز نقایص شناختی می‌شود.

احدی تاکید کرد: انجام آزمایشات شنوایی دوره‌ای در سنین بالای 50 سال ضروری بوده و می‌تواند از بروز عوارض کم شنوایی در سالمندی جلوگیری کند.
وی گفت: یکی از مهمترین مداخله‌های درمانی در سالمندان مبتلا به کم شنوایی، تجویز سمعک است در صورتیکه بیش از 80 درصد افرادی که می‌توانند بهره‌مندی مناسبی از سمعک داشته باشند هرگز این وسیله کمک شنوایی را تهیه نمی‌کنند که علت اصلی آن عدم پوشش بیمه‌ای مناسب و نگرش منفی نسبت به سمعک است.

احدی اظهارکرد: در حال حاضر امکان تهیه سمعک در تمامی بیمارستان‌های دولتی و بخش‌های خصوصی سراسر کشور با بالاترین استاندارد و پائین‌ترین هزینه ممکن توسط متخصصان شنوایی شناس فراهم است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه با سازمان‌های بیمه‌گر می‌توانند نقش مهمی در پوشش بیمه‌ای سمعک و تحقق حق سالمندان این مرز و بوم در دستیابی به خدمات سلامت ایفا کنند. به منظور دستیابی به بالاترین کیفیت خدمات توانبخشی می‌بایست متخصص شنوایی شناس با انجام ارزیابی‌های تخصصی اقدام به تجویز سمعک نموده و طی دوره‌ای مشخص، اقدامات ضروری بعدی را انجام دهد.

دبیر اجرایی چهارمین کنگره شنوایی شناسی ایران، عنوان کرد: سمعک یک کالای تجاری نبوده و به عنوان یک پروتز درمانی، می‌بایست از مراکز مجاز ارزیابی شنوایی تهیه شود. کم شنوایی در سالمندان به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مزمن سلامت در جوامع، به طور ویژه مورد توجه دست اندرکاران چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران قرار دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران به همت انجمن علمی شنوایی شناسی از 29 تا 31 اردیبهشت 94 در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21347s, 19q