سونوگرافي پوست به درمان و تشخيص برخي بيماري هاي پوستي کمک مي کند

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 13881
 سونوگرافي پوست به درمان و تشخيص برخي بيماري هاي پوستي کمک مي کند
دکتر عليرضا فيروز در حاشيه برگزاري چهارمين سمينار درماتولوژي در گفت و گو با ايرنا افزود: با استفاده از اين تکنولوژي مي توان ضخامت پوست را در قسمت هاي مختلف با دقت بسيار بالا اندازه گيري کرد که اين کار نقش کمک کننده اي در تشخيص و پيگيري درمان برخي از بيماري هايي که پوست ضخيم و کلفت مي شود دارد.
وي افزود: علاوه بر اين به منظور تاثير برخي داروها بر روي پوست با کمک دستگاه هاي سونوگرافي پوست مي توان ضخامت پوست را اندازه گيري کرد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تصريح کرد: فرق دستگاه هاي سونوگرافي پوست اين است که هر چه قدر فرکانس افزايش يابد عمق نفوذ کمتر مي شود و در نتيجه سطح پوست را بهتر نشان مي دهد و در عين حال از دقت بيشتري برخوردار است.
وي با بيان اينکه کيفيت تصاوير نيز در حد بالاتري قرار دارد گفت:اگر ضايعه اي در سطح پوست و يا در لايه هاي سطحي پوست قرار داشته باشد از دستگاه هايي که داراي طول موج 75 تا 100 مگاهرتز هستند استفاده مي شود و چنانچه ضايعه اي عمقي تر باشد از فرکانس هاي پايين تر بين 20 تا 50 مگاهرتز استفاده مي شود.
اين متخصص پوست يادآور شد: استفاده از دستگاه هاي سونوگرافي پوست در تشخيص بيماري هاي پوستي به خصوص تومورها و سرطان هاي پوستي مانند خال و ملانوم مورد استفاده قرار مي گيرد.
دکتر فيرزو تصريح کرد: عود تومور بعد از جراحي با کمک اين دستگاه ها به حداقل کاهش مي يابد و در عين حال در پيگيري بيماران بعد از جراحي هم کمک مي کند.
دانشيار مرکز پژوهش بيماري هاي پوست دانشگاه تهران اظهار داشت: با کمک تکنولوژي سونوگرافي پوست مي توان در صورتي که توموري در حال عود باشد را قبل از اينکه پيشرفت کند و با چشم ديده شود تشخيص داد.
چهارمين سمينار درماتولوژي ايران 13 و 14 آذر ماه برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33028s, 19q