سازمان جهاني بهداشت اعلام كرد:

نرخ مرگ و مير ناشي از سرخك در جهان 74 درصد كاهش يافته است

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۳:۵۴ - کد خبر: 13879
نرخ مرگ و مير ناشي از سرخك در جهان 74 درصد كاهش يافته است
به گفته كارشناسان سازمان جهاني بهداشت؛ اين كاهش طي هفت سال گذشته و در پي تلاشهاي گسترده تمام كشورهاي جهان در جهت ريشه كني سرخك رخ داده است.

در اين گزارش از تلاشهاي مسوولان بويژه در كشورهاي آفريقايي و برخي از كشورهاي آسيب پذيرتر مانند افغانستان و پاكستان براي اين پيشرفت چشمگير قدرداني شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش اين سازمان، نرخ مرگ و مير ناشي از اين بيماري از سال 2000 تا 2007 حدود نيم ميليون مورد كاهش يافته به طوري كه از 750 هزار مورد در سال 2000 به 197 هزار مورد تلفات در سال 2007 تقليل يافته است.

گفتني است، دو سوم اين كاهش در آفريقا صورت گرفته به طوري كه شمار تلفات جاني سرخك 89 درصد در همين دوره كمتر شده است. هم چنين آمارها نشان مي‌دهد كه شمار تلفات در منطقه شرق مديترانه شامل كشورهاي افغانستان، پاكستان، سومالي و سودان در طول همين دوره، 90 درصد كاهش يافته و از 96 هزار مورد به 10 هزار مورد رسيده است.

بيشترين پيشرفت در اين زمينه مربوط به منطقه جنوب شرق آسيا بوده كه به دليل اجراي يك برنامه گسترده واكسيناسيون در كشور هند، اين پيشرفت قابل ملاحظه حاصل شده است.

به گفته مسوولان، تنها در كشور هند دو سوم از مرگ و مير جهاني ناشي از اين بيماري اتفاق مي‌افتد. سرخك يك بيماري به شدت مسري است كه مهمترين نشانه‌هاي آن تب شديد و ظهور بثورات جلدي كوچك و قرمز رنگ بر روي پوست است كه مي‌تواند از بين هر 1000 مورد ابتلا، جان يك بيمار را بگيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44682s, 18q